Ploter termiczny do wycinania skrzydeł samolotów 117x70x23cm

Maszyny do wycinania gorącym drutem
Awatar użytkownika

Autor tematu
DJDIT
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 18
Rejestracja: 01 lis 2007, 23:11
Lokalizacja: Pila
Kontakt:

Ploter termiczny do wycinania skrzydeł samolotów 117x70x23cm

#1

Post napisał: DJDIT » 12 lis 2007, 17:55

Z dużym poślizgiem ale w koncu sie ujawniam ;-)
Założenia:
Obszar roboczy maszyny ma obejmowac modele spalinowe do 2,6rozp skrzydeł, czyli jedna połowka skrzydła minus kadłub to daje max 115cm cięcia po długosci. Skrzydła nie są grubsze jak 8cm plus zapas 15cm, cięciwa skrzydeł nie będzie wieksza niż 62cm.
Po wstępnych rysunkach wyszło, że maszyna będzie miała obszar roboczy 115x70x28cm. Jak sobie wymyśliłem tak zrobiłem.

Projekt skonczony w 85% zostało przykrecić silniki, łaczenia łożysk liniowych wraz zamocowaniem i naciągiem drutu oporowego.
Jesli chodzi o elektronike to juz stoi gotowa na specjalnym sterowniku GMFC+4 płytki turbo.
Do końca roku chciałbym już uruchomic wszystko i wyciąc pierwsze skrzydła.



Obrazek

Ze względu na fakt, iż ceny mocowań łozysk liniowych sa astronomicznie wysokie postanowiłem obejsć problem stosujac alternatywne rozwiazania



Mysle, że to zdjęcie wszystko wyjasnia... wolne przestrzenie zostana zalane żywica epoxydowa czyli będzie to jednolita całosć. Łożyska sa idealnie centrycznie wcisnięte z lekkim oporem przez idealne dopasowanie srednicy wewnętrznej profilu kwadratowego do srednicy łozyska.

Spawanie słupków pionowych


I ektronika, sterownik głowny na procku pod GMFC+4x sterowniki po 2,5A kazdy z Mixpolu (Alfa1)


Do konca tego roku chciałbym w koncu uruchomic maszynę i wyciąc pierwsze skrzydła. O bieżących postepach prac bede informował na forum.
Nadal zastanawiam sie jak rozwiązac napinanie drutu oporowego, tak aby mechanika jego naciągu była po zewnętrznej stronie maszyny a nie standardowo spręzyna połączona z drutem w poziomie. Jest wstepnie koncepcja ale wymaga jeszcze pewnych przemyslen.
Ostatnio zmieniony 31 sty 2009, 23:08 przez DJDIT, łącznie zmieniany 2 razy.


pozdrawiam
Dariusz Mular

Tagi:

Awatar użytkownika

webserver
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 989
Rejestracja: 01 sty 2005, 17:48
Lokalizacja: Bełchatów
Kontakt:

#2

Post napisał: webserver » 12 lis 2007, 19:08

Wyglada fajnie czekamy na efekty ;)
Pozdrawiam PlotComplex.com


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#3

Post napisał: Leoo » 12 lis 2007, 20:20

Ploter oczywiście będzie działał ale...
O ile służyć ma tylko do wycinania rdzeni płatów to Kolega zbudował za dużo. Do zrobienia połówki skrzydła potrzebujemy dwie "ramki" tnące, których obszar roboczy musi być większy od największego profilu (70x28cm). Ramki posiadają własne silniki napędzające osie np. X i Y. Na czas pracy wyjmujemy ramki z szafy, mocujemy ściskami (wkrętami) do blatu stołu, między nimi rozciągamy drut oporowy i tniemy. Taka "maszyna" bez problemu wytnie dowolnie zbieżne skrzydło a po pracy nie zajmuje dużo miejsca.
Odnośnie powstałej konstrukcji, stalowe nakrętki trzeba wymienić na mosiężne lub brązowe, najlepiej by na śrubie były dwie, jedna stała a druga z regulacją osiową do kasowania luzu.
Może Kolega zrobi fotki elektroniki?

Awatar użytkownika

Autor tematu
DJDIT
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 18
Rejestracja: 01 lis 2007, 23:11
Lokalizacja: Pila
Kontakt:

#4

Post napisał: DJDIT » 12 lis 2007, 23:29

Leoo pisze:O ile służyć ma tylko do wycinania rdzeni płatów to Kolega zbudował za dużo
Spokojna głowa ;-) mam do dyspozycji garaż oraz dwa puste pokoje w domku jednorodzinnym wiec przechowywanie maszyny nie stwarza żadnych problemów. W scianę wbiłem dwa pręty i maszynka sobie wisi na tyle wysoko, że pionowe słupki są nad głową a zatem nie musze rozbierać maszyny ;-)

Co do srub napedowych i nakrętek, to macie oczywiscie rację. Jak tylko maszyna wytnie pierwsze rdzenie to zmienię to w pierwszej kolejnosci, pózniej zmiana prowadnic meblowych poziomych na wałki z łożyskami liniowymi. Wszystko mam zamiar zamówic na akcesoria.cnc. W dalszym planie frezarka CNC która ma służyc do wycinania żeberek w balsie i wręg ze sklejki 5mm do modeli samolotów. Ale to projekt już na nowy rok ;-)
Ostatnio zmieniony 30 gru 2007, 16:00 przez DJDIT, łącznie zmieniany 1 raz.
pozdrawiam
Dariusz Mular


berrrcik21
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 414
Rejestracja: 06 maja 2007, 23:31
Lokalizacja: Kraków

#5

Post napisał: berrrcik21 » 12 lis 2007, 23:48

Fajna maszynka :) Sam jestem modelarzem, chwilowo biernym, ale myślę, że niedługo się to zmieni ;) Nosiłem się z zamiarem zbudowania podobnej maszynki, ale jak do tej pory powstała inna, co nie znaczy, że pomysł na styroplotter zanikł. Taki mam właśnie plan na przyszły rok. Tak na marginesie - z jakiej gęstości styropianu wycinasz skrzydła? Jakim klejem kleisz pokrycie (balsę) do styropianu? Jakie dajesz dźwigary i jak mocujesz gniazda pod rure łączącą skrzydła z kadłubem? Z góry dziękuję za informację i pozdrawiam! :)

Robert
Podziwiać należy wielkie czyny, a nie wielkie słowa.
Demokryt


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#6

Post napisał: Leoo » 13 lis 2007, 08:41

No proszę, płyta główna na procesorze.
Niektóre kable od serw, trafo odpowiednio daleko od elektroniki. Można by ułożyć wiązki ale jak urządzenie działa, to nie ma co przerabiać. Kondensator zasilacza wygląda na nieco za mały.
Jakich Kolega używa sterowników?

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#7

Post napisał: bartuss1 » 13 lis 2007, 14:36

jakbym te stery juz gdzieś widział sesese
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


ANDYXYZ
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 21
Rejestracja: 16 lis 2008, 01:11
Lokalizacja: Piaseczno

#8

Post napisał: ANDYXYZ » 30 gru 2008, 21:29

Witam też zrobiłem podobny ploter tylko jakiego używać programu do niego w końcu ma 4 silniki i jak to realizować???
Potrzebuje taki ploter ponieważ startuje w zawodach combat a tam skrzydeł idzie na pęczki :) Pozdrawiam


mawwo
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 239
Rejestracja: 12 wrz 2004, 14:19
Lokalizacja: Pabianice

#9

Post napisał: mawwo » 01 sty 2009, 15:41

Zależy jaką masz elektronikę do tego plotera ?
Ja używam
GMFC
pozdrawiam
Wojtek
mawwo

504-045-238


kak
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1227
Rejestracja: 21 sie 2008, 17:46
Lokalizacja: Dania

#10

Post napisał: kak » 07 sty 2009, 17:41

Ja tez uzywam GMFC.

Jest Foamworks. Nie wiem czy w milimetrach potrafi liczyc.

Jest jeszcze cos co sie Jedicut nazywa. Nie próbowalem, ale cos mi mówi ze on jest darmowy, przynajmniej byl.

Adam

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Styropianu (Styroduru)”