Pompa sprężarkowa ABAC b7900

Dyskusje o układach pneumatycznych, podciśnieniowych i hydraulicznych wykorzystywanych w maszynach

Autor tematu
DaLeMix
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 22 cze 2009, 21:30
Lokalizacja: Płock

Pompa sprężarkowa ABAC b7900

#1

Post napisał: DaLeMix » 10 kwie 2016, 17:56

Witam.

Mam jak w opisie chyba pompę sprężarkową ABAC b7900. To trochę starszy model (lata 90+), bez tabliczki, ale niewiele używany i wygląda na bardzo solidny. Przestała jako zapas, zabezpieczona, się kręci z oporem, który wyraźnie zaciąga rękę na ssaniu i ostatnio po zamianie na śrubówkę zapas już nie potrzebny i jest problem ! Nie mam dużego silnika (tylko 3kw, 1400obr), zbiornika i właściwie tak wielkich potrzeb, a dysponuję marketową 50l. Mam taki pomysły:
1.żeby "wymienić' ją na jakąś mocniejszą 100l, (byłoby fajnie, ale aż szkoda tej pompy za chinola),
2.dokupić zbiornik i resztę i zrobić coś "porządnego", ale napędzać to wolniej słabszym silnikiem i nabijać tylko do 8 atm,
3.postawić na 'własnym' wózku bo to ciężkie i zrobić jako alternatywną - przełączaną pompę stacjonarną do tej 50l. Ale jeżeli ona ma przy 900 obr/min ok 1200 l/min, to napompowanie 50l zajmie jej teoretycznie 2,5 s. Może wystarczy prędkość 250 obr i ta 50-tka powinna się napełnić w 10s. Zadziała to ?

Być może moje przemyślenia są bzdurne, ale jakoś tak żal żeby taki sprzęt leżał i się nudził !
Jeżeli 'moje zmartwienie' znalazło by się w sferze czyjegoś zainteresowania, mogę zamieścić zdjęcie w celu identyfikacji przez fachowca, a za poradę z góry dziękuję !Tagi:


szopenn
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 429
Rejestracja: 21 gru 2015, 11:22
Lokalizacja: Lublin

#2

Post napisał: szopenn » 27 maja 2016, 14:03

1. za żadne skarby nie wymieniaj tej pompy na chinola. To jest włoska konsumencka pompa, nie tak super ale mimo wszystko, to bardzo dobra pompa...
2. ona ma 1200L teoretycznej wydajnośći, odejmij 30%. Następna sprawa to to, że to jest wydajność podawana podczas pracy bez ciśnienia - sama wartość zdolności przepompowania, wzraz ze wzrostem ciśnienia wydajność pompy jeszcze będzie spadać.

50L napompuje bardzo szybko, ale na 2.5 sekundy bym nie liczył.. raczej na od 20 do 30 sekund do 10 bar. Nie jest to pompa z centralnym smarowaniem choć jest na panewkach, ważna jest odma bo ona stwarza ciśnienie w skrzyni korbowej i dzięki temu usprawnia smarowanie, także... nominalne obroty są raczej bardzo ważne w przypadku tej pompy.

Proponuje ją podpiąć do zbiornika 100L i będzie zachowane minimalne optimum. Jeśli zejdziesz troszkę z obrotów w stosunku do nominalnych i z ciśnienia to napędzi ją nawet silnik 3.3kw choć będzie się bardzo pocił, 4kw będzie już optymalnie, ale mowa pewnie o ciśnieniach rzędu 6bar. Gdybyś chciał wyciągnąć z niej bezpiecznie max wydajności w pracy przerywanej to rozpatrz 5.5kw jeśli będzie mało CI wydajności to wiadomo... jeszcze większy. POdejrzewam że fabrycznie dawali 7.5kw do pracy ciągłej.


Naprawiałem taką pompę kupioną za 150 zł, miała tulejki korbowodowe strzelone, na razie chodzi u kolegi na silniku 5.5kw, do 8 bar pompuje na silniejszym przełożeniu, ale na wielkim silniku elektrycznym radzieckim konkretnym zeliwniaku, wydajność nie jest taka super, ale kolega sobie złożył tak jak mu pasowało, ona powinna się kręcić pewnie i z 1200 obr/min. Nie wiem czy to na 100% taki sam model ale bardzo duża, mogę spisać dokładny numer dla porównania wydajności i możliwości dopasowania najmniejszego silnika.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Pneumatyka, Podciśnienie, Hydraulika Siłowa”