cięcie drutówką

Dyskusje na temat innych obrabiarek i systemów sterowania stosowanych w maszynach przemysłowych

Autor tematu
Mechan
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 1
Posty: 77
Rejestracja: 01 sie 2007, 17:40
Lokalizacja: śląsk

cięcie drutówką

#1

Post napisał: Mechan » 14 lis 2009, 10:56

Witam,
Zmuszony jestem oszacować jednostkowy czas cyklu cięcia drutówką. Mam więc w tym temacie parę pytań.
Czy są jakieś tablice bądź inne dane, parametry potrzebne do obliczenia czasu cięcia, może znacie algorytm matematyczny jaki wykorzystać do obliczeń?

Materiał to stal kwasoodporna 1.4541, średnica cięcia 80mm. Jako że niezbyt się specjalizuję w drutówkach chciałbym w telegraficznym skrócie dowiedzieć się jak odbywa się proces cięcia.
Czy są rozwiązania pozwalające na cięcie jednego detalu w dwóch miejscach jednocześnie (tną dwa druty jednocześnie), chropowatość powierzchni która chcę uzyskać to około Ra 2, wiem że jest to do zrobienia. jakie drutówki proponujecie, słyszeliście może o hiszpańskich drutówkach firmy ONA

Jeżeli chciałbym zautomatyzować proces cięcia jaki jest szacunkowy czas zamocowania i od mocowania detali. Rozumiem że jak to w CNC się odbywa raz ustawiona baza pozostaje aktywna przez całą partię i nie trzeba bazować się do cięcia za każdym razem.

Z góry dziękuję za pomoc.


Pozdrawiam
Mechan

Tagi:


FROST1978
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 121
Rejestracja: 25 lip 2008, 22:47
Lokalizacja: Śląsk

#2

Post napisał: FROST1978 » 22 gru 2009, 21:41

Aby być na prawdę dobrym operatorem drutówki to trzeba mieć co najmniej kilkuletnie doświadczenie i głowę na karku . Byle kogo sie nie da przyuczyć niestety .
Drutówka tnie tylko w jednym punkcie i chyba jeszcze nie ma takiej na świecie aby miała 2 x głowice oddzielne.
Przy szacowaniu jest potrzebna grubość materiału jego rodzaj oraz model maszyny bo są i szybkie i wolne .Prócz tego wiele innych parametrów jak choćby kształt .
ONA - chyba raczej średnia półka ale OK. Chyba totalny brak serwisu w PL . Znałem tylko 1 człowieka w PL który byłby w stanie ją serwisować ale nie wiem co sie z nim dzieje.
Z resztą pomógł mi przy mojej maszynie.
NARZĘDZIOWNIA
Precyzyjne szlifierstwo , elektrodrążenie na WEDM i EDM.

Awatar użytkownika

DrKar
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 9
Rejestracja: 15 mar 2010, 11:58
Lokalizacja: mazowsze

#3

Post napisał: DrKar » 15 mar 2010, 12:15

Jeżeli chodzi o tabelaryczne dane odnośnie cięcia drutem stali kwasoodpornej to oczywiście że każdy producent udostepni ci takie dane dla Twojego przypadku - na zapytanie. Wartością kluczową jest wysokość cięcia oraz wycinany kształt.
Jeżeli chodzi o preset detali poza maszyną to znacznie króci to czas przygotowawczy obróbki ale wszystko zależy od detalu (może da się mocować kilka detali najednocześnie.
Jeżeli chodzi o obrabiarki ONA - odradzam szczególnie drutówki. Cena jak za najwyższą klasę, a jakość - coż.
Polecałbym raczej : Tajwan przy niższym budżecie, Japonia przy wysokim.

Jeżeli temat nadal jest aktualny prześlij mi rysunki detalu podam Ci przybliżony czas obróbki i możliwości paletyzacji.

Obsługa drutówki nie jest tak skomplikowana jak mogłoby się wydawać. Uzyskanie wyższych dokładności niestety wymaga większej wprawy i znajomości maszyny.


fagry
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 17
Rejestracja: 24 lut 2010, 17:59
Lokalizacja: podkarpacie

#4

Post napisał: fagry » 17 mar 2010, 19:44

Zgadzam się z kolegą frostem, na drutówce byle kto pracował nie będzie to jest maszyna, która wymaga myślenia. Moze i nauka obsługi jest prosta ale co to za problem opanować sterownik. Co do wyceny to ja nie polecam wyceny na podstawie danych o szybkości cięcia podanych przez producenta, przeważnie takie dane sa zawyżone. Może zawyżone to złe słowo, podane szybkości są to szybkości uzyskiwane przy idealnych warunkach cięcia. A takie warunki nie zawsze się da uzyskać. Najlepiej do drogi cięcia doliczyć jeszcze jakieś minimum 10% czasu więcej na takie rzeczy jak zrywanie drutu itp. Oczywiście najważniejsze parametry to właśnie rodzaj materiału, wyskość cięcia, długość drogi cięcia, chropowatość (czyli ile przejść drutu będzie). Nie bez znaczenia jest również to czy rodzaj wyjęcia umożliwa cięcie głowicą prowadzącą drut przy materiale. Bo wiadomo, że jeśli głowica dolna lub górna nie znajduje się bezpośrednio przy materiale to jest słabsze płukanie a co za tym idzie spadek na szybkości cięcia. Ja pracuje na Accutexie to jest made by Taiwan i powiem szczerze że to taka średnia maszyna. Potrafi byc tak wredna że to się w głowie nie mieści a co do AWT to czysta fikcja, płytki sterujące mają tendencje to usterek. Jest tak że jak chce ciąć to tnie ale jak sobie coś wymyśli że nie będzie cieła to nie ma siły która ją do tego zmusi :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Przyjmę każde zlecenie: frezowanie CNC, toczenie, EDM, szlifowanie, inne

Awatar użytkownika

DrKar
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 9
Rejestracja: 15 mar 2010, 11:58
Lokalizacja: mazowsze

#5

Post napisał: DrKar » 18 mar 2010, 09:14

Odnośnie Tajwanu miałem okazję pracować tyle że krótko na CHMER 'ze (klasa cenowa na poziomie Accutex'a). Opinię mam jednak nieco inną. AWT bez większych problemów (nie wiem czy ktoś ma 100%), praca stabilna. Pomijam oczywiście początkowe błędy w obsłudze (nie myli się ten kto nic nie robi). Standardowe problemy na ostrych krawędziach i przy otworach wewnątrz. Pomocna "stała prędkość cięcia" (redukcja o 10-50% od katalogowej i drut się nie zrywa).
Maszyna niestety była dość nowa i nie długo na niej pracowałem dlatego ocena jest mało obiektywna.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Inne obrabiarki przemysłowe”