Podstawy podstaw dla plazmy

Dyskusje na temat przecinarek plazmowych i gazowych sterowanych numerycznie.

Autor tematu
_-mik3r-_
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 3
Rejestracja: 31 sty 2020, 21:33

Podstawy podstaw dla plazmy

#1

Post napisał: _-mik3r-_ » 21 mar 2020, 00:39

Witam wszystkich!

Za kilka tygodni powinienem dostać stół CNC z plazmą który mam nadzieję przeniesie moją małą produkcję na inny level. Tymczasem chciałbym nauczyć się jak najwięcej na temat programowania i obsługi takiej maszyny. Jako, że jestem umysłem ścisłym podam pytania od punktów:

1. Czy macie lub możecie polecić jakieś dokumenty/samouczki dla totalnych świeżaków? Coś z serii "plazma CNC dla bystrzaków"?
2. Rozumiem, że za pomocą CADa rysuje się elementy (nawet kilka już popełniłem w Solvespace) które zapisuje się do DXF i dalej za pomocą CAMa konwertuje na G-code. Ale czy możecie podać trochę więcej szczegółów jakie są kroki, co ustala się w CAMie a co w Nestingu? Np. gdzie ustala się miejsce wpalenia itp?
3. Czy posiadacie jakieś ściągi nt tego jak ustawić szybkość cięcia, natężenie prądu czy wysokość palnika nad materiałem dla danej grubości stali?
4. Czy posiadacie jakieś opracowania mówiące jak optymalizować proces? Np. jeśli duże skosowanie, to zmniejsz prędkość, jeśli dużo szlaki to obniż palnik itp.
5. Do maszyny dostałem FastCama. Warto wspomnieć, że to stół + obrotik do rur/profili więc 4 osie. Czy ten soft "pociągnie" taki set? Czy jest sens się go uczyć? Generalnie nie zamierzam inwestować grubej kasy w soft. Będziemy cięli w 90% pewnie z 10 powtarzalnych "arkuszy" i kilka programów na profile więc gdy raz uporam się z zaprogramowaniem to nie będę do niego często wracał. Od czasu do czasu gdy będziemy wprowadzali jakieś nowe produkty. Stąd na początku nie oczekuję bym potrzebował mega ergonomicznych/intuicyjnych softów bo nie zamierzam wyceniać i rysować 5 razy dziennie na usługi.
6. Czy możecie polecić jakiś sensowny darmowy CAD? Coś co pozwoli rysować "po współrzędnych"? Solvespace raczej nie ma takiej opcji.
Generalnie mam dużo szablonów z blach które robimy obecnie metodą chałupniczą tj. wiertarką, przecinarką taśmową i szlifierką. Chciałbym je przerysować w ten sposób, że kładłbym taki element na bloku milimetrowym i odmierzał kolejne punkty w osiach X i Y. Idealnie by można było w programie podawać w ten sposób kolejne współrzędne rysowanej linii.

Nie będę się rozpisywał bez końca. Na razie to wystarczy. Mam nadzieję, że czymś się podzielicie i po zgłębieniu materiałów zadam ponownie mniej pytań : )

Dzięki i pozdrawiam!
MichuWróć do „Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa”