Możesz rozwinąć?bujaka pisze:NC11LV ma jeszcze jedna fajna cechę a mianowicie jest stalą prawie nierdzewną, odpuszcza się ją na twardość wtórną, podobnie jak szybkotnące.
Hartowanie stali kobaltowej - wierteł ?
-
- Stały bywalec (min. 70)
- Posty w temacie: 3
- Posty: 76
- Rejestracja: 19 sty 2009, 22:40
- Lokalizacja: Kraków
Tzn. przyjmuje się że jeżeli stal ma ponad 13% chromu (NC11LV ma 12%) to jest nierdzewną, (min. z NC11LV są robione ostrza ,,scyzoryków'' najwyższej klasy, oraz tzw. pseudo bułaty po odpowiednich cyklach wyżarzania ( http://www.knives.pl/forum/index.php/to ... %82at.html ), twardość wtórna to ciekawe zjawisko występujące w niektórych stalach, polegające na tym że na wykresie odpuszczania występuje pik twardości, twardość wraz z temp odpuszczania maleje a potem okresowo rośnie, stal po odpuszczaniu w zakresie tego piku ma czasem nawet twardość większą niż po hartowaniu (z osnowy wydzielaja sie bardzo dyspersyjne wegliki które utwardzaja stal), wystarczy zerknąć na wykres i wiadomo o co chodzi http://www.bogner-komexim.pl/foto/1.2379ISOB.pdf
-
- Specjalista poziom 3 (min. 600)
- Posty w temacie: 5
- Posty: 748
- Rejestracja: 19 maja 2007, 20:33
- Lokalizacja: Wrocław
- Kontakt:
Z wykresu odpuszczania wynika że twardość wtórna (myślałem że tylko hss-y mają) niższa jest od twardości po hartowaniu. Pytanie tylko czemu linie odpuszczania tak się między sobą różnią skoro temp. hartowania była zmieniała się o max 80stopni? Ciekawe ile HRC da się wycisnąć przez obróbkę podzerową.
-
- Stały bywalec (min. 70)
- Posty w temacie: 3
- Posty: 76
- Rejestracja: 19 sty 2009, 22:40
- Lokalizacja: Kraków
Jest tak dlatego że ogólnie rzecz biorąc w wielkim skrócie warunkiem, uzyskania twardości wtórnej jest wcześniejsze odpowiednio duże przesycenie austenitu pierwiastkami stopowymi, tak żeby potem uzyskać martenzyt też odpowiednio przesycony pierwiastkami stopowymi z którego wydziela się potem dyspersyjne węgliki i go wtórnie utwardzą, im wyższa temp. austenityzowania tym więcej danego pierwiastka stopowego może się rozpuścić w austenicie (analogicznie jak jest z węglem patrząc na zwykły wykres żelazo cementyt http://pl.wikipedia.org/w/index.php?tit ... 0516095335Mrozik pisze:Pytanie tylko czemu linie odpuszczania tak się między sobą różnią skoro temp. hartowania była zmieniała się o max 80stopni?
http://www.kmimp.agh.edu.pl/pliki/oc.pdf ). W stalach o wysokiej zawartości chromu efekt twardości wtórnej ma jeszcze podobno związek z destabilizacją austenitu szczątkowego po wysokim odpuszczaniu, zjawisko to nie zostało jednak jak dotad wyjaśnione

Obróbkę podzerową Musiałbyś przeprowadzić zaraz po hartowaniu, bo austenit nie przemieniony wraz z czasem ulega stabilizacji, no i potrzeba by było czegoś żeby schłodzić minus kilkadziesiąt stopni, pytanie jeszcze czy dla NC11LV stosuje się w praktyce obróbkę podzerową ?