Obroty dla toczenia. Wiercenia. Parametry

Świerzak

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
Czesłaf
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 5
Rejestracja: 12 wrz 2021, 07:55

Obroty dla toczenia. Wiercenia. Parametry

#1

Post napisał: Czesłaf » 12 wrz 2021, 08:53

Hej! Na wstępie chciałbym się przywitać jestem Czesiek i zaczynam swoją przygodę z obróbka skrawaniem. Tak, wiem że brzmi to śmiesznie dla was starych wyjadaczy, ale od niedawna zatrudniłem się w branży i zaczynam naukę. Na rozmowie szef mi powiedział że szukają kogoś do przyuczenia. W grę wchodzi produkcja jak i programowanie z ustawianiem maszyn. Dużo czytam w internecie na ten temat. Ale nie rozumiem jak dobierać parametry w sensie obroty do obróbki podawane są wartości Vc na płytkach. W programie mam zadana górna granica obrotów. Można również zadać obroty stałe. Ale są zależności. Tak więc jak dobieracie obroty? Wiem że zależy to od płytek, średnicy obrabianego materiału jak i samego materiału. To samo z wierceniem. Mówili mi że większość parametrów dobiera się z katalogu, ale z tego co widzę jak mi tłumaczy ustawiacz gdy pisze program to parametry ustawia na oko. Mam aplikacje Abplanalp w której są przybliżone parametry dla wiercenia jak i frezowania ale nie ma do toczenia. Pozdrawiam!



Tagi:


mag999
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 713
Rejestracja: 14 sty 2015, 18:59
Lokalizacja: Polska

Re: Obroty dla toczenia. Wiercenia. Parametry

#2

Post napisał: mag999 » 12 wrz 2021, 09:10

Parametry masz na opakowaniu płytki. Dajesz sobie vc 200 dla stali np355 z załączeniem G96.

Dla wiercenia hss musisz policzyć vc ok 20
Screenshot_2021-08-26-16-37-13-152_com.google.android.apps.docs.jpg

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7968
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: Obroty dla toczenia. Wiercenia. Parametry

#3

Post napisał: WZÓR » 12 wrz 2021, 09:22

Czesłaf pisze:
12 wrz 2021, 08:53
Hej! Na wstępie chciałbym się przywitać jestem Czesiek i zaczynam swoją przygodę z obróbka skrawaniem. Tak, wiem że brzmi to śmiesznie dla was starych wyjadaczy, ale od niedawna zatrudniłem się w branży i zaczynam naukę. Na rozmowie szef mi powiedział że szukają kogoś do przyuczenia. W grę wchodzi produkcja jak i programowanie z ustawianiem maszyn. Dużo czytam w internecie na ten temat. Ale nie rozumiem jak dobierać parametry w sensie obroty do obróbki podawane są wartości Vc na płytkach. W programie mam zadana górna granica obrotów. Można również zadać obroty stałe. Ale są zależności. Tak więc jak dobieracie obroty? Wiem że zależy to od płytek, średnicy obrabianego materiału jak i samego materiału. To samo z wierceniem. Mówili mi że większość parametrów dobiera się z katalogu, ale z tego co widzę jak mi tłumaczy ustawiacz gdy pisze program to parametry ustawia na oko. Mam aplikacje Abplanalp w której są przybliżone parametry dla wiercenia jak i frezowania ale nie ma do toczenia. Pozdrawiam!
Z Twojej wypowiedzi wynika , że jesteś kompletnie zielony.
Całej wiedzy w internecie nie znajdziesz , większość przychodzi z czasem , w czasie praktykowania.
Generalnie toczy się ze stałą prędkością skrawania , stąd te Vc .
W tym wypadku obroty wrzeciona same ustalają się do średnicy toczenia obrabianego materiału .
Stałe obroty stosuje się w szczególności dla narzędzi , które pracują w osi Z ( wiercenie , rozwiercanie , gwintowanie) .
Zapoznaj się z podstawowymi wzorami , wykonaj obliczenia .
Więcej wtedy zrozumiesz niż z aplikacji Abplabalp , która w niektórych przypadkach także jest przydatna.

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Pneumokok
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 914
Rejestracja: 28 gru 2009, 15:56
Lokalizacja: Miasto nieudaczników

Re: Obroty dla toczenia. Wiercenia. Parametry

#4

Post napisał: Pneumokok » 12 wrz 2021, 10:51

Jeżeli pomogłem kliknij pomógł :)


Autor tematu
Czesłaf
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 5
Rejestracja: 12 wrz 2021, 07:55

Re: Obroty dla toczenia. Wiercenia. Parametry

#5

Post napisał: Czesłaf » 12 wrz 2021, 17:11

Dzięki za odzew! Tak. Jestem kompletnie zielony. 4 miesiąc pracuję w branży. Z wykształcenia jestem logistykiem, ale interesuje się mechaniką. Od małego lubiłem majsterkowac trafiłem teraz na ofertę pracy która mnie zainteresowała i chce w to brnąć. Widziałem Vc na płytkach dla stali. Stali nierdzewnej itd... Ale dobra... Teraz mam np Vc 200 dla stali 355 zadaje mu ograniczenie 3000 obrotów i bez względu na średnicę pręta on mi się odpowiednio rozpędzi? Tak samo dla nierdzewnej z tym że mam mniejsze Vc np. 160 daję mu to Vc w programie które mam na pudełku na płytkach. Ograniczenie w programie 3000 obrotów i on się po prostu sam odpowiednio rozpędzi bez względu na średnicę pręta... Do tego wybieranie i posów tak samo z pudełka... Sorry że tak nękam, ale chce to ogarnąć na prosty chłopski rozum. Pozdro!


mag999
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 713
Rejestracja: 14 sty 2015, 18:59
Lokalizacja: Polska

Re: Obroty dla toczenia. Wiercenia. Parametry

#6

Post napisał: mag999 » 12 wrz 2021, 18:37

Ograniczenie musisz dobrać do warunków, np gabaryt detalu, mocowanie, ciśnienie szczęk itd.

Maszyna sam policzy odpowiednie obroty dla danej średnicy, musisz pamiętać żeby włączyć G96.

Parametry na paczkach są dla stali o twardości 175 HB i na 15 min trwałości. Dlatego polecam zredukować parametry z paczki o 30 proc. Dla nierdzewki jeszcze bardziej. To trzeba testować.
Dla s355 można dać bliżej tych z paczki,bo to "rzepa".

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7968
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: Obroty dla toczenia. Wiercenia. Parametry

#7

Post napisał: WZÓR » 12 wrz 2021, 18:49

Czesłaf pisze:
12 wrz 2021, 17:11
Dzięki za odzew! Tak. Jestem kompletnie zielony. 4 miesiąc pracuję w branży. Z wykształcenia jestem logistykiem, ale interesuje się mechaniką. Od małego lubiłem majsterkowac trafiłem teraz na ofertę pracy która mnie zainteresowała i chce w to brnąć. Widziałem Vc na płytkach dla stali. Stali nierdzewnej itd... Ale dobra... Teraz mam np Vc 200 dla stali 355 zadaje mu ograniczenie 3000 obrotów i bez względu na średnicę pręta on mi się odpowiednio rozpędzi? Tak samo dla nierdzewnej z tym że mam mniejsze Vc np. 160 daję mu to Vc w programie które mam na pudełku na płytkach. Ograniczenie w programie 3000 obrotów i on się po prostu sam odpowiednio rozpędzi bez względu na średnicę pręta... Do tego wybieranie i posów tak samo z pudełka... Sorry że tak nękam, ale chce to ogarnąć na prosty chłopski rozum. Pozdro!
Tak po krótce dobrze myślisz.
...... , reszta przyjdzie z czasem.

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Graymitu
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 26 mar 2023, 03:17

Re: Obroty dla toczenia. Wiercenia. Parametry

#8

Post napisał: Graymitu » 26 mar 2023, 03:19

mag999 pisze:
12 wrz 2021, 09:10
Parametry masz na opakowaniu płytki. Dajesz sobie vc 200 dla stali np355 z załączeniem G96.

Dla wiercenia hss musisz policzyć vc ok 20
Screenshot_2021-08-26-16-37-13-152_com.google.android.apps.docs.jpg

Hey mag, tak odkopując temat i zbaczając z tematu, to z jakiej książki pochodzi ten screen?


mag999
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 713
Rejestracja: 14 sty 2015, 18:59
Lokalizacja: Polska

Re: Obroty dla toczenia. Wiercenia. Parametry

#9

Post napisał: mag999 » 26 mar 2023, 10:44

Poradnik tokarza

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”