Ploter plazmowy CNc

Dyskusje na temat przecinarek plazmowych i gazowych sterowanych numerycznie.

Autor tematu
Evoque
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 22 paź 2022, 19:22

Ploter plazmowy CNc

#1

Post napisał: Evoque » 22 paź 2022, 20:53

Witam wszystkich ,
Intensywnie myśle i kalkuluje ile może kosztować zbudowanie własnego urządzenia oczywiście bez źródła plazmy bo wiadomo ceny różne , sam stół z całym potrzebnym sprzętem by to chodziło w miarę sprawnie, na portalach plotery chodzą w cenach od 10000-16000 pln najtańsze i pytanie czy warto kupić już coś gotowego czy sam działać ,
Wszystkie konstruktywne porady miłe widziane




Kosior92
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 13
Rejestracja: 09 lis 2020, 20:17

Re: Ploter plazmowy CNc

#2

Post napisał: Kosior92 » 23 paź 2022, 16:52

To zależy od dużej ilości czynników pierwsze od wielkości pola roboczego jaki rodzaj napędów jakie prowadnice


Autor tematu
Evoque
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 22 paź 2022, 19:22

Re: Ploter plazmowy CNc

#3

Post napisał: Evoque » 23 paź 2022, 19:50

Pole robocze myślałem nad 2000x1000 do małych arkuszy bo tyle miejsca znalazł bym w warsztacie , prowadnice i silniki to wiem ze różnica jest znaczna ale chodzi mi o szacunkowa cenę takiej maszyny nie chodzi mi o 2tys w jedna lub druga stronę


drzasiek90
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1766
Rejestracja: 25 kwie 2016, 11:58
Lokalizacja: Jodlowa
Kontakt:

Re: Ploter plazmowy CNc

#4

Post napisał: drzasiek90 » 23 paź 2022, 20:26

Zależy co umiesz zrobić sam.
Takiej maszyny nie robi się "z głowy" bo to trochę rzeźnia i dodatkowa szansa na wiele wtop.
Trzeba najpierw zaprojektować, żeby to miało ręce i nogi.
Pytanie, czy umiesz/masz możliwości ślusarskie, malarskie.
Pytanie, czy umiesz zrobić sobie sterownik (poskładać) i podłączyć i uruchomić.
Pytanie, czy "najtańsze" to jest to, czego oczekujesz.
Przy czym "najtańsze" nie musi oznaczać słabe, lecz zazwyczaj marnie poskładane.
Same chińskie podzespoły w dużej mierze nie są złe jak się je mądrze i starannie użyje.
Trochę mało wiadomo, żeby można było coś wycenić.


Autor tematu
Evoque
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 22 paź 2022, 19:22

Re: Ploter plazmowy CNc

#5

Post napisał: Evoque » 24 paź 2022, 14:45

Powiedzmy żeby nie było na najlepszych silnikach wystarczy mi żeby chodziło w miarę sprawnie , sterownik myślałem nad my plazma CNc dużo opinii ze prosty w obsłudze , nie chodzi mi o cenę robocizny , dużo zrobię sam pospawam pomaluje poskręcane tylko o same koszty materiału , sterowniki silniki paski przewody i inne których potrzeba materiały , oczekuje ze będzie wycinać max 10mm blachę ,
W internecie taki ploter chodzi między 10000-16000 z tych najtańszych które są użytkowane i czy duża różnica w cenie jest jak samemu się robi


drzasiek90
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1766
Rejestracja: 25 kwie 2016, 11:58
Lokalizacja: Jodlowa
Kontakt:

Re: Ploter plazmowy CNc

#6

Post napisał: drzasiek90 » 24 paź 2022, 18:02

Noto jak mniej więcej wiesz co potrzebujesz, to poszukaj elementów w internecie, sprawdź cenę i będziesz miał koszt.
Silniki serwokrokowe ze sterownikami (do plazmy nie trzeba duże, tu nie ma dużych obciążeń, wystarczą 3-5 Nm), napęd (pasy zębate? Listwa? Śruba kulowa?), skrzynka na elektronikę, zasilacz (pewnie ok 48V, 15-20A), sterownik (już wybrałeś), komputer, kable, jakieś włączniki, bezpieczniki + elementy stalowe konstrukcyjne, śruby. Posumuj mniej więcej i będziesz miał wynik.
Nie wystarczy tylko pospawać, pasowało jeszcze odpuścić.
Trzeba też zachować geometrię, prowadnice ustawić w linii i równolegle (sama prowadnica nie gwarantuje prostoliniowości, to baza do której ją przykręcasz musi to zagwarantować, więc albo obróbka po spawaniu albo jakiś mądry sprytny system który pozwoli na kalibrację) a osie między sobą prostopadle. To nie jest takie proste, ale oczywiście wykonalne nawet w warunkach garażowych (oczywiście przy pewnych ustępstwach).

Szacuję, że za około 20 k uda się zrobić dość sprawną bazę o polu roboczym 1x2m.
Pokaż link do tych gotowców za 10-16k, jestem ciekaw.


Autor tematu
Evoque
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 22 paź 2022, 19:22

Re: Ploter plazmowy CNc

#7

Post napisał: Evoque » 24 paź 2022, 19:06

Dzięki za cenna wiedzę ,
A co do Linku to np. Taka https://www.olx.pl/d/oferta/plazma-plot ... B0jQD.html możesz jakos ocenić ?


drzasiek90
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1766
Rejestracja: 25 kwie 2016, 11:58
Lokalizacja: Jodlowa
Kontakt:

Re: Ploter plazmowy CNc

#8

Post napisał: drzasiek90 » 24 paź 2022, 21:29

W mojej ocenie te 17k to bardzo dobra cena (obstawiam, że to cena netto) jak za gotowiec bo pracy przy tym naprawdę sporo.
Materiał na zrobienie takiej konstrukcji jak z linku to pewnie w granicach 10k.
Ja ci podałem cenę 20k brutto i liczyłem raczej nieco lepsze podzespoły (chociażby prowadnice/wózki)
Tyle kasy nie wydaje się zdalnie, wypadałoby podjechać i obejrzeć.
Zależy jak chcesz to używać, czy sporadycznie czy na 3 zmiany.


Autor tematu
Evoque
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 22 paź 2022, 19:22

Re: Ploter plazmowy CNc

#9

Post napisał: Evoque » 24 paź 2022, 21:48

bez oględzin nie kupuje kota w worku , ale dziękuje za opinie , może warto pojechać i zobaczyć i pomyśleć o takim gotowcu niż robić samemu gdy cena się mniej więcej rekompensuje , co do użytku , to chętnie rozwoju warsztatu szukam kolejnych rynków zbytu i taka plazma jest w moich oczach niezłym pomysłem


ProfesjonalnyAmator
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 150
Rejestracja: 19 wrz 2020, 20:33
Lokalizacja: Miechów

Re: Ploter plazmowy CNc

#10

Post napisał: ProfesjonalnyAmator » 25 paź 2022, 09:07

Ja w 2019 robiłem sobie plazmę CNC o polu roboczym 1000x2000 i koszt mnie wyszedł koło 10 tys elektronika 5 tys sterowanie myplasm 4 silniki krokowe 4 nm kable itp. Walki liniowe podparte 20 mm 1 tys , pasy zebate 5M 25 mm koła itp belka aluminiowa 100x100 400 zł i stal profile i arkusz blachy bo robiłem z wanna wodna.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa”