Pierwsze CNC - budować, czy gotowiec?

Dyskusje o maszynach CNC wykorzystywanych do obróbki drewna, sklejki, płyt wiórowych

Autor tematu
GrubaNogaJelenia
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 17 gru 2019, 19:36

Pierwsze CNC - budować, czy gotowiec?

#1

Post napisał: GrubaNogaJelenia » 17 gru 2019, 20:05

Witam serdecznie całe forum!

Od dłuższego czasu interesuje mnie druk 3D oraz wszystko, co z nim powiązane - zatem też CNC.

Zauważyłem z dwojgiem znajomych, że w swojej okolicy w tej dziedzinie jest bardzo duży rynek i to, że nikomu nie będziemy wchodzić nikomu w biznes. Jesteśmy młodzi, dopiero startujemy. Miałaby to być pierwsza firma. Pomysłów mnóstwo, budżet zrodzony z najgłębszych oszczędności to na chwilę obecną 15 tysięcy złotych na maszynę.

Odkąd zaczęliśmy kombinować, pomysłów zrodziło się na prawdę dużo - od małych elementów 10x10 cm ze sklejki, przez blaty stołów, po duże stalowe elementy - wiadomo, że to ostatnie na razie najprawdopodobniej odpada.

Powiedzmy, że na ten moment byłoby to głównie coś podobnego:

Obrazek


Obserwowałem cały czas tematy na forum, jednak nie znalazłem nic aktualnego co dałoby dobry pogląd i odpowiedź na moje pytania, więc postanowiłem się zarejestrować, spróbować skorzystać z waszej wiedzy, z chęcią pomogę w razie potrzeby przy druku 3D, symbioza :)

Otóż...

Tak, jak pisałem - na chwilę obecną ograniczymy się co najwyżej do aluminium.
Jeżeli drewno, to najprawdopodobniej będą to płaskorzeźby. Chcielibyśmy mieć też możliwość założenia lasera grawerującego.

Co w związku z powyższym opłaca się najbardziej?
Kupić jakąś chińską CNC z aliexpress (jeżeli tak, to czy ktoś może coś polecić?),
złożyć ją samemu (zgodnie z projektem Nikodema Bartnika dostępnym na thingiverse, czy może ktoś polecić lepszy sposób?)

A może ktoś z was ma coś ciekawego na sprzedaż, co stoi i się kurzy, a na nasze tak na prawdę na razie amatorskie potrzeby by się nadało? :)

Z góry serdecznie dziękuję za jakąkolwiek podpowiedź osób zorientowanych! :)


Robert.




Blady
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 527
Rejestracja: 16 mar 2013, 14:59
Lokalizacja: Łódź

Re: Pierwsze CNC - budować, czy gotowiec?

#2

Post napisał: Blady » 17 gru 2019, 20:30

To jakie ma być pole robocze tej maszynki ? Bo jeśli chcesz ją do aluminium to w zasadzie im większa tym droższa. Myślę że za te 15k powinieneś zbudować lub kupić maszynę którą coś zrobisz o polu tak do 300x300. Natomiast nie będzie to ani precyzyjne ani szybkie.
Profesjonalnie zajmuję się amatorstwem...


Autor tematu
GrubaNogaJelenia
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 17 gru 2019, 19:36

Re: Pierwsze CNC - budować, czy gotowiec?

#3

Post napisał: GrubaNogaJelenia » 18 gru 2019, 10:11

Dzięki za odpowiedź!

Wiadomo, najlepszą opcją byłoby 1500x1500mm, ale fundusz ogranicza :) Aluminium byłoby najtwardszym detalem obrabianym i raczej byłby obrabiany rzadko kiedy - generalnie, jak coś będzie obrabiać drewno dobrze, a aluminium powoli i w miarę dokładnie - będzie super.

Jak piszesz o precyzyjności i szybkości - co masz na myśli? Jakich konkretnych wartości się spodziewać co do szybkości? Jaka tolerancja błędu?

Robert.


Blady
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 527
Rejestracja: 16 mar 2013, 14:59
Lokalizacja: Łódź

Re: Pierwsze CNC - budować, czy gotowiec?

#4

Post napisał: Blady » 19 gru 2019, 00:11

GrubaNogaJelenia pisze:Jak piszesz o precyzyjności i szybkości - co masz na myśli? Jakich konkretnych wartości się spodziewać co do szybkości? Jaka tolerancja błędu?


O to pytaj producentów maszyn. Swoją tezę stawiam na podstawie obserwacji forum i co niektórych ofert. Wiem też ile włożyłem w swoją maszynę i na co ją stać dzięki temu mam jakiś punkt odniesienia. Tak samo jak nie określisz konkretnie detalu który chcesz wykonać tak samo nie da się określić maszyny która podoła. Za dużo niewiadomych. Można mieć potrzebę jedynie wywiercenia precyzyjnie otworow w jakimś rastrze a można mieć potrzebę wykonania skomplikowanej formy 3d i o ile ptwpry da radę precyzyjnie rozmieścić o tyle dwie części formy Ci się już nie złożą. To takie tam tylko przemyślenia amatora
Profesjonalnie zajmuję się amatorstwem...

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Maszyny CNC do Obróbki Drewna”