Park maszynowy miernik jakości powietrza

Park maszynowy miernik jakości powietrza

Szukasz informacji o silniku, scalaku czy innym elemencie to podaj symbol, i inne oznaczenia a moze ktos coś ci znajdzie
Awatar użytkownika

Autor tematu
JakubFerdyn
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 10 lut 2023, 20:00

Park maszynowy miernik jakości powietrza

#1

Post napisał: JakubFerdyn » 10 lut 2023, 20:14

Witam,

Poszukuję informacji na temat urządzenia które będzie w stanie monitorować jakość powietrza na hali.
W ostatnim czasie na hali gdzie pracuje pojawiły się dodatkowe tokarki. Nowsze mają filtry a starsze nie. Ustawione są na obróbkę metali bądź aluminium i generują mgle która pokrywa lekko hale. Dostałem informację że to głównie para z procesu obróbki. Zapach znacząco się nie zmienił ale sam fakt że jest siwo mnie niepokoi. Chciałbym to jakoś monitorować.
Główne hasło na którym się skupiłem to mgła olejowa aczkolwiek jakie urzadzenie mierzy jakość powietrza pod tym względem to wojek google nie raczył podpowiedzieć. Głównie znajduje wyniki odnośnie standardowych miejskich czujników, a ten miałby być przemysłowy.
Będę wdzięczny za podpowiedź. Chciałbym wydać około 500zl-800zl na urzadzenie.



Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4695
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

Re: Park maszynowy miernik jakości powietrza

#2

Post napisał: pitsa » 10 lut 2023, 20:33

Przemysłowy i 500-800zł to jakoś do siebie nie pasuje.
Dałbyś sobie radę, na przykład z Nettigo Air Monitor?
Można kupić czujniki pyłu, wilgotności i mierzyć, monitorować, tylko trzeba zastanowić się.. Co ci przyjdzie z urządzenia?
Jeśli jest źle to trzeba coś zrobić. Jeśli widzisz mgłę to czujnik pyłu nic ci nie da... mierzyłem...
Jeśli jesteś pracownikiem to rzucisz pracę bo złe warunki, a może kierownictwo cię posłucha i poprawi sytuację?
Jeśli to twoja firma to zleć odpowiednie badania, zainteresuj się oczyszczaniem powietrza, usuwaniem zanieczyszczeń u źródła.. itp.
Jeśli jest mgła to może potrzebny jest audyt czyli działanie na miejscu, może za słaba wymiana powietrza...
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ

Awatar użytkownika

Autor tematu
JakubFerdyn
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 10 lut 2023, 20:00

Re: Park maszynowy miernik jakości powietrza

#3

Post napisał: JakubFerdyn » 10 lut 2023, 20:49

O tą mgle się rozchodzi. Powietrze jest oczyszczane z poziomu maszyn i z poziomu hali jednak te stare maszyny czasami generują siwiznę że system hali nie nadarza. Hala mieści kilkanaście maszyn, wysoka na 8m. Siwo jest pod sufitem. Kierownictwo raczej posłucha jak będą skargi ale z drugiej strony nie chce cisnąć tematu jak nie będę pewny.
Najszybciej będzie zamontować filtry do tych maszyn co tego nie mają.

Jeśli mierzyłeś mgle i czujnik nic nie dał to właśnie tu chciałbym się skupić jak to zmierzyć. Myślę długoterminowo. Koszt wstępny dałem, jak coś będzie działać i będzie 3x droższe to może też się zdecyduje.

Dzięki za szybko odp i może inne sugestie

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4695
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

Re: Park maszynowy miernik jakości powietrza

#4

Post napisał: pitsa » 10 lut 2023, 21:11

A wiesz, że przy wysokiej hali może występować zjawisko deszczu?
Mgła może być związana ze słabą izolacją termiczną hali. Przy danej ilości źródeł, nie jest wystarczająca wymiana powietrza występują różnice temperatur i masz efekt mgły. Przykłady rozwiązań w takim przypadku można poszukać w "basennictwie (daję tylko jako ciekawostkę - zwróć uwagę na przeciągi - ludzie na basenie są przecież mokrzy)" czyli w tym jak się dba o to aby woda z basenów nie skraplała się na oknach, ścianach itp.
Po prostu potrzebny jest ktoś fachowy od spraw wentylacji i klimatyzacji dużych pomieszczeń, nie jakiś amator z miernikiem.
Trzeba ustalić co się w tej hali dzieje i zastanowić co zmienić lub dodać do uzdatnia powietrza. Może potrzebny będzie osuszacz kondensacyjny, może zmiana w sposobie ogrzewania hali... to złożone zagadnienie, sprawa indywidualna dla danego obiektu.
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Informacji na temat...”