Ploter 3000mm x 1650mm z profili stalowych -Wyzarzanie odp.?

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
denhen89
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 6
Posty: 72
Rejestracja: 07 lut 2017, 16:01
Lokalizacja: Bytom

Ploter 3000mm x 1650mm z profili stalowych -Wyzarzanie odp.?

#1

Post napisał: denhen89 » 12 cze 2017, 20:29

(nie pisze bardzo dobrze po polsku - sorry!)
Witam,

od okolo 3 tygodni buduje duzego plotera (3000mm x 1650mm) z profili stalowych (bedzie moj pierwszy ploter i w ogole pierwszy taki projekt).

Glowna rama bedzie gotowa w tym tygodniu i teraz niewiem co robic. Chodzi mi o warzazanie odprezajace.
Dosyc duzo czytalem na ten temat. Tu w Forum blisko kazdy radzi do odprezania a w forach jak naprzyklad cnczone albo practicalmachinist czytalem cos takiego jak: "dopoki powierzchnia profili nie bedzie frezowana pod prowadznice szynowe, to nie jest to konieczne".
Powierzchnia pod prowadnice nie bedzie frezowana. wypozomuje z zywica, ktora juz kupilem (Epidian 53 + Utwardzacz 53). Chce byc szczery - nie chcialem wyzarzac ta Rame, ale dowiedzialem sie ze Firma ARC-HEAT (duza firma ktora sie zajmuje wlasnie z wyrzazaniem) ma biuru 2 min. spacerku odemnie. Znam tego Pana ktory wynajmuje tej firmie Biuru (albo ta Firma nalezy do kogos od jego Rodziny - nie jestem pewny) i ostatnio go spotkalem. Powiedzial mi ze transport nie bedzie zaden problem i zrobia to dla mnie za male koszty. Niestety niewiem jaki bedzie koszt za wazarzanie, ale jutro przejde sie i dowiem sie napewno wszystko.

Zalezy mi na precyzji, bo chce tez frezowac w aluminium i w stali (nie posiadam frezarki albo innego plotera - ma byc po prostu uniwersalna), wiec zdecydowalem sie na prowadnice szynowe HGR20 i sruby kulowe na XYZ (podwojne sruby na Y - ruchome nakretki) i masywna rama. Przygotowalem juz dziury w gornych profilach (te pod prowadnice), wiec w przyszlosci moge profili wypelnic piaskiem i waga calego plotera napewno przekroczy 1000kg.

Nie zastanawialbym sie jak by to byl ploter 3 razy mniejszy, ale sama rama bedzie wazyla ponad 400kg (+brama) wiec wyzarzanie napewno nie bedzie tanie, ale to sie jutro dowiem i chetnie was poinformuje :).

Tu macie pare zdjec z budowy. Cieszylbym sie jak byscie mogli mi cos powiedziec do ramy - oczywiscie bede sie tez cieszyl z krytyki, ale prosze nie zapomniec: To pierwsza budowa takiej maszyny i nie jestem pro-spawaczem! :)

PS: Szyny ktore widac na niktorych zdjeciach, byly tylko zamontowane do testowanie czy otwory pasuja, bo niestety moja wiertarka stolowa to ma taki luz ze az strach pracowac z nia.ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek



Tagi:


paulg
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 790
Rejestracja: 28 paź 2005, 19:59
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

#2

Post napisał: paulg » 13 cze 2017, 05:56

Rama jest ok - wszystko pasuje ... oprócz założeń :razz:
A mam na myśli frezowanie stali - z tym to bym sobie odpuścił na starcie, szkoda rozczarowania.
Przy tym polu, masie maszyny, wiotkości samych profili - sztywności starczy na frezowanie alu, ale to także delikatne frezowanie.
"Tak naprawdę, to nie rozumiesz jakiegoś zagadnienia, dopóki nie potrafisz go wytłumaczyć swojej babci."
Albert Einstein

Awatar użytkownika

Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

#3

Post napisał: Yarec » 13 cze 2017, 09:17

3 metrowa śruba napędowa ? - o jakiej średnicy ?
Żeby się nie uginała, wibracje w czasie pracy pomijam.
Ale ja to się na niczym nie znam, czytać też nie bardzo - Art Tech Design


Autor tematu
denhen89
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 6
Posty: 72
Rejestracja: 07 lut 2017, 16:01
Lokalizacja: Bytom

#4

Post napisał: denhen89 » 13 cze 2017, 09:53

@paulg: Dzieki za odpowiedz. Troszke mi ciezko uwierzyc ze bedzie tylko delikatne frezowanie w Alu mozliwe. Jesli chodzi o frezowanie w stali to wyobrazam sie ze dam rade tak jak na tym filmiku (od 7:45min):

Oczywiscie brame musi byc masywna i sztywna ale napoczatek zbuduje cos z profili stalowych zebym pozniej mogl wyfrezowac cos z blachy stalowej 15mm albo 20mm.

@Yarec: Sruby na dluga os jeszcze nie kupilem, ale planowalem 2505, ale z ruchoma nakretka.


Mozecie mi cos powiedziec do Wyzarzania ?

Dzieki z gory.

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#5

Post napisał: adam Fx » 13 cze 2017, 15:45

denhen89 pisze:jak na tym filmiku (od 7:45min): https://www.youtube.com/w...IV8_CLpFY&t=31s
Tak tylko zobacz kaja gości ma zwarta konstrukcję frezarki https://www.youtube.com/channel/UCjgxSz ... nS-YE05Fuw

to trochę tak jakby wysłać link do filmu gdzie gość próbuje wygiąć 200mm wałka fi 30 i napisać że skoro on go nie zgoił to ja na 2m tez go nie zegnę.

ja nie twierdze ze nic nie pofrezujesz w stali bo wióry pewnie porobisz ale efekt końcowy może być niezadowalający
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Autor tematu
denhen89
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 6
Posty: 72
Rejestracja: 07 lut 2017, 16:01
Lokalizacja: Bytom

#6

Post napisał: denhen89 » 13 cze 2017, 16:29

Czyli chodzi od szerokosc bramy ? Oczywiscie rozumie ze im szersza brama tym mniej sztywna, ale napewno da sie skontruowac sztywna brame tym bardziej jak sie ma duzo miejsca na dlugiej osi. W moim przypadku mam 3000mm, a pole robocze ma byc min. 2500mm x 1250mm, wiec brama moze byc z 300mm "gruba" (niewiem jak innaczej powiedziec). Czyli napewno da sie skonstruowac cos bardzo sztywnego.

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#7

Post napisał: adam Fx » 13 cze 2017, 20:52

no jasne że się da przecież są bramowe frezarki do stali ja tylko pisze o tym co widzę teraz odpowiednio sztywna konstrukcja i powinno pójść ;)
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


upanie
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1965
Rejestracja: 15 sty 2011, 09:26
Lokalizacja: Wyszków

#8

Post napisał: upanie » 14 cze 2017, 06:34

Nie znam się więc się wypowiem :mrgreen:
Czy na pewno potrzebujesz aż takiego pola roboczego do obróbki stali czy nawet alu?
Owszem da się to zrobić ale dużo lepiej/łatwiej/taniej jest zrobić maszynkę znacznie mniejszą.
Jeśli obrabiałeś stal i aluminium (nawet ręcznie) to zapewne wiesz jaka jest różnica w tej obróbce i powinieneś się domyślać, że wyzwania stawiane maszynie przy stali są znacznie większe a więc i maszyna musi być być znacznie "mocniejsza".
Maszyna z tego filmiku jest fajna. Zobacz jaki jest stosunek grubości elementów do pola roboczego. Zobacz jakie prowadnice są na niej zamontowane. Nie znam niemieckiego ale przez przypatrzenie widać, że to zdecydowanie nie są 20-tki.
czilałt...

Awatar użytkownika

Alvar4
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1360
Rejestracja: 18 sie 2010, 10:58
Lokalizacja: Okolice Łodzi

#9

Post napisał: Alvar4 » 14 cze 2017, 10:21

Tak duża maszyna pospawana z profili nie nadaje się do obróbki stali..... ale są ludzie którzy o tym nie wiedzą i robią takie a nawet większe maszyny i na nich stal obrabiają. :mrgreen:

Jest tu na forum taki stary fachowiec co nie wiedział że się nie da i zbudował to:



I na tej kratownicy obrabiał to:



Wiadomo że to nie jest obróbka stali na miarę centrum obróbczego ale coś się tam poskrobać zawsze uda.
Obrazek


Autor tematu
denhen89
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 6
Posty: 72
Rejestracja: 07 lut 2017, 16:01
Lokalizacja: Bytom

#10

Post napisał: denhen89 » 15 cze 2017, 12:39

Dzieki za odpowiedzi.

Zdecydowalem sie na taki duzy ploter bo zalezalo mi na uniwersalnej maszynie "do wszystkiego". Napoczatku bede glownie frezowal w blachy aluminiowej, ale do tego co chce budowac musze tez frezowac w grubszyn materialu (alu). Tez chce frezowac w drewnie i moze cos jakis czas frezowac precyzyjnie w stali, wiec plasma by sie nie nadawala, ale mam zawsze taka opcja zamontowac plasme.

Co musialbym zrobic zeby frezowanie w stali bylo mozliwe, i nie chodzi mi o "skrobanie w stali" :D
Myslalem juz nad brama z zywicy (odlew epoksydowo-kwarcowy) z zbrojeniem, ale niewiem ile to ta, i jaka waga, grubosc bramy itd.
Tak jak juz pisalem, napoczatek zbuduje brame z profili, tak zebym juz mogl frezowac. Pozniej, jak bedzie potrzebne to moge wyfrezowac plyty drewniane do formy i zbudowac masywna/sztywna/ciezka brame z odlewu epoksydowo-kwarcowy.

Jak rozumie dobrze to, profili sie nie nadaja z powodu drgan? Profile pod prowadnice to 100x100x5, Reszte profili to 120x80x4 a to stabilizacje ramy uzywalem 40x40x2 i 30x30x2. Oczywiscie rama jeszcze nie jest gotowa, ale moze mozecie mi powiedziec co moge polebszyc.
Czy wylanie profili zywica epoksydowa bedzie duzo lepsze niz piaskiem ?

@Upanie: No napewno nie sa to 20-tki, ale sa to chinskie prowadnice - niewiem czy to robi jakas wielka roznica. Pozatym posiada jedna sruby pod stolem co napewno nie jest takie sztywna jak 2 sruby. W Filmiku powiedzial ze ta stal w ktorej frezuje to bardzo miekki gatunek stali.

Oczywiscie jest to dla mnie logiczne ze ciezej bedzie osiagnac te same rezultaty duza frezarka, ale bede sie staral osiagnac jak najlepsze. Na czasie mi tak nie zalezy - conajmniej napoczatku - ale nie bede zadowolony jak tylko "skrobanie" w stali bedzie mozliwe.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”