Przeróbka sterowania w tokarce Gildemeister na Macha 3

Dyskusje dotyczące najpopularniejszego programu sterującego maszynami CNC
Awatar użytkownika

k-m-r1
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 8
Posty: 1418
Rejestracja: 23 cze 2008, 10:38
Lokalizacja: OOL lub DW
Kontakt:

#51

Post napisał: k-m-r1 » 16 lis 2009, 14:49

251mz pisze:czym czyściłeś maszynę?
ja od siebie dodam na pierwszym miejscuspreżone powietrze z pistoletu i taki płyn zwany u nac -noxor bądz drugi bardziej przyjemny oak niewiem nic wiecej o tych płynach ale nie sątłuste cośchyba na bazie rozpuszczalników do czyszczenia płąskich powieżchnie pasta do rąk z granulkami i szmatka idzie szybko


MACH3 cncTworzenie Makr do palników magazynków THC OHC inneEKRANY dla firm producentów maszyn Budowa sprzedaż wypalarki plazma gaz obrotnice Elektrodrążarki Frezarki Tokarki Giętarki3D inne wg zlecenia 888 703 196 Tomek Komor [email protected]

Tagi:


Autor tematu
fresko
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 34
Posty: 122
Rejestracja: 16 paź 2007, 23:15
Lokalizacja: kraków
Kontakt:

#52

Post napisał: fresko » 16 lis 2009, 16:00

Każdy może czyścić maszynę czym chce ale nie jest to chyba najważniejsze w tym poście, kolego 251mz ja swoją maszynę kupiłem w styczniu tego roku i w zasadzie zeszło mi cały rok żeby ją uruchomić. Ty z tego co pamiętam też kupiłeś swoją maszynę z początkiem tego roku i jak do tej pory udało Ci się ją tylko wepchnąć do garażu. Jak ci się uda zrobić ją do połowy przyszłego roku to będzie sukces. Z frezarką jest dużo więcej roboty jak z tokarką.

Olo, najwygodniej jednak będzie dojeżdżać nogą, mamy wtedy dwie wolne ręce, jak będzie coś ciężkiego to będzie łatwiej, poza tym łatwiej będzie zerknąć na kła czy dobrze trafia w nakiełka. Ta trzecia krańcówka też mi się wydawało że będzie działać tak jak ty napisałeś.
Poniżej daję kilka zdjęć tego magazynu, z nim nie powinno być większego problemu, jest tam silnik hydrauliczny, zawór proporcjonalny i enkoder. Z waszą pomocą na pewno dam radę.

1. enkoder
https://www.cnc.info.pl/album_pic.htm?pic_id=3532

2. krańcówki do rygla
https://www.cnc.info.pl/album_pic.htm?pic_id=3531

3. przekaźniki do zaworów do obrotu i zawór proporcjonalny
https://www.cnc.info.pl/album_pic.htm?pic_id=3530

4.dwa zawory do otwierania i zamykania rygla
https://www.cnc.info.pl/album_pic.htm?pic_id=3529

5. dodatkowe zdjęcia :
https://www.cnc.info.pl/album_pic.htm?pic_id=3528
https://www.cnc.info.pl/album_pic.htm?pic_id=3526

Kupiłem dziś falownik typ FR-E740-300-EC z rezystorami do hamowania :
https://www.cnc.info.pl/album_pic.htm?pic_id=3525


Dowiedziałem się dziś coś więcej o PLC. Pytałem też o Mitsubishi. Dostałem ofertę na PLC sterowanie 24 V wyjścia tranzystorowe, szybkie wejście pod enkoder i wyjścia analogowe pod kartę do sterowania zaworem, PLC ma 16 wejść i 14 wyjść. Nie jestem jeszcze pewien jakie szybkie musi być wejście pod enkoder od tego zależy cena tego PLC.

Czy to makro, które dostałem od jednego kolegi z forum po małej przeróbce będzie się nadawało do obsługi mojego magazynu ? W PLC do obsługi magazynu ze strony LPT będę potrzebował chyba 4 wejścia, jedno wyjście. Wejścia do wyboru narzędzia, wyjście jako sygnał że jest zmienione.
Mam jeszcze jedno pytanie. Jak jest z tym LPT ? Jakie wychodzi i wchodzi do niego napięcie ? Ile jest sygnałów wychodzących a ile wchodzących i czy można zamieniać piny z sygnału wchodzącego na wychodzący.
Nie jestem elektronikiem ani automatykiem, słabo znam się na elektryce więc DSP przy tej tokarce sobie odpuszczę. Może w przyszłości, jak skończę z tą tokarką zacznę przebudowę frezarki tam się już nie obejdzie bez DSP a przynajmniej przy przebudowie tokarki poznam podstawy automatyki.


251mz
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4445
Rejestracja: 27 sie 2004, 21:59
Lokalizacja: Polska

#53

Post napisał: 251mz » 16 lis 2009, 18:50

fresko pisze:Jak ci się uda zrobić ją do połowy przyszłego roku to będzie sukces. Z frezarką jest dużo więcej roboty jak z tokarką.
Wiem wiem , lecz teraz poświęcam jej 200% swojego czas...
Tydzień temu zacząłem zabawę z okablowaniem przy maszynie i do końca tego tyg będzie całe odnowione na tiptop...
Do końca grudnia mam zamiar wykonać sterownie (zależy jak z dostawą płytek i scalaków będzie) dlatego termin pływa do końca stycznia a na gotowo luty mam w planach:).

Na razie wszystko idzie bez komplikacji a to dlatego ,że większość rzeczy merytorycznych oraz wszystko miałem zaplanowane jakiś czas temu...

pozdrawiam


olo_3
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 24
Posty: 1249
Rejestracja: 31 sie 2004, 22:25
Lokalizacja: EU

#54

Post napisał: olo_3 » 16 lis 2009, 23:43

251mz pisze:Do końca grudnia ....... a na gotowo luty mam w planach:).
optymista jesteś
widać ze to pierwsza twoja przeróbka.
tak na marginesie optymista to nieuświadomiony pesymista ;)

do rzeczy:
fresko pisze:Nie jestem elektronikiem ani automatykiem, słabo znam się na elektryce więc
wiem ze to wszystko wygląda przerażająco, ale za kilka miesięcy będziesz się z tego śmiał - to nie możliwe ze tak prosto to działa.

fresko pisze:DSP przy tej tokarce sobie odpuszczę
przykro mi ale wspomnisz moje słowa po 1 normalnym zleceniu - kiedy żadna cześć nie będzie w tolerancji.
zastanów się chwile - wydawał bym (i inni) na dsp gdyby można bylo by ma LPT ?
fresko pisze:najwygodniej jednak będzie dojeżdżać nogą
przy okazji najłatwiej podłączyć
Czy to makro, które dostałem od jednego kolegi z forum po małej przeróbce będzie się nadawało do obsługi mojego magazynu ?
tak,
ale to dosyć duza przeróbka - trzeba niemal od nowa napisać
fresko pisze:Jakie wychodzi i wchodzi do niego napięcie ?
no właśnie....
powinno być w standardzie TTL czyli stan niski 0V (logiczne 0, nie więcej niż 2,3V) , stan wysoki 5V (logiczna 1, nie mniej niż 2.8V i nie więcej niż 5V)

ale od kiedy wprowadzili taki standard minęło trochę lat....
nowe komputery maja na stanie wysokim (nie wszystkie) max 3,3V - niby wszystko gra jest w tolerancji (2,8-5V) ale te 3,3V często jest za mało by SKUTECZNIE wyłączyć coś (np. rezystory dla optoizolatora wyliczono na 5V i są "za duże" by prawidłowo funkcjonować na napięciu 3,3V
podobnie sprawa ma się z popularnym RS232 (nawet bardziej drastycznie z +-15V na TTL)
fresko pisze:Ile jest sygnałów wychodzących a ile wchodzących
straszny len jesteś,
proszę:
http://pl.wikipedia.org/wiki/IEEE_1284
fresko pisze:czy można zamieniać piny z sygnału wchodzącego na wychodzący.
nie jestem pewien, ale raczej nie, na pewno nie choć piny 1,14,16,17 są 2kierunkowe (powinny byc)
fresko pisze:Dowiedziałem się dziś coś więcej o PLC. Pytałem też o Mitsubishi. Dostałem ofertę na PLC sterowanie 24 V wyjścia tranzystorowe, szybkie wejście pod enkoder i wyjścia analogowe pod kartę do sterowania zaworem, PLC ma 16 wejść i 14 wyjść. Nie jestem jeszcze pewien jakie szybkie musi być wejście pod enkoder od tego zależy cena tego PLC.
no tak - pisania na cala noc.
generalnie wszytkie plc chodzą na 24V DC bo to standard przemysłowy.
te kilka IN/OUT to trochę mało, wykorzystasz to zaraz, a za 1/2 roku kiedy bardziej opanujesz temat będziesz potrzebował więcej (np, takie bajery jak otwieranie drzwi na "guziczek", podajnik pręta czy chociaż by odbiornik wióra, kontrola chłodziwa, wibracji temperatur silników, ciśnień itd... - oj nazbiera się, nazbiera)

co do częstotliwości. nie będzie duza jak na dzisiejsze czasy (wprost mała), żeby to ustalić musimy znać rozdzielczość enkodera i obroty talerza.

wyjście analogowe to rozumiem +-10V

wyjścia tranzystorowe są szybkie (powinny być), ale i tak do większości musisz podłączyć małe przekaźniki i zabezpieczyć dioda bo stycznik "uwala" tranzystory w plc.

co do samej idei podłączenia sps do macha widzę ze chcesz łączyć piny do pinów.
na moje oko to nie tedy droga.
jeśli to będzie gadać ze sobą (mach-plc) przez ModBusa (co nie jest łatwe) wtedy dopiero będziesz zadowolony, np mach na pasku będzie ci pisał przyczynę awarii np. przekroczona temperatura oleju, brak oleju - ciśnienia w smarowaniu, brak jednej fazy ... co tylko dusza zapragnie ... itd.
w takim wypadku wykorzystasz lpt tylko do sterowania silnikami (co tez będziesz mocno przeklinał) i estopu
Zwątpienie jest oznaką, że podążasz w dobrym kierunku.


Autor tematu
fresko
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 34
Posty: 122
Rejestracja: 16 paź 2007, 23:15
Lokalizacja: kraków
Kontakt:

#55

Post napisał: fresko » 17 lis 2009, 00:26

Powkręcałem znowu trochę gratów do szafy sterowniczej szafa ma jakieś 1,5 m na 2 m na początku miałem ją wywalić bo wydawała mi się za duża a tu się okazuje że jest w sam raz i zaczyna się robić ciasno .
Olo prześpię się z tym co napisałeś a na razie żeby ci się nie nudziło to mam następne pytanie , na wrzeciono założę czujnik indukcyjny tak żeby była stała prędkość skrawania , i żeby można było gwintować na tokarce , max 3000 obrotów będą tam 4 pióra wychodzi 12000 impulsów na min . czy mach to przemieli

https://www.cnc.info.pl/album_pic.htm?pic_id=3533

następna sprawa ten enkoder w magazynie to BALLUFF TYP BWGO.12.07.00 P.L.1 , ile impulsów musi mieć enkoder żeby obsłużyć taki magazyn

o co chodzi z tym sps bo nie kumam

Olo kiedyś mój znajomy powiedział że fiat auto i mercedes auto tym pojedziesz i tym pojedziesz mi na razie wystarczy jak się przesiądę z rowerka na fiata bo na mercedesa mnie narazie nie stać .

To makro i rysunek podłączenia czujnika dostałem od kolegi Margora z forum w jego maszynie to wszystko działa , za co serdecznie dziękuje .


olo_3
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 24
Posty: 1249
Rejestracja: 31 sie 2004, 22:25
Lokalizacja: EU

#56

Post napisał: olo_3 » 17 lis 2009, 01:08

o co chodzi z tym sps bo nie kumam
a dokładniej ?

fresko pisze:na wrzeciono założę czujnik indukcyjny tak żeby była stała prędkość skrawania , i żeby można było gwintować na tokarce , max 3000 obrotów będą tam 4 pióra wychodzi 12000 impulsów na min . czy mach to przemieli
powinno być ok, choć dsp przemieli by każdy współczesny enkoder :P
do czujnika nie potrzeba makra wpinasz porostu w pin lpt (lub przez płytę podobnie jak na rysunku)
fresko pisze:ile impulsów musi mieć enkoder żeby obsłużyć taki magazyn
absolutne minimum to 12inp czyli tyle ile narzędzi (naturalne trochę mało), wiec dobrze by bylo, by enkoder był podzielny przez 12 bez reszty, ale szczerze pisząc pójdzie na każdym nie zrobi mu to większej różnicy, ale tak jak napisałempowinien być podzielny bez reszty przez ilość narzędzi- jeśli jest 1:1 do magazynu. jeśli nie to trzeba wziasc pod uwagę przełożenie
Zwątpienie jest oznaką, że podążasz w dobrym kierunku.


251mz
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4445
Rejestracja: 27 sie 2004, 21:59
Lokalizacja: Polska

#57

Post napisał: 251mz » 17 lis 2009, 17:45

olo_3 pisze: optymista jesteś
widać ze to pierwsza twoja przeróbka.
tak na marginesie optymista to nieuświadomiony pesymista ;)
raczej realista...
jak już wspominałem wszystko było wcześniej zaplanowane:)


Autor tematu
fresko
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 34
Posty: 122
Rejestracja: 16 paź 2007, 23:15
Lokalizacja: kraków
Kontakt:

#58

Post napisał: fresko » 18 lis 2009, 16:12

olo_3 pisze:co do samej idei podłączenia sps do macha widzę ze chcesz łączyć piny do pinów.
na moje oko to nie tedy droga
Nie bardzo rozumiem ten tekst.
Z tą płytką do PLC wymyśliłem że możnaby zrobić w ten sposób :

https://www.cnc.info.pl/album_pic.htm?pic_id=3579

Jest to nie po fachowemu narysowane ale lepiej nie umiałem, nie mam tam też tych przekaźników o których mówiłeś olo.
Pomyślałem żeby zrobić całkiem osobną płytkę bez wejścia na LPT, połączyć tą płytkę z oryginalną płytką SSK-MB2. Ta płytka mogłaby mieć tyle samo wejść i wyjść co płyta główna. Wydaje mi się, że jest to dobre rozwiązanie.
olo_3 pisze:karetę LPT-I/0 można zrobić, do tego leoo się na pewno przyłączy.
lub ja to zrobię a leoo niech skoryguje (z tym ze realny termin projektowania to 6tyg (słabo z czasem) plus następne 2tyg wykonie PCB - chyba ze wezniesz w ekspresie to 3dni robocze - mam taka tania firmę na pojedyncze sztuki).
Olo interesuje mnie ta wersja 3 dniowa bo do końca tygodnia jest szansa na poskładanie całej szafy, tak że zacznijcie myśleć nad tą płytką.


olo_3
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 24
Posty: 1249
Rejestracja: 31 sie 2004, 22:25
Lokalizacja: EU

#59

Post napisał: olo_3 » 18 lis 2009, 18:33

fresko pisze:Z tą płytką do PLC wymyśliłem że możnaby zrobić w ten sposób :

https://www.cnc.info.pl/album_pic.htm?pic_id=3579
można,
ale wtedy wykorzystujesz piny LPT- gdyby nie optoizolator i jakaś tam plyta z akcesoria to byl byś w LPT, summarum braknie ze 500 pinów ;) na lpt

a po ModBusie masz sprawę załatwiona jednym kablem który może zastąpić i 3miliony pojedynczych kabli (jeśli wogole znajdziesz sps na 3mil I/0 )
Olo interesuje mnie ta wersja 3 dniowa bo do końca tygodnia jest szansa na poskładanie całej szafy, tak że zacznijcie myśleć nad tą płytką.
źle doczytawszy,
szans nie ma żadnych - ty tez jesteś optymista ? (samo zaprogramowanie sps to kilka tygodni pisania / testowania programu)

proces wygląda tak:
ktoś musi zaprojektować schemat, później PCB czyli obwód drukowy, potem należny to sprawdzić, następnie wysłać projekty do wykonania (i to trwa 14 lub 3 dni robocze), następnie poskładać i przetestować
realnie 2-3 miesiące (jeśli wyjdą błędy poprawić, ale wtedy cala procedura od nowa) - możesz to załatwić inaczej ( na forum pełno chętnych do pracy w piwnicy) ale tym się rożni robota od roboty.

żeby zrobić cokolwiek do tej maszyny trzeba znać jej końcowe wyposażenie (i to w szczegółach krańcówki, czujnik zbliżeniowe,sps, sterowania itd..itd...itd..- wszystko jest w rożnych standardach - tego się nie robi na zasadzie kabelek do kabelka, scaleczek do scalaczka i jakoś będzie), bez tego to bez sensu.

z leoo co prawda nie rozmawiałem o tym ale jak go znam to pomoże.

do tego wszystkiego w piątek się przeprowadzam i będę bez internetu jakiś czas.
Zwątpienie jest oznaką, że podążasz w dobrym kierunku.


Autor tematu
fresko
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 34
Posty: 122
Rejestracja: 16 paź 2007, 23:15
Lokalizacja: kraków
Kontakt:

#60

Post napisał: fresko » 18 gru 2009, 14:03

Witam,

Czy ktoś wie w jaki sposób pobrac stan wejścia, np wejście 11 żeby sprawdzic czy jest na nim sygnał czy nie?

Mam np. funkcję deActivateSignal(11) lub ActivateSignal(11) przez co na wyjsciu 11 powinien zmienic mi sie stan. Teraz, jak zrobić żeby sprawdzić czy jest na nim 5V czy tez nie?

Dzieki

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)”