Moja pierwsza maszyna. Prośba o pomoc.

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
mates7
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 6
Posty: 55
Rejestracja: 13 lip 2009, 21:48
Lokalizacja: odolanów

Moja pierwsza maszyna. Prośba o pomoc.

#1

Post napisał: mates7 » 01 sie 2009, 13:30

Witam wszystkich serdecznie, jestem tutaj nowy i tak naprawdę zielony jeśli chodzi o wiedzę na temat maszyn CNC. od jakiegoś czasu dosyć intensywnie czytam forum i postanowiłem zbudować swoją maszynę CNC, póki co udało mi się stworzyć tyle Obrazek
Obrazek
Prowadnice oś x 35mm os y 30mm, Napędzane śrubami trapezowymi fi 20mm.
Tak naprawdę w tym miejscu moja wiedza się kończy nie mam pojęcia jakie silniki, sterowniki, sterowanie i jak to wszystko połączyć, aby chodziło. docelowo chciałbym aby maszyna dawała rade obrabiać metale miękkie. Zwracam sie z prośba o pomoc w doborze elektroniki pomocnych linków itp.
Oczywiście mogę dodać fotki każdego elementu.

Z góry dziękuje i pozdrawiam
Mateusz




Dzięki za podpowiedzi zabieram sie do wertowania forum jak już będę wiedział więcej podpytam o kilka informacji.

Pozdrawiam Wszystkich

Czy wszystkie trzy silniki muszą być takie same?? Osie x,y oparte na tej samej śrubie ale na innych prowadnicach oś "Z" chciałem dać na mniejszej srubie i prowadnicach czy wtedy mogę użyć mniejszego silniczka??
Ostatnio zmieniony 03 sie 2009, 18:24 przez mates7, łącznie zmieniany 2 razy.



Tagi:

Awatar użytkownika

wood carver
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1243
Rejestracja: 28 lip 2006, 19:14
Lokalizacja: okolice Krakowa
Kontakt:

#2

Post napisał: wood carver » 01 sie 2009, 13:53

" Frezarka - konstrukcja..... "
W tym dziale prosze obejrzeć maszyny i opisy użytkowników. Jest wszystko podane na przykladach.Dodatkowo w "elektronika cnc"
Prosze wykazać ciut więcej inicjatywy.

Awatar użytkownika

namemartin
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 732
Rejestracja: 01 mar 2008, 18:08
Lokalizacja: Warszawa

#3

Post napisał: namemartin » 01 sie 2009, 22:47

wood carver pisze:" Frezarka - konstrukcja..... "
W tym dziale prosze obejrzeć maszyny i opisy użytkowników. Jest wszystko podane na przykladach.Dodatkowo w "elektronika cnc"
Prosze wykazać ciut więcej inicjatywy.
Kolega to chyba zapomniał, że kiedyś też zaczynał tą "przygodę". A może od początku wszystko wiedział? Kto wie...

Witaj na forum mates7

Link do sterów
W dzień obchodź się z żoną jak z przyjacielem, w nocy jak z przyjaciółką.

Awatar użytkownika

chomikaaa
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 988
Rejestracja: 19 cze 2004, 23:22
Lokalizacja: lodz

#4

Post napisał: chomikaaa » 02 sie 2009, 12:21

przejrzyl konstrukcje pt frezarka konstrukcja metalowa jak zapoznasz sie z konstrukcjami kolego bedziesz mial obraz jaki kierunek dalej obrac w budowie przy okazji zaznajomienia sie z konstrukcjami poznasz jakie sposoby sterowania i siliniki zostaly zastosowane niestety musisz poczytac nieco forum abys byl w stanie umiec zadac wlasciwe pytanie

rozwiazan jest sporo jak podamy ci konkretna odp wygeneruje to mnostwo kolejnych pytan na ktore znajdziesz odp czytajac w/w topik w ktorym procz golych wypowiedzi sa one okraszone spora liczba zdjec badz filmow mozesz poczytac o konstukcjach piotra jub gmaro webserwer i wielu innych rowniez na wysokim poziomie wykonania


Autor tematu
mates7
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 6
Posty: 55
Rejestracja: 13 lip 2009, 21:48
Lokalizacja: odolanów

#5

Post napisał: mates7 » 04 sie 2009, 10:29

Mam jeszcze pytanko
Czy wszystkie trzy silniki muszą być takie same?? Osie x,y oparte na tej samej śrubie ale na innych prowadnicach oś "Z" chciałem dać na mniejszej srubie i prowadnicach czy wtedy mogę użyć mniejszego silniczka??

Awatar użytkownika

chomikaaa
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 988
Rejestracja: 19 cze 2004, 23:22
Lokalizacja: lodz

#6

Post napisał: chomikaaa » 04 sie 2009, 10:49

nie ma sesu kombinowac z rozmiarami gdyz kupujac prowadnice zazwyczaj musisz kupic i tak dugi odcinek w kawalkach wiec kupno 2 roznych moze w cale nie przyniesc korzysci w postaci nizszych kosztow a ucierp na tym napewno sztywnosc oczywiscie moze uzyc roznych silnikow i srub ale kazdy taki uklad stwozony z innych elementow ma inna dynamike pracy a chcesz miec takie same parametry dla kazdej z osi dlatego najlepiej jest uzyc takich samych silnikow i srub prowadnic dla kazdej z osi

zalezy to tez jaka konstrukce wykonujesz jka brama stala patrz wyzej jak ruchoma brama mozesz w osi napedzajacej brame a w zasadzie powinienes zastosowac mocniejszy silnik(i)


Autor tematu
mates7
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 6
Posty: 55
Rejestracja: 13 lip 2009, 21:48
Lokalizacja: odolanów

#7

Post napisał: mates7 » 04 sie 2009, 11:55

brama będzie stała. Teraz tak do osi x powiedzmy mam prowadnice fi35 do osi y fi30 do z 30mm śruba wszędzie taka sama. Będzie to grało ok czy ta różnica w prowadnicach będzie miał istotny wpływ na pracę maszyny. I jeszcze jedno czy zestaw do którego namemartin podał link jest ok, czy lepiej szukać wszystkiego osobno?? mimo że to moja pierwsza maszyna zależy mi na tym żeby wszystko pracowało jak należy.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika

chomikaaa
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 988
Rejestracja: 19 cze 2004, 23:22
Lokalizacja: lodz

#8

Post napisał: chomikaaa » 04 sie 2009, 12:04

osobiscie nic nie umiem powiedziec na temat tego napedu byc moze jest on bardzo dobry byc moze jego parametry sa przecietne na to pytanie moze tylko odp osoba ktora takie rozwiazanie miala u siebie

srednica nie bedzie miala znaczenia w tym przypadku ale nie widze tu lozysk linowych wiec zapewnie rozwiazanie jest slizgowe uklad bedzie dzialal tak sprawnie jak lekko bedzie to slizgowe lozysko dzialac

rozumiem ze lozyska liniowe nie beda uzyte? osobiscie zastanowilbym sie nad zastosowaniem podpor pod walki i uzycie lozysk liniowych otwartych ktore wyeliminuja niedogodnosci tego typu rozwiazania niestety wiaze sie to z duzym wydatkiem pieniedzy ale co za cos.


Autor tematu
mates7
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 6
Posty: 55
Rejestracja: 13 lip 2009, 21:48
Lokalizacja: odolanów

#9

Post napisał: mates7 » 04 sie 2009, 12:15

Tak jak piszesz na ślizgach to zrobiłem, troszkę oszczędzić chciałem ale w sumie jak skończę i będzie to mało efektywne to jeszcze wydam te kilka zł. Albo po prostu całą ramę zrobię od nowa bo już mam kilka nowych myślę lepszych pomysłów, ale najpierw to chciałbym skończyć.

Dzięki za pomoc póki co :smile:

Awatar użytkownika

namemartin
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 732
Rejestracja: 01 mar 2008, 18:08
Lokalizacja: Warszawa

#10

Post napisał: namemartin » 04 sie 2009, 21:15

Tu masz to samo tylko już w obudowie poskładany i uruchomiony. Na te stery złego słowa powiedzieć nie można. Wielu kolegów z forum ich wżywa, a raczej znaczna większość.
W dzień obchodź się z żoną jak z przyjacielem, w nocy jak z przyjaciółką.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”