Początkujący operator

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
KimdzonUn
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 30 cze 2019, 13:57

Początkujący operator

#1

Post napisał: KimdzonUn » 30 cze 2019, 14:08

Cześć wszystkim, porywam się motyką na słońce ale jestem bardzo zmotywowany i mimo że nigdy nie miałem styczności z mechaniką chciałbym się tego nauczyć. Skończyłem kurs jako operator cnc 120 godzinny i w sumie zobaczyłem jak to wygląda a że był darmowy, to skorzystałem. Chciałbym wejść w ten temat, rozwijać się w nim i może za kilka lat zostać kimś więcej niż zwykłym operatorem od wciskania guzika. Pobrałem z sieci poradnik sandvika, kupiłem książkę do nauki rysunku technicznego oraz książkę o obsłudze i programowaniu cnc Witolda Habrata, czy powinienem coś jeszcze kupić, ewentualnie pobrać z sieci? potrzebował bym czegoś co jest logicznie i prosto napisane, dla samouków. Nauczyłem się mierzyć na suwmiarce, średnicówce, głębokościomierzu, suwmiarce, obliczać tolerancje, poczytałem trochę o pasowaniu, odchyłkach kształtu i położenia, uczę się kodów G oraz M mimo że na różnych maszynach odpowiadają one za coś innego, staram się zapamiętać wzory parametrów skrawania.. dzisiaj poczytałem trochę o chropowatości powierzchni, na tej stronie na dole są symbole oraz podane wartości chropowatości powierzchni, https://pl.wikipedia.org/wiki/Chropowat ... owierzchni
Np Ra 1,25 patrząc na tabelkę jest to klasa chropowatości 7 i oznacza szlifowanie zgrubne ale np Ra 5,25 tego nie ma w tabelce, skąd mam wiedzieć jak uzyskać taką chropowatość powierzchni? przepraszam za takie proste i głupie pytania. Gdybyśmy np mieli Ra 2,5 oznacza to wykończeniową obróbkę skrawaniem np w trakcie toczenia czy frezowania, czy parametry skrawania np posuw, prędkość obrotowa wrzeciona również wpływa na uzyskiwaną chropowatość powierzchni ? gdy założymy w trakcie toczenia nóż do obróbki wykańczającej, przyjmiemy średnie parametry z płytki i obrobimy wałek to uzyskamy chropowatość Ra 2,5 ?




abcdef
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 367
Rejestracja: 11 mar 2018, 10:39

Re: Początkujący operator

#2

Post napisał: abcdef » 30 cze 2019, 14:59




-wiercenie=frezowanie obwodowe Ra=2.5 IT=9
-toczenie=wytaczanie=rozwiercanie Ra=0.32 IT=6
-frezowanie czołowe Ra=0.63 IT=7
-szlifowanie Ra=0.16 IT=5


Autor tematu
KimdzonUn
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 30 cze 2019, 13:57

Re: Początkujący operator

#3

Post napisał: KimdzonUn » 30 cze 2019, 20:51

Super, dziękuje.


mag999
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 713
Rejestracja: 14 sty 2015, 18:59
Lokalizacja: Polska

Re: Początkujący operator

#4

Post napisał: mag999 » 30 cze 2019, 21:42

Ciekawy wykres. zawsze musiałem sobie przeliczac.

Rowniez dziękuję

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”