Drutowa wycinarka styropianu - maksymalna wydajność

Maszyny do wycinania gorącym drutem

Autor tematu
apper
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 19 paź 2009, 22:18
Lokalizacja: Radom

Drutowa wycinarka styropianu - maksymalna wydajność

#1

Post napisał: apper » 19 paź 2009, 22:26

Chciałbym się dowiedzieć jaką przybliżoną wydajność można uzyskać przy użyciu przecinarki drutowej. Uda się wycisnąć chociaż 1,5m bieżącego na minutę? Cięte mają być płyty miękkiego styropianu o grubości 20mm więc wystarczy krótki drut. (np. 15cm). Jakie trafo i jaki drut polecilibyście żeby to śmigało jak najpłynniej? Dodam, że bardziej zależy mi na szybkości cięcia niż na dokładności do 0,1mm (wystarczy, że będzie cięło z dokładnością 1-2mm).
Będę wdzięczny za pomoc.



Tagi:

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#2

Post napisał: Piotr Rakowski » 19 paź 2009, 23:30

Marnie to widzę, ale próbuj. Proponuję drut powyżej 0.5 mm2 z trafem minimum 30V. Uważaj, bo powyżej 20V drut 0.5 mm2 (kanthalowy) o długości 150 mm najprawdopodobniej rozgrzeje się do czerwoności. Mimo to nie sądzę, żebyś osiągnął prędkość większą, niż jakiś 1 m/min, jeśli cięcie ma mieć jakąkolwiek jakość. To jest jednak kwestia czasu potrzebnego na odparowanie materiału. Oczywiście spróbuj - najlepiej na początku przy użyciu autotransformatora.

Jak bardzo będziesz wdzięczny kolego, to znaczy jak okażesz to na forum? :lol:
Ostatnio zmieniony 19 paź 2009, 23:38 przez Piotr Rakowski, łącznie zmieniany 1 raz.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


Autor tematu
apper
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 19 paź 2009, 22:18
Lokalizacja: Radom

#3

Post napisał: apper » 19 paź 2009, 23:37

Nie myl wdzięczności z odwdzięczaniem :wink: A tak serio to przekopując wątki na tym forum widzę, że użytkownicy piszą, że osiągają do 1m/min. i to tnąc grubszy styropian. Włożyć to między bajki?

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#4

Post napisał: Piotr Rakowski » 19 paź 2009, 23:40

Widzę, że kolega ma poczucie humoru. To super (i rzadkość na forum).

Nie muszę przecież mieć racji. Dlatego podpowiadam, jak zacząć. Możliwe, że osiągniesz dużo większą prędkość. Ja robię próby głównie jakościowe, nie prędkościowe.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


Autor tematu
apper
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 19 paź 2009, 22:18
Lokalizacja: Radom

#5

Post napisał: apper » 20 paź 2009, 00:31

Dzięki za sugestie i poradę :grin:
Czy ktoś z użytkownikow ma inne doświadczenia?


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#6

Post napisał: Leoo » 20 paź 2009, 09:05

Do szybkiego cięcia potrzebna jest duża ilość ciepła. Cienki drut np. 0,5mm można rozgrzać do wysokiej temperatury ale chwilę po wejściu w styropian ostygnie a szczelina (rzaz) będzie szeroka przy wejściu i dalej będzie się zwężać. Proponuję zastosowac gruby drut (przynajmniej 1mm) i wydajny zasilacz stabilizowany. Możliwe, że trzeba będzie zbudować zewnętrzny układ stabilizacji temperatury.
Pozostaje kwestia czy Kolega będzie ciął po prostej, czy chodzi o kształty o ostrych krawędziach, gdzie chwilowe zatrzymanie drutu będzie konieczne?


Autor tematu
apper
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 19 paź 2009, 22:18
Lokalizacja: Radom

#7

Post napisał: apper » 20 paź 2009, 10:10

Wycinać zamierzam jedynie proste kształty (prostokąty).
Tak teraz pomyslałem, że być może najprostszym pomysłem na szybkie cięcie styropianu 2cm będzie poprostu cięcie go nie drutem prostopadłym do płyty ale równoległym. Potrzebowałym wtedy drutu nie 15cm, ale 110cm (chcę ciąć płyty 100cm dł.). Przy takim ułożeniu wykonałbym cięcie odrazu na całej długości płyty i drut miałby do przecięcia jedynie 2cm. Drut nie musiałby mieć chyba w takim układzie zbyt wielkiej mocy.

Co o tym myśłicie? Jeśli to może się sprawdzić to jaki drut i trafo polecicie?

Awatar użytkownika

tom22
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 479
Rejestracja: 22 lis 2008, 18:29
Lokalizacja: Mazowsze

#8

Post napisał: tom22 » 20 paź 2009, 21:06

apper pisze:Potrzebowałym wtedy drutu nie 15cm, ale 110cm (chcę ciąć płyty 100cm dł.)
A może pałąk z grubego drutu wygięty w prostokąt i wystarczy wyciskać kwadraty z płyty.
nie potrzebne do tego CNC - jedynie coś w rodzaju prasy.

Awatar użytkownika

skoti
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1743
Rejestracja: 28 gru 2004, 23:56
Lokalizacja: Rybnik

#9

Post napisał: skoti » 20 paź 2009, 21:57

Nie wiem jaki wpływ na szybkość ciecia ma grubość przecinanej warstwy , ale może wyjściem by było ciecie kilku sztuk na raz . Tzn poskładać kilka płyt tak żeby za jednym przejściem odcinała kilka sztuk . Osobiście kierowałbym się w tym kierunku , przy pojedynczym cieciu nawet jeśli osiągniesz te 1,5 metra to maszyna tnąca np o 50% wolniej ale kilka sztuk na raz ja prześcignie .

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Styropianu (Styroduru)”