Frezarka CNC Hitachi-Seiki - uszkodzone porty RS232

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
beatom
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 23 sie 2009, 22:07
Lokalizacja: Plainville

Frezarka CNC Hitachi-Seiki - uszkodzone porty RS232

#1

Post napisał: beatom » 24 sie 2009, 01:25

Witam serdecznie po raz pierwszy na tym forum.
Na poczatek kilka zdjec "naswietlajacych" sytuacje a potem kilka zdan opisu.

[/img]Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pracuje w zakladzie z dosc duza iloscia obrabiarek CNC. Nieszczesliwie kilka dni temu byla burza, pioruny itp no i oczywiscie kilku operatorow nie odlaczylo kabli do komunikacji z komputerem.
W kilku maszynach stracilem mozliwosc wyslania/przyjecia programu.
Z wiekszascia sobie poradzilem przez przelozenie kabla z gniazda do innego portu i przez zmiane kilku parametrow, lub przez ukladow we/wy dla poszczegolnych portow. Wiekszosc plyt ma kilka portow komunikacyjnych - CH0-Ch2, wiec udalo mi sie to wykorzystac.

Niestety najtrudniejszy przypadek pozostal nierozwiazany.
Maszyna to frezarka VM40-LAMBDA firmy Hitachi-Seiki ( Mori-Seiki dzisiaj ) widoczna na ostatnim zdjeciu.
Obsluga od strony programowej zajmuje sie prawie "normalny" komputer firmy NEC.
Widoczny na zdjeciu pierwszym, schowany w szafie sterowniczej ( biale pudlo na dole ). Komputerek ma regularne wyjscia na klawiature, mysze, drukarke i jeden z portow RS ( widoczny na zdjeciu drugim i szostym w powiekszeniu ( RS232(1)). Zwykly HDD firmy WD o pojemnosci 1GB oraz na plycie glownej gniazdo FDD oraz dodatkowe zlacza RS232 - zdjecie drugie i czwarte oznaczone jako CP11/CP12. Widok komputera od czola i ze zdjeta obudowa na zdjeciach drugim i trzecim. Komputer pracuje pod zmodyfikowanym systemem DOS, tez sygnowanym przez NEC.
Normalnie gniazdo RS jest dolaczone do portu ze zdjecia drugiego i powiekszonym na zdjeciu szostym. Mam dwa dodatkowe porty CP11/CP12, ale nie wiem jak tam sygnaly RS sie ukladaja. Chcialbym zrobic podobna sztuczke z przelozeniem portow ale zarowno Google jak i dokumentacja maszyny nie opisuja tych dodatkowych gniazd ze zdjecia czwartego.
Na piatym zdjeciu jest wyjeta plytka z tymi dwoma dodatkowymi portami ( po lewej stronie).
Pytanie pierwsze brzmi: jak sie nazywaja tego typu gniazda - oznaczone jako CP11 i CP12 - wtedy moglbym poszukac adaptera, czy wyprowadzenia maja okreslony standard, czy moze ktos wie jak to podlaczyc. Chociaz nazwa tych gniazd tez bedzie pomocna.

Dodatkowo tez zalaczam zdjecie jeszcze jednego portu na plycie glownej - teraz to sie zrobilo ostatnie zdjecie.
Pytanie drugie dotyczy wlasnie tego portu na plycie glownej.
Moze to gniazdo jest komus znane - 40 nog, w dwu rzedach.
Tez mam nadzieje go wykorzystac.

Obrazek



Tagi:

Awatar użytkownika

chomikaaa
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 988
Rejestracja: 19 cze 2004, 23:22
Lokalizacja: lodz

#2

Post napisał: chomikaaa » 24 sie 2009, 10:08

mozesz sprobowac wymienic scalak bezposrednio polaczony z portem rs232 nazywa sie on zapewne max232xx lub xx232xx

xx- jakies tam oznaczenie wykonania oraz nazwa producenta z przodu po wylutowaniu starego i zamianie na nowy byc moze rozwiaze to problem z komunikacja koszt ukladu to z 2 -3 zl + wymiana jesli sam nie umiesz lutowac smd

co do zlacz bierzesz miernik i sledzisz sciezki gdzie sa one doprowadzone i jesli znasz sie troche wiecej na elektronice to dasz sobie rade jak nie to raczej nie kombinuj niestety trzeba troche czasu na to poswiecic i miec sporo wiedzy zeby zadzialalo


Autor tematu
beatom
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 23 sie 2009, 22:07
Lokalizacja: Plainville

#3

Post napisał: beatom » 24 sie 2009, 15:40

Witam.
Dziekuje za zainteresowanie tematem.
MAX232 niestety powstal grubo po "urodzinach" tej maszyny.
Wtedy tego jeszcze nie bylo i jest zastosowany inny uklad.
Maxima znam dosc dobrze i wiem jak dziala, umiem sie tez poslugiwac HotAir, ale chcialbym uniknac ingerencji w plyte glowna. Mialem nadzieje, ze ktos zna nazwe tych gniazd i ich pinologie co bardzo ulatwiloby mi doprowadzenie maszyny do pierwotnego stanu.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”