obróbka CNC .. kolejne warstwy >>

Rozmowy dotyczące oprogramowania sterującego maszynami CNC i sterowników CNC obrabiarek numerycznych
Awatar użytkownika

Autor tematu
adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

obróbka CNC .. kolejne warstwy >>

#1

Post napisał: adam Fx » 19 lis 2004, 14:58

mam pewien dylemat .. co do amatorskiej obróbki toczeniem boje się że przy zastosowaniu rych programów co mi poecacie ...nie bęe miał żądanego efekto tzn. gdy mam wałęk fi40 i mam go przetoczyć na fi 20 to na moich sinumerikach 810T wpisuje poprostu G01 X20 Z50 .. i maszynak zbiera to warstwami np. po 1mm ...(wie ile ma zbierać bo ma to ustawione wpodprogramie L95)

ale czy inne proramy amatorskie Mach2 itp. mają coś takiego .... może być to nawet z frezarki tj. przecież jak chcecie głaboko frezować to nie jedziećie odrazu Z-30 tylko warstwami ..... więc jak ustawiacie program żeby zszed.ł na odpowiednią głębokość np w 10 przejśćiach .....

ja sie boje ze jak na mojej tokarce wpisze G01 X20 Z50 to odrazu zjedzie na 20 i będzie chciała skrawać....

oto rys. żeby było łatwiej zrozumieć oco mi chodzi....


sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos

Tagi:

Awatar użytkownika

ottop
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 346
Rejestracja: 07 cze 2004, 13:11
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

#2

Post napisał: ottop » 19 lis 2004, 23:04

Niestety takie rzeczy jak dodatkowe podprogramy na obróbkę zgubną lub gwintowanie itp. właściwie zależą od producenta sterowania i wyglądają trochę inaczej np. w sterowaniu Simensa i Fanuc. Sterowania te mają jednak zaletę – w programach można korzystać z parametrów (np. Simens: R01,R02…) ułatwiających tworzenie takich podprogramów.
Mach2 posiada również możliwość stosowania parametrów (np. #1) więc nic nie stoi na przeszkodzie aby stworzyć własne podprogramy.
Nie wiem natomiast czy własne podprogramy można umieścić poza plikiem z głównym programem – bo jeśli nie to do każdego programu będzie trzeba dodawać te podprogramy.

Awatar użytkownika

fanta
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 221
Rejestracja: 22 lip 2004, 12:19
Lokalizacja: stad i stamtad

#3

Post napisał: fanta » 19 lis 2004, 23:17

jak znasz troche niemiecki to sprobuj tego programu http://www.pcdreh.de/html/softw1_d.htm


pltmaxnc
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1345
Rejestracja: 13 sie 2004, 13:58
Lokalizacja: warszawa

#4

Post napisał: pltmaxnc » 20 lis 2004, 14:33

Parametry postępu deklaruje się przy opisie narzędzia, np w programie DeskProto w bibliotece narzędzi pod danym numerem opisane są cechy frezu czy noża tokarskiego. Wybierając narzędzie podaję jego numer a program sam uwzględnia jego specyfikę. Nigdy nie ustawiałem tych parametrów w sterowniku maszyny lecz również nigdy nie używałem sterowania Simensa czy Fanuca.

Awatar użytkownika

Autor tematu
adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#5

Post napisał: adam Fx » 20 lis 2004, 17:30

hhhhhhhmmmm to jest ciekawe co piszesz o tym rozwiazaniu nie pomyślałem ... że gdzu przyjmniemt że nóż T3D3 jest to nuż z płytką do obróbki zgróbnej a taka płytak max może zbierać mo 3mm ....... to program będzie zbierał po 3mm
bo ottop ma racje że na sinumerikach jest zapis parametryczny i wszystko jast zapisane w podprogramie L95 w którym wpisuje sie szystko ile ma zbierać we wszystkich osiach i przy jakiej obróbce....

[ Dodano: 2004-11-20, 17:37 ]
pytałem o to bespośrednio na PW ale może ktoś inny mie na to zdoła odpowiedzieć.....

.
pisałeś o poarametrach ... R1 R5 ..... no wiem oco chodzi ...ale jak to wygląda w machu.....

..
czyli normalnie w machu2 mogę tworzyć podprogram z konturem gotowego elemętu i stosująć zapis parametryczny R20 ..... R..... R..... zbierać kolejne warstwy czy może jakloś inaczej to jest w machu??(np. odpowiednik Podprogramu L59 to może zwykła tabelka gdzieś w opcjach i tam to się wpisuje .. czy może wogule nie istnieje takie coś i mach2 musi poprostu z każdym razem w jednym z bloków mieć podane R20 R....)

boje się że on nie będzie tak samo czytał tych komęd ..

np. na simensach R20- numer podprogamu z konturem
mach2.... może całkiem inaczej roaumieć tą komende... jeśl tak to z kąd mogę zdobyć informacje jakie z oznaczeń czemu odpowiada ..... (jeśłi jest to tak jak na sinumeriku ze ster. simensa to wiem czemu odpowiada każede R)
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne Dyskusje na Temat Systemów Sterowania CNC”