Ploter sterowany w mach3

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
Michał cnc
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 5
Posty: 23
Rejestracja: 13 sie 2007, 15:19
Lokalizacja: Mikołów

Ploter sterowany w mach3

#1

Post napisał: Michał cnc » 21 sie 2007, 18:44

Witam kolegów i odrazu prosze o pomoc :mrgreen:
Jak do dej pory byłem tylko biernym oglądaczem forum ale czas zacząć sie udzielać :mrgreen:
Zbudowałem ploter pod wypalarke plazmową. Maszyna jest już skończona i wycianam już dowolne kształty czyli co mi się podoba... ALE jest taki mały szczegół który mi przeszkadza w pracy maszyny!!! np. wycinam koło dowolnej średnicy i przy przejściu łuku w łuk tzn z prawej i lewej strony tego koła mam zawsze szarpniecie na silnikach :???: wprawdzie nie przeszkadza to w wypalaniu ale przy wiekszych prędkościach szarpnieci pozostawia mały ząbek na wypalanym elemencie i troche mnie to drażni! Moje silniki to krokówki 5,7 A z podziałem na mikrokroki ustrawione na 6400 symbolu steronika nie pamiętam ale jest konkretnie pod te silniczki. Sterowanie mach 3 prędkości mam tak ustawione że kroków nie gubi i chodzi wszystko płynie bez zgrzytów więc nie już gdzie upatrywać przyczyny :???: :???:



Tagi:

Awatar użytkownika

gmaro
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3671
Rejestracja: 23 sie 2005, 13:27
Lokalizacja: zapytaj
Kontakt:

#2

Post napisał: gmaro » 21 sie 2007, 18:52

Skoro już to proszę o wstawienie o ile to możliwe fotek z budowy owej plazmy , z tego co na co dzień obserwuję te ząbki i inne podpalenia to normalna rzecz jeśli chodzi o wypalarki plazmowe czasem wystarczy zrobić innego typu w palenie się w materiał i problem znika , ewentualnie pokaż bliżej efekty samego detalu palonego :wink:
Czlowiek z ideą jest uważany za wariata - aż do czasu gdy jego idea zwycieży. (Potem uznaje się go za bohatera i za pioniera danej dyscypliny.)
Pomogłem... ;) to nacisnij POMÓGŁ :]


Autor tematu
Michał cnc
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 5
Posty: 23
Rejestracja: 13 sie 2007, 15:19
Lokalizacja: Mikołów

#3

Post napisał: Michał cnc » 21 sie 2007, 19:08

ząbki są po paleniu to się zgadzam tylko ja mam szarpniecie mechaniczne od strony silników tzn tak jakby przy przejściu łuk w łuk zatrzymywały sie na ułamek sekundy i to właśnie powoduje szarpniecie maszyną :cry: i teraz jest moje pytanie czy przypadkiem nie namieszałem czegoś w ustawieniach w machu!być może za duże wartości ustawiłem na prędkościach.


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#4

Post napisał: Leoo » 21 sie 2007, 19:08

Michał cnc pisze:wycinam koło dowolnej średnicy i przy przejściu łuku w łuk tzn z prawej i lewej strony tego koła mam zawsze szarpniecie na silnikach
Najwyraźniej sterownik nie nadąża za sygnałem DIR. Inaczej - impuls STEP pojawia się za wcześnie, po zmianie stanu DIR. Poszukaj w helpie. Nie znam Macha ale powinien mieć możliwość odpowiedniej korekcji sygnałów. Ewentualnie, dla testów, zmień polaryzację DIR i odwróć biegunowość jednej fazy silnika. Taki zabieg spowoduje, że sygnał DIR będzie wystawiany w fazie przeciwnej, natomiast silnik będzie obracał się prawidłowo.

Jeszcze pytanko dodatkowe:
Czy zjawisko występuje dla osi X i Y czy tylko dla jednej?
Czy sterowniki mają optoizolację?


Autor tematu
Michał cnc
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 5
Posty: 23
Rejestracja: 13 sie 2007, 15:19
Lokalizacja: Mikołów

#5

Post napisał: Michał cnc » 21 sie 2007, 19:30

jutro z samego rana zamienie biegunowość silnika i zobaczymy co z tego wyjdzie!! szarpnięcia występuja tylko na osi Y a co do optoizolacji to co miałeś dokładnie na myśli bo w tej kwestii niestety jestem zielony :oops: :oops:

[ Dodano: 2007-08-21, 19:42 ]
a maszyna wygląda tak... nie wiem czy mi sie te fotki uda wrzucić
Załączniki
123 (4).JPG
123 (4).JPG (50.14 KiB) Przejrzano 887 razy
123 (11).JPG
123 (11).JPG (49.18 KiB) Przejrzano 903 razy
PICT0004.JPG
PICT0004.JPG (56.9 KiB) Przejrzano 907 razy
123 (5).jpg
123 (5).jpg (56.42 KiB) Przejrzano 890 razy


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#6

Post napisał: Leoo » 21 sie 2007, 19:43

Michał cnc pisze:co do optoizolacji to co miałeś dokładnie na myśli bo w tej kwestii niestety jestem zielony
Zwykle przy wejściach optoizolowanych pokazany jest symbol diody świecącej oraz polaryzacja +/-. Szybkość działania (czas propagacji) transoptorów jest bardzo różny, do 10us włącznie, w zależności od typu. Ta cecha może negatywnie wpływać na ustawienia programu sterującego. Możliwe, że niektóre czasy należy wydłużyć. Jednak jeśli problem jest tylko w jednej osi, to pewnie wystarczy skopiować ustawienia z "X" i po sprawie. Oczywiście nie wykluczamy możliwości przycinania się, czy nieco większych oporów na śrubie czy prowadnicach.

[ Dodano: 2007-08-21, 19:55 ]
Ile zastosował Kolega wózków poruszających się po belce bramy?


Autor tematu
Michał cnc
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 5
Posty: 23
Rejestracja: 13 sie 2007, 15:19
Lokalizacja: Mikołów

#7

Post napisał: Michał cnc » 21 sie 2007, 20:25

Na Y 2 wózki na strone a na X po jednym z dołu i u góry. Co do odpowiedzi wcześniejszej jutro przyjrze sie steronikowi jeszcze raz dokładnie!! i zobacze jeszcze w motor tuning dir pulse i step pulse!!pozmieniam wartości i zobaczymy co to da!!! nie jest to na szczęscie jakiś duży problem więc maszyna już zaczyna zarabiać na siebie ale jest jeszcze pare piedółek do zlikwidowania tak jak właśnie te szarpnięcia!!dzięki za podpowiedzi :mrgreen:

Awatar użytkownika

gaspar
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1714
Rejestracja: 13 sty 2006, 16:41
Lokalizacja: Stargard
Kontakt:

#8

Post napisał: gaspar » 21 sie 2007, 21:59

Maszyna jak malina. Gratulacje.
https://www.instagram.com/cncworkshop.pl/
Obróbka CNC - frezowanie & toczenie


Autor tematu
Michał cnc
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 5
Posty: 23
Rejestracja: 13 sie 2007, 15:19
Lokalizacja: Mikołów

#9

Post napisał: Michał cnc » 27 sie 2007, 21:37

zamieniałem bieguny i kombinowałem z podłączeniem ale okazało sie że problem był bardziej z mojego jeszcze małego doświadczenia w machu :oops: tzn jak ustawie programowo prędkość 1000 i podczas cięcia zmienie na potencjometrze prędkość w machu np. na 2000 czyli jak gdyby na 200% to wtedy szarpie, z kolei jak ustawie prędkość w progaramie np na 3000 a na potencjometrze w machu ustawie 2000 to wtedy szarpnięcie znika! dziwne to troche bo juz troche na cnc robie ale jak sie okazuje dziennie człowieka jakaś niespodzianka zaskoczy... ciekawe co będzie następne :?:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”