Hips - jak wyginać / ciąć

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce tworzyw sztucznych ręcznej jak i za pomocą CNC
Awatar użytkownika

Autor tematu
Tener
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 13
Rejestracja: 01 sie 2008, 00:29
Lokalizacja: Gorlice
Kontakt:

Hips - jak wyginać / ciąć

#1

Post napisał: Tener » 20 wrz 2009, 14:16

Wystarczy że rozgrzeję go do 100°C (np. w piekarniku) i będę mógł go wyginać jak tylko chcę?
Jak jest z cięciem? Czytałem że trzeba zrobić kilka nacięć w tym samym miejscu, i po prostu wyłamać daną cześć.
Będę wdzięczny za pomoc.
Z góry dzięki


(...)

Tagi:


SQ3VAZ
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 313
Rejestracja: 17 kwie 2009, 20:41
Lokalizacja: Przylep

#2

Post napisał: SQ3VAZ » 20 wrz 2009, 17:03

A Jak zachowałby się przy cięciu gorącym drutem? Coś na zasadzie styroplotera tyle, że w wersji narzędzia ręcznego.
"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to robi." A.E.
Jeżeli pomogłem - kliknij pomógł. Konstruktywna krytyka mile widziana.


ali
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 146
Rejestracja: 28 wrz 2005, 14:30
Lokalizacja: Poznań

Re: Hips - jak wyginać / ciąć

#3

Post napisał: ali » 21 wrz 2009, 19:47

Tener pisze:Wystarczy że rozgrzeję go do 100°C (np. w piekarniku) i będę mógł go wyginać jak tylko chcę?
Robi sie plastyczny spokojnie go naciagniesz na forme, czy wydmuchasz cos cisnieniowo.

Tylko wazne jest dosc aby rownomiernie rozgrzac.
Jak jest z cięciem? Czytałem że trzeba zrobić kilka nacięć w tym samym miejscu, i po prostu wyłamać daną cześć.
Będę wdzięczny za pomoc.
Z góry dzięki
Zalezy jaki gruby taki do 1mm grubosci da sie przeciac nozycami
pozdrawiam
Jakub Jędrzejczak

Awatar użytkownika

Autor tematu
Tener
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 13
Rejestracja: 01 sie 2008, 00:29
Lokalizacja: Gorlice
Kontakt:

#4

Post napisał: Tener » 22 wrz 2009, 21:08

SQ3VAZ --> ok, dzięki ;)

ali --> grubość 2 mm

Tylko wazne jest dosc aby rownomiernie rozgrzac.
Jak go położę w piekarniku, na papierze do pieczenia (kiedyś podgrzewałem tak Plexi) to powinno być?
(...)


obser
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 96
Rejestracja: 24 maja 2008, 22:59
Lokalizacja: zDolny Śląsk

#5

Post napisał: obser » 25 wrz 2009, 20:47

A jak jest z cięciem laserem? Przyznam, że próbowałem - ale laser niestety topi ten materiał, na jasnych w dodatku widać okopcenie.
Co dziwne - w materiałach promocyjnych niektórych producentów i importerów (nie pamiętam których, sporo tego kiedyś przeglądałem) było podane, że hips da się ciąć, w dodatku na allegro są oferty cięcia tego materiału laserem.
Są różne rodzaje hipsu czy co?


mostry
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 13
Rejestracja: 31 sty 2009, 18:10
Lokalizacja: mordor

#6

Post napisał: mostry » 07 paź 2009, 21:10

obser pisze:było podane, że hips da się ciąć, w dodatku na allegro są oferty cięcia tego materiału laserem.
Są różne rodzaje hipsu czy co?
Też mnie to bardzo interesuje czy sąróżne rodzaje hipsu. Dałem do prób cięcia laserem hips 1mm. Przejscie na 3 razy, okopcenia nie było, ale krawędz pozostawia wiele do życzenia pozostaje "zaokrąglona".

Awatar użytkownika

yellovv
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 63
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:04
Lokalizacja: Kraków

#7

Post napisał: yellovv » 12 paź 2009, 19:39

HIPS - to polistyren wysokoudarowy i w handlu występuje jeden jego rodzaj (na tyle co się orientuję). No może różnic się lekko parametrami w zależności od producenta ale dla 95% osób będzie to nie zauważalne.

Co do cięcia to jeśli to są proste linie to najlepiej się tnie na pile wysokoobrotowej (mi to tną piłą do tworzyw sztucznych - znajomi ze stolarni)

Osobiście jak mam coś wyciąć skomplikowanego to na CNC też się da ale trzeba dobrze przymocować aby nie podrywało podczas frezowania.

Co do formowania to ja to robię metodą termoformowania na specjalnej maszynie ale tu potrzeba specjalną formę/kopyto. Metoda z piekarnikiem jest ok, tylko trzeba się streszczać bo tworzywo szybko stygnie :)

Pozdrawiam

Awatar użytkownika

qoptics
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 121
Rejestracja: 23 lis 2008, 10:18
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

#8

Post napisał: qoptics » 13 lis 2009, 22:27

Co do cięcia laserem to da się kwestia czy ktoś będzie poświęcał maszynę na takie wycinanki, strasznie śmierdzi i dymi + okopcenia i topienie się ostrych krawędzi.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka tworzyw sztucznych”