Grzanie się wrzeciona

Dyskusje na temat elektrowrzecion do napędu narzędzi skrawających
Awatar użytkownika

wood carver
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1243
Rejestracja: 28 lip 2006, 19:14
Lokalizacja: okolice Krakowa
Kontakt:

#11

Post napisał: wood carver » 04 sie 2009, 19:27

A kanaly powietrzne nie są zanieczyszczone?



Tagi:

Awatar użytkownika

CNCRob
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1319
Rejestracja: 24 cze 2007, 20:42
Lokalizacja: Świdwin / Worcester

#12

Post napisał: CNCRob » 04 sie 2009, 21:36

RobWan pisze:A na czym polega ich parowanie?

Robert
ano to, że do wrzecion stosuje się tzw parowanie łożysk, zazwyczaj łożyska powinno się parować na konkretnym wrzecionie u ich producenta i dopasowywać do korpusu w którym wrzeciennik zostanie umieszczony, ale w wiekszości wypadków jest to niemożliwe lub nieopłacalne, wtedy kupujemy gotowe łożyska parowane, są one dopasowane u producenta (jedno względem drugiego - ja zakładałem zawsze trzy sztuki na wrzeciono tokarek) są przeszlifowane, wyważone i oznakowane w specjalny sposób wg. tego, gdzie które ma zostać umieszczone. Jeśli wymienisz łożyska na zwykłe to po krótszym lub dłuższym (raczej krótszym) czasie i tak je trafi i będziesz znów wymieniał.
- Heidenhain - Siemens - Fanuc -
Able to use the following programmes: FANUC Series 18i-TB, FANUC O-T, SIEMENS SINUMERIC 810D & 840D, ShopMILL, ShopTURN, ManualTURN, HEIDENHAIN CNC ISO, DIN PLUS and TURN PLUS (CNC PILOT) and many more.


Autor tematu
Cooper
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 251
Rejestracja: 03 gru 2007, 15:46
Lokalizacja: Silesia

#13

Post napisał: Cooper » 05 sie 2009, 08:46

Czyli ile takie wrzeciono jeszcze pociągnie i jakie są koszty regeneracji ? Kanały powietrzne przedmuchałem wczoraj i raczej to nie pomaga...

Awatar użytkownika

chomikaaa
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 988
Rejestracja: 19 cze 2004, 23:22
Lokalizacja: lodz

#14

Post napisał: chomikaaa » 05 sie 2009, 12:00

wrzeciono takie moze pracowac tak dlugo jak lozysko bedzie sie obracac czyli do chwili jego zatarcia ale wraz z zacieraniem bedzie sie coraz bardziej grzac

w chwili zatarcia (a jest to silnik synchroniczny czyli wal wiruje z czestotliwoscia pola el-mag wytwozonego w stojanie przez sterownie fazowe z falownika, dzieki temu mozemy regulowac predkosc obrotowa) pole bedzie wirowac a wirnik bedzie zatrzymany powstanie stan zwarcia dla tego ukladu co spowoduje wzrost pradu w uzwojeniu stojana i jego uszkodzenie gdyz w chwili zwarcia wytwozy sie duzo ciepla i nastapi uszkodzenie termiczne izolacji jego przewodow(stojana) i wrzeciona bedzie nadawac sie do bardzo drogiej naprawy

w zasadzie powinno sie zlikwidowac zrodlo problemu czyli jak najszybciej wymienic lozyska

mozna sie upewnic ze to lozyska mierzac temp obudowy w okolicy lozysk i powiedzmy w innych miejscach i porownac ich roznice wynik bedzie jasny

[ Dodano: 2009-08-05, 12:07 ]
lozyska mozna wymienic samemu pod warunkiem ze posiada sie odp narzedzia: sciagac i nabijacz tak by montaz ich nie uszkodzil oraz odrobine wiedzy gdyz jest to urzadzenie dosc delikatne

przyszlo mi jeszcze do glowy ze wine moze za taki stan rzeczy tzn uszkodzenie lozysk ponosic zbyt agresywna praca w osi z byc moze zbyt szybkie zaglebiane frezu w material takie powiedzmy uderzenie frezem w material przez co lozysko siada oraz slaba ich szczelnosc na zapylenie

czy osoby uzywajace wrzecion z chlodzeniem ciecza maja takie problemy? mial ktos doswiadczenia?

Awatar użytkownika

kot1979
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 533
Rejestracja: 05 lip 2006, 09:01
Lokalizacja: Sulejowek
Kontakt:

#15

Post napisał: kot1979 » 05 sie 2009, 12:29

a czy nie potrzeba po wymianie lozysk wywazac walu wrzeciona? bo wydaje mi sie ze trzeba, ale moge sie mylic. Tutaj cala trudnosc polega na duzych obrotach i dlatego calosc powinna byc wywazana, a przynajmniej moje wrzecono bylo wywazane po wymianie lozysk .
Nauczycielem wszystkiego jest praktyka.
www.galerianastrojow.pl

Awatar użytkownika

chomikaaa
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 988
Rejestracja: 19 cze 2004, 23:22
Lokalizacja: lodz

#16

Post napisał: chomikaaa » 05 sie 2009, 12:49

byc moze wymagane a wrecz i potrzebne jest wywazenie wirnika

niestety nie jestem w tym temacie ekspertem wiec nie bede staral sie nikogo w blad wprowadzac


Autor tematu
Cooper
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 251
Rejestracja: 03 gru 2007, 15:46
Lokalizacja: Silesia

#17

Post napisał: Cooper » 05 sie 2009, 16:14

Dzięki za info, dam znać jak ugryzłem temat

Awatar użytkownika

ALZ
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3433
Rejestracja: 06 sie 2004, 01:42
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

#18

Post napisał: ALZ » 07 sie 2009, 10:16

Nie jest dobrą zasadą że "kręcimy aż wrzeciono stanie" bo takie użytkowanie wrzeciona doprowadza do takich uszkodzeń że nie warto go regenerować. Wrzeciona elte do 5,6kW mają tendencję do wykrzywiania wałka pod wpływem temperatury a łożyska są pasowane pływająco co doprowadza do wytarcia obsad i w efekcie mamy do czynienia z kupą złomu którą nie warto naprawiać. Dobre firmy wyposażają swoje wrzeciona w pomiar temperatury wewnątrz uzwojeń co wylucza poważne uszkodzenia ale "polak potrafi" :mrgreen: Potem spotykam się z niewybrednymi komentarzami (nawet użytkowników tego forum) kiedy dochodzi do wyceny naprawy. Ale każdy zrobi jak chce. Powodzenia.


Autor tematu
Cooper
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 251
Rejestracja: 03 gru 2007, 15:46
Lokalizacja: Silesia

#19

Post napisał: Cooper » 12 sie 2009, 13:55

Witam

Koledzy mam prośbę, czy może ktoś podać mi na priva (żeby nie robić reklamy :)) namiary na jakieś firmy zajmujące się naprawami elektrowrzecion (najlepiej ELTE). Jak na razie udałem się do firmy polecanej przez serwis producenta i cena mnie "powaliła" także chciałbym ją skonfrontować. Pozdrawiam

Awatar użytkownika

maz
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 894
Rejestracja: 20 cze 2007, 22:55
Lokalizacja: Blachownia
Kontakt:

#20

Post napisał: maz » 12 sie 2009, 18:07

Podaj cene na forum bez firmy i zakres dzialan
Kazde parametry sa idealne, czasami tylko narzedzia sa malo wytrzymale :-)
Kazdy wymiar da sie osiagnac, czasami wystaczy docisnac mocniej urzadzenie pomiarowe ;-)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektrowrzeciono”