model kajaku

Maszyny do wycinania gorącym drutem

Autor tematu
kajak
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 10 mar 2010, 21:58
Lokalizacja: Tarnów

#11

Post napisał: kajak » 11 mar 2010, 22:25

Czy można by było coś takiego zrobić również z styroduru? Jakiego rzędu mogą to być koszty?


@tanifon
Kajak ma być betonowy. A jakie konkretnie argumenty za drewnianym kopytem? Najlepszy był dla nas negatyw i pozytyw bo tylko byśmy zalali mieszanką i po bólu.
@triera
Czy może posiadasz jakieś doświadczenia z tego typu konstrukcjami?
@Supremo
Tak, jedna sztuka. Jak długo tego czasu?


Dziękuję za odpowiedzi;)



Tagi:

Awatar użytkownika

tanifon
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 6
Posty: 631
Rejestracja: 22 lis 2008, 13:59
Lokalizacja: 3miasto
Kontakt:

#12

Post napisał: tanifon » 12 mar 2010, 06:50

cena kopyta głupiej ślizgawki dla dzieci zaczyna sie od 3 tys... (odkupne od kolegi)
moze wiec ten kolega od plotera styropianowego w 4 wymiarach to zrobi ;)
Skaner 3D, gigantyczne rzeźby, piła motorowa..


Supremo
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 127
Rejestracja: 30 paź 2006, 08:56
Lokalizacja: Poznań

#13

Post napisał: Supremo » 12 mar 2010, 17:40

Po zastanowieniu się, gdybym ja miał sobie takie kopyta zrobić to wybrałbym następującą technologię (mając do dyspozycji duży-3m ploter dwuosiowy):
1. Kupujemy 2 bloki styropianu (1000x1200x3000)
2. Kładziemy blok na ścianie o szerokości 1200 i wycinamy obrys boczny dziobowej połówki kajaka. (odcinając górną część bloku w założeniu że kajak leży do góry dnem)
3. To samo robimy dla rufowej części
4. Tak wykrojone elementy szatkujemy poprzecznie. Tam gdzie krzywizny są większe kroimy gęściej, a gdzie mniejsze rzadziej. Ograniczymy w ten sposób czas na szlifowanie.
5. Potem każdy plasterek obracamy o 90 stopni i wycinamy większy przekrój z danej sekcji kajaka pamiętając by nie odcinać dolnego fragmentu, a robiąc w nim bruzdę o wymiarach np 100x50.
6. Przykręcamy do posadzki profil stalowy 100x50 i montujemy na nim nasze plasterki przyklejając je do siebie i do profila.
7. Kolejny etap to usunięcie nadmiaru styropianu. Zgrubnie najlepsza będzie szczotka druciana na wiertarce lub szlifierce kątowej. Potem praca ręczna, lub delikatnie szlifierką z kamieniem szlifierskim.
8. Na koniec łączymy wybrane punkty na kolejnych wręgach elastyczną listwą i szlifujemy tak długo aż nie będzie dotykała styropianu na całej długości.
9. Gdy bryła jest gotowa można nałożyć na nią laminat (epoksydowy, a w żadnym wypadku poliestrowy). Potem szlifowanie, lakierowanie i pozytyw gotowy.

Analogicznie można wykonać negatyw tyle, że profil stalowy umieszczamy pod dnem. Potem możemy włożyć pozytyw do negatywu. Pomiędzy profile dajemy odpowiedniej długości dystanse i możemy zalewać formę. Jeśli będziemy mieli dobry rozdzielacz forma może być wykorzystywana wielokrotnie. Regulując odległość pomiędzy profilami otrzymamy kajaki o różnej grubości ścianki.

Uff... To był mój najdłuższy post na tym forum.

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#14

Post napisał: bartuss1 » 12 mar 2010, 18:47

jak chcesz to Ci takiego termika zrobie
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


Supremo
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 127
Rejestracja: 30 paź 2006, 08:56
Lokalizacja: Poznań

#15

Post napisał: Supremo » 12 mar 2010, 19:46

Ja sobie zrobiłem, a drugi mam w pracy.


piotr3
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 167
Rejestracja: 17 lis 2009, 23:10
Lokalizacja: zielona góra

#16

Post napisał: piotr3 » 12 mar 2010, 23:35

A ja dalej stawiam na oś obrotową.
W projekcie należy zaplanować "kręgosłup" biegnący przez model od i do momentu kiedy przekrój kręgosłupa wejdzie w kolizję z przekrojem modelu zgrywając to oczywiście z wielokrotnością grubości plastrów materiału. Następnie model dzielimy na takie plastry, w plastrach w osi obrotu robimy otwór analogiczny z zastosowanym kręgosłupem(najsensowniej prostokąt) następnie na osi montujemy fragment takiego kręgosłupa i wsuwając na niego po kolei poszczególne plasterki obrabiamy je. Sklejamy to potem do kupy, końcowe(poza kręgosłupem trzeba zrobić monolityczne) i myślę, że szlifowania po takim zabiegu jest niewiele.
Wyprowadzałem kiedyś na prostą zmasakrowany tarczą szlifierską kajak poliestrowy i zalecam na początek złapać oburącz metrowy odcinek przyzwoitego papieru ściernego 60 na sztywnym podkładzie i jechać go namiętnie i delikatnie dookoła prostopadle do osi wzdłużnej. Po takiej wstępnej obróbce od razu widać co dalej.
czy ktoś mnie zrozumiał :?:

Awatar użytkownika

WelnaMarcin
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 11
Rejestracja: 19 lis 2007, 20:49
Lokalizacja: Warszawa,Rawicz
Kontakt:

#17

Post napisał: WelnaMarcin » 11 maja 2010, 22:10

Pracuje jako programista w firmie w której robi się kopyta do jachtów 15 metrowych i dłuższych.

Skrócony opis wykonania takiego kopyta* jest następujący :

1.Wyfrezować kajak ze steropianu.
2. Zaimpregnować .
3. Nałożyć pastę na styropian.
4. Obrobić pastę.
5. Uzupelnić ubytki.
6. Natrysnąć Gra.....sprat.
7.Wyszlifować papierem Sciernym.
8. nałożyć Że....ot.
9. Wyszlifować kolejnymi papierami, az do ziarnistosci 800.
10. Wypolerowac.
11. Zrobić podziały.
12. Nawoskowac.
12. Wylaminować kolejne częsci formy.
13. W razie potrzeby dorobic stelarz.



Gdyby ktos był zainteresowany mogę dać namiar na ploter frezujący o wymiarach stołu 3000x5600x1200 mm oraz specjaliste od form i laminatów.

Obróbkę styropianu bedzie trzeba załatwić przez firmę.
Laminaciarz robi formy w prywatnym warsztacie :wink:




*kopyta które wykonujemy służą do wykonania form, z których następnie wykonuje się wyroby, z samego kopyta bylibysmy w stanie zdjać tylko kilka wyrobów z formy już kilkadziesiąt
Programowanie maszyn moja Pasja - strona dla Programistów, operatorów, technologów i wszystkich, których pasjonuje obróbka skrawaniem.
więcej? - kliknij na www

Awatar użytkownika

tanifon
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 6
Posty: 631
Rejestracja: 22 lis 2008, 13:59
Lokalizacja: 3miasto
Kontakt:

#18

Post napisał: tanifon » 11 maja 2010, 23:13

No tak ale oni chcą chyba formę do kajaku odlanego z betonu ... .
Skaner 3D, gigantyczne rzeźby, piła motorowa..

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Styropianu (Styroduru)”