Pasek zębaty GUMOWANY - producent?

Dyskusje na temat elementów przeniesienia napędu oraz przekładni


Autor tematu
emsc
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 630
Rejestracja: 13 wrz 2018, 02:19
Lokalizacja: Pisdecka Republika Ludowa, ***** ***

Pasek zębaty GUMOWANY - producent?

#1

Post napisał: emsc » 29 wrz 2020, 20:08

Cześć
Mam maszynę w której cięty materiał (taśmy, liny, przewody) przesuwany jest przez ściskające go "kleszcze" mechanizmu napędowego.
Maszyna jest z kategorii "do ciężkich prac". Nie ma więc typowych w takich konstrukcjach rolek napędowych, ponieważ materiał mógłby się ślizgać. Zamiast tego, kleszcze zbudowane są (nie licząc mechanizmu dociskowego, rzecz jasna) z 2 identycznych mechanizmów opartych o koła i pasy zębate, na wzór napędu gąsienicowego w czołgu. Czyli silnik napędza koła zębate miedzy którymi napięty jest krótki pas zębaty, dodatkowo podpierany przez koła pasywne. I dopiero ten pas zębaty przenosi metodą cierną napęd na materiał, przesuwając go.
Kluczowe jest to, że pasy są gumowane po swojej płaskiej stronie, która jest faktyczną stroną roboczą. Jest to dodatkowa warstwa rodzaju gumy, ewidentnie naniesiona na pas w odrębnym procesie, już po etapie łączenia pętli.

I teraz pytanie, skąd wziąć takie paski przy założeniu, że producent jest niedostępny?
Kiedyś na forum coś mi mignęło, jakaś firma, na dodatek rodzima, która produkuje paski o dowolnej długości i ma technologię do nanoszenia dodatkowych warstw na płaską stronę. Albo po prostu oferuje takie produkty, nie zdradzając producenta. Ale nie mogę znaleźć. A może mi się zdawało?
Na razie mniejsza o to, jaki to rodzaj paska. Chodzi i te warstwę "gumową", czy też z jakiegoś silikonu o dużym tarciu dobrych parametrach mechanicznych.
Ktoś coś kojarzy?



Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4697
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

Re: Pasek zębaty GUMOWANY - producent?

#2

Post napisał: pitsa » 29 wrz 2020, 23:30

To mi się kojarzy z przemysłem spożywczym i falbankami-przegródkami na taśmie i tam bym szukał.
Na przykład:
https://pl-protech.com/produkt/tasmy-tr ... we-gumowe/
https://pl-protech.com/produkt/pas-specjalny/
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ


Autor tematu
emsc
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 630
Rejestracja: 13 wrz 2018, 02:19
Lokalizacja: Pisdecka Republika Ludowa, ***** ***

Re: Pasek zębaty GUMOWANY - producent?

#3

Post napisał: emsc » 30 wrz 2020, 19:12

Dzięki, to zdecydowanie nie przemysł spożywczy.
Znalazłem taki w USA, dostępny w 3 twardościach, kosztuje nieco ponad sto zł, czyli akceptowalnie. Ale czekam też na odpowiedź z orionht.pl

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przeniesienie napędu, Przekładnie Pasowe, Przekładnie Zębate, Listwy zębate”