Szukam osoby która zbuduje mi urzadzenie do pomiaru poziomów

Na tym forum rozmawiamy o elektronice nie związanej bezpośrednio z tematem CNC

Autor tematu
jaydabros
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 30 lip 2010, 19:34
Lokalizacja: United Kingdom

Szukam osoby która zbuduje mi urzadzenie do pomiaru poziomów

#1

Post napisał: jaydabros » 30 lip 2010, 19:52

Witam
Poszukuję osoby która zbuduje mi urządzenie do pomiaru różnic wysokości między lewym a prawym kołem podczas ruchu maszyny. Maszyna musi poruszać się w linii prostej, ale będzie można nią też sterować ręcznie (linka, którą będzie się prowadzić maszynę)
Maszyna będzie posiadać modulowaną rurkę, której długość będzie można zmieniać. Do jej końców będą przykręcone koła. Maszyna musi mieć swój własny napęd.
Wyniki pomiaru muszą być zapisane w maszynie a po jej zatrzymaniu wysłane przez bluetooth do PDA.
Dokładność pomiaru to 0.1mm.
Jednym słowem trzeba zbudować maszynę z czujnikiem który działa z dokładnością do 0.1mm lub większą.
Jako iż rurka na której będą koła będzie o zmiennej długości czujnik musi mieć możliwość ustawienia/skalibrowania poprzez np. podłożenie płaskiej blaszki o grubości 5mm.

Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.
Oddzwonię !!!



Tagi:


maga11
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 2
Posty: 92
Rejestracja: 31 gru 2008, 14:21
Lokalizacja: Wlkp

Re: Szukam osoby która zbuduje mi urzadzenie do pomiaru pozi

#2

Post napisał: maga11 » 08 sie 2010, 21:13

Trochę mało tych danych.

Jaka ma być odległość pomiędzy kołami i zakres regulacji?
Jaka szybkość przesuwu całości?
Jaka liczba pomiarów ma być zapamiętana?
Na jaką długość przejazdu ma wystarczać zasilanie ?
Jak kolega widzi to sterowanie maszyny linką?

Jakiś rysunek by na pewno pomógł jak ta ma wyglądać.

O co chodzi z ta podkładką ? Dlaczego kalibracja nie może być na drodze programowej ?
Przy 0.1mm to już należy zwrócić uwagę czy koła są okrągłe i

A tak w ogóle to trochę nie ten dział.

pozdrawiam
jaydabros pisze:Witam
Poszukuję osoby która zbuduje mi urządzenie do pomiaru różnic wysokości między lewym a prawym kołem podczas ruchu maszyny. Maszyna musi poruszać się w linii prostej, ale będzie można nią też sterować ręcznie (linka, którą będzie się prowadzić maszynę)
Maszyna będzie posiadać modulowaną rurkę, której długość będzie można zmieniać. Do jej końców będą przykręcone koła. Maszyna musi mieć swój własny napęd.
Wyniki pomiaru muszą być zapisane w maszynie a po jej zatrzymaniu wysłane przez bluetooth do PDA.
Dokładność pomiaru to 0.1mm.
Jednym słowem trzeba zbudować maszynę z czujnikiem który działa z dokładnością do 0.1mm lub większą.
Jako iż rurka na której będą koła będzie o zmiennej długości czujnik musi mieć możliwość ustawienia/skalibrowania poprzez np. podłożenie płaskiej blaszki o grubości 5mm.


Autor tematu
jaydabros
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 30 lip 2010, 19:34
Lokalizacja: United Kingdom

#3

Post napisał: jaydabros » 09 sie 2010, 17:52

Witam
Odległość między kołami była by regulowana między 1.0m a 1.7m.
Była by to maszyna/urządzenie jeżdżące po powierzchni gładkiej, prawie płaskiej (Różnice między lewym i prawym kołem nie większe niż 12mm)
Szybkość jazdy urządzenia nie ma znaczenia, ale nie sądzę żeby była większa niż 15-20metrów na minutę, ze względu na czułość sensora no i wyniki pomiaru z dokładnością 0.1mm lub większą (max do 0.05mm)
Podczas ruchu urządzenie musi rejestrować wyniki pomiaru co 5cm (nie więcej). Musie rejestrować dystans i różnice wysokości.
W związku z tym że urządzenie będzie się poruszać (własny napęd) to PRĘDKOŚĆ MUSI BYĆ JEDNOSTAJNA !!!.
Wynik pomiaru byłby w postaci grafu (oś pozioma długość, oś pionowa różnica wysokości)
Dozwolone jest podczas startu maszyny 1metr na ustabilizowanie sensora dokonującego pomiaru jak i prędkości samej maszyny.
Długość pomiaru to nie więcej niż 150metrów, czyli 150metrów*20oczytów (20odczytów na metr (20x5cm=1m))=300 pomiarów.
Zasilanie musi wystarczyć na długi okres czasu i musi być wykonane z baterii akumulatorów o łącznej mocy gdzieś 7000-8000mah. dającej napięcie 12-14 volt.

Wyniki pomiarów poprzez podczerwień lub bluetooth do komputerka PDA z programem przystosowanym do rozpoznania informacji.
Potem na komputer i graficzne przedstawienie pomiaru w postaci "sinusoidy"
Co do sterowania, to urządzenie musi być sterowalne linką/sznurkiem który będzie można przymocować do napędu urządzenia. Przykładowo od przekładni napędzającej maszynę będzie wychodził metalowy uchwyt do którego będzie można podpiąć tą linkę która zapewni "sterowalność" maszyny.

A co do podkładki, to sprawa jest prosta.
Jeżeli zmienia się rozstaw kół to muszę "powiedzieć" maszynie, poprzez podłożenie tej podkładki 5mm że to jest 5mm, bo wiadomo że 5mm dla rozstawu 1m będzie 5mm, ale zachwując te same ustawienia sensora dla innego rozstawu kół np. 1.7m to nie będzie już 5mm tylko 4mm lub 3mm.
wyglądało by to tak:
Ustawiam rozstaw kół jaki chcę.
1. Na ekraniku urządzenia wybieram opcję kalibruj,
2. Kalibruję sensor bez podkładki a następnie:
3. Podkładam pod jedno z kół podkładkę 5mm. (mówię urządzeniu że to jest 5mm między lewym i prawym kołem)
4. Żeby powiedzieć maszynie gdzie jest poziom trzeba koło lewe postawić na miejscu prawego a prawe na miejscu lewego (obrócić maszynę o 180 stopni)
Kalibracja w tym przypadku MUSI odbywać się na drodze programowej (tak jak wspomniałeś)
Jakiś malutki programik w urządzeniu który mówi mi co mam robić i przycisk na wyświetlaczu który mam nacisnąć jeżeli daną komendę wykonam.
Podkładka ma za zadanie powiedzieć urządzeniu to jest różnica 5mm pomiędzy punktem 2 i 3 powyżej.

Dziękuję z góry za odpowiedź.

PS. Gdzie byś sugerował zamieścić mojego posta ??

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4686
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

#4

Post napisał: pitsa » 09 sie 2010, 22:48

Fascynujący opis "zadania" skłaniający do przemyśleń. :-)

Czy ktoś, kto zbuduje Ci tą maszynę, ma również zaprojektować koła do przykręcania i "modulowaną rurkę"? Budujesz uniwersalne akademickie urządzenie do pomiarów torów w zakresie od metrowego toru tramwajowego do 5½ stopy brytyjskiej?
Wspominasz o sinusoidzie, którą chcesz uzyskać. Czy to ma być pomiar względem wirtualnej płaszczyzny, czy też pomiar odchyłek podobny do tego w patencie PL137140: http://pubserv.uprp.pl/PublicationServe ... 140_B1_PDF
czy też tym:
http://pubserv.uprp.pl/PublicationServe ... 921_B1_PDF


Autor tematu
jaydabros
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 30 lip 2010, 19:34
Lokalizacja: United Kingdom

#5

Post napisał: jaydabros » 10 sie 2010, 00:03

Witam
Sinusoida to oczywiście powiedzenie w przenośni. W przypadku gdy mierzona powierzchnia jest płaska (idealnie pozioma) to na wykresie będzie linia prosta biegnąca równolegle na wysokości 0mm nad osią X (którą jest długość), lub np. jeżeli lewe koło jest cały czas 2mm wyżej niż prawe to też będzie linia prosta biegnąca równolegle do osi X (długość) 2mm nad linią 0mm (poziom, lewe koło z prawym kołem są w poziomie). Troszkę mieszam, ale mam nadzieję że jasne. Sinusoida to uogólnienie tego co ma powstać w efekcie końcowym.
Będzie to coś w rodzaju sinusoidy, ale nie dokładnie.

A co do reszty części urządzenia to wszystko pozostawiam wykonawcy. Urządzenie musi być precyzyjne z dokładnośćią nie mniejszą niż 0.1mm.
Zamieszczę wkrótce rysunek urządzenia o co mi chodzi.

Dodatkowo ta maszyna musi mierzyć pofalowanie lewego i prawego koła (dodatkowy sensor na każdym kole, też z dokładnością do 0.1mm) Rozstaw kół bocznych 30cm.
Dodatkowo urządzenie musi mierzyć różnice wysokości między przednią osią a tylnią osią (dodatkowy czujnik na rurce dokładność 0.1mm)

Jednym słowem urządzenie musi mierzyć 4 dane.
1. Różnica wysokości między lewym i prawym kołem
2. Różnica wysokości między przednią osią maszyny a tylnim kołem (podwójne koło na zdjęciu). Na tej rurce musi być umieszczony sensor 0.1mm
3. Różnica wysokości na lewym kole między przednim a tylnim lewym kołem)
4. Różnica wysokości na prawym kole między przednim a tylnim prawym kołem)

Urządzenie na zdjęciu pokazuje przód maszyny i porusza się do przodu. Na przedzie tej obudowy widać pod spodem koło. Chciałbym aby od tego koła wychodził uchwyt którym można by sterować maszyną. Obudowa ma mieć wbudowany bluetooth lub podczerwień do wysyłania danych, a nie jak na zdjęciu laptop na wierzchu.

Mam nadzieję że to wyjaśnia wszystko
Załączniki
untitled.JPG
chodzi mi o taką maszynę
untitled.JPG (8.96 KiB) Przejrzano 2500 razy

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4686
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

#6

Post napisał: pitsa » 10 sie 2010, 01:27

Nie jestem elektronikiem. Pytam tylko z ciekawości.

Dzięki zdjęciu, teraz to już wiadomo o co chodzi. :-) Nie o koła, bo te mają być jedynie precyzyjne zamontowane, ale o monitorowanie kąta między osiami oraz wahaczami dwukołowych wózków. Tu pewnie będzie potrzebny precyzyjny cyfrowy pomiar kątów w całej ramie tego pojazdu. Koła nie będą idealne (będą generować fale sinusoidy) i trzeba będzie wyniki pomiarów "oczyścić z błędów koła" przez jakąś analizę widmową. Czyli dobrze szukałem patentów z kolejnictwa gdzie precyzyjnie szlifuje się tory. Muszą tam precyzyjnie mierzyć odchyłki od prostoliniowości więc będą w tych patentach podpowiedzi jak to wszystko mierzyć. (Znalazłem coś takiego: http://zoise.wel.wat.edu.pl/nauka/Cyfro ... r_kata.pdf )

Jeśli nie da się mierzyć kątów, to będzie można zastosować sposób pomiaru jak przy tradycyjnym liniale sinusowym. Kółko za kółkiem są właśnie takim liniałem. Tylko jak znaleźć bazę do pomiaru? Względem ramy nośnej? To nie jest zadanie na jedną osobę ale na doświadczony zespół.

Awatar użytkownika

blue_17
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1715
Rejestracja: 16 kwie 2009, 07:55
Lokalizacja: Kraków/Kornatka

#7

Post napisał: blue_17 » 10 sie 2010, 23:43

A jakby zrobić czujnik na żyroskopie i skalibrować odpowiednio :?:
"I siedzieli oni razem pod nagim DOS-em i nie wstydzili sie tego." :D

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4686
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

#8

Post napisał: pitsa » 11 sie 2010, 08:16

Może jakiś super dokładny inklinometr? - przykład zastosowania: http://www.awarie.ps.pl/artykuly/0131.pdf
Urządzenie jednak nie ma tak dużej dokładności: http://www.esands.com/Geosystems/PDF/In ... %20-SG.pdf


maga11
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 2
Posty: 92
Rejestracja: 31 gru 2008, 14:21
Lokalizacja: Wlkp

#9

Post napisał: maga11 » 11 sie 2010, 10:55

pitsa pisze:Może jakiś super dokładny inklinometr? - przykład zastosowania:
Też bym szedł tą drogą. Są oferowane inklinometry z czułością 0.005° (http://www.wobit.com.pl/produkty/inklin ... logowe.php)

Dla odległości 1m 0.005 ° daje różnice wysokości 0.087 mm

Faktyczną przydatność trzeba by przetestować, może wystąpić problem z dryftem termicznym

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika ogólna”