noże tokarskie

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
rafal123
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 12
Rejestracja: 27 sty 2020, 15:36

noże tokarskie

#1

Post napisał: rafal123 » 10 lut 2020, 19:10

Witam mam pytanie, na filmach których oglądam z usa tokarka haas cnc ma ustawione noże tak że płytka na nożu podczas skrawania jest od strony ściany a obroty są M3 znowu na polskim filmiku i jak gość tłumaczy jak się toczy, noże są założone że płytka podczas skrawania jest od strony operatora a obroty są M4, nie wiem za bardzo o co chodzi czemu jedni goście maja tak ustawione noże a drudzy odwrotnie, moim zdaniem lepiej jak płytka jest od strony operatora bo widać co się dzieje z ta płytką, czy jest ty jakaś zasada.




mag999
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 713
Rejestracja: 14 sty 2015, 18:59
Lokalizacja: Polska

Re: noże tokarskie

#2

Post napisał: mag999 » 10 lut 2020, 20:10

Jak komu pasuje. Jaki masz dostęp do narzędzi.
Niektóry mówią że płytka w dol jest lepiej bo wiór ma lepszy spływ.

Ja osobiście tocze tylko na M3 i takie narzędzia zamawiam.


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4119
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: noże tokarskie

#3

Post napisał: Steryd » 10 lut 2020, 20:16

jak masz suport na klasycznych prowadnicach, to nie możesz obrabiać podnosząc nóż, bo będzie latał razem z imakiem...
Można?
Morzna!!!

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7969
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: noże tokarskie

#4

Post napisał: WZÓR » 10 lut 2020, 23:44

Ktoś mi kiedyś powiedział:

,, Haas'y są konstrukcyjnie przystosowane do pracy z oprawkami B2/B4 i pracy z obrotami M3 (przeciwnie do ruchu wskazówek zegara patrząc od strony konika). Nie dlatego że B1/B3 nie wejdzie czy że obroty M4 są "słabsze" od M3. Maszynie jest wszystko jedno M3 czy M4. Po prostu tak zostały zaprojektowane.
Co do argumentów "za i przeciw"
1. Spróbujcie naciąć prawy gwint na oprawkach B1/B3 i obrotach M4
2. VQC i IPS generują programy ZAWSZE na M3 (chyba że ktoś się poświęci i przerobi plik bazowy VQC, jednak problem z gwintami pozostanie)
3. Jak to sobie ktoś wyobraża... toczenie nożami/wytaczakami z B1/B3 i obrotami M4, po czym wiercenie i tak musi dać na M3 chyba ze ma "lewe" wiertła. Ciekawie to będzie wyglądało: M4S2000 po czym M3S2000
4. Wymiana płytki: sterowanie Haasa niestety nie jest tak rozbudowane jak HH i o wymianie płytki w środku obróbki możemy zapomnieć. Pozostaje reset - wymiana płytki - start z odpowiedniego bloku programu. Z drugiej strony Haas'y nie mają przejazdów po 2-3metry w osi Z i 99% detali do przejazdy robocze 0-150mm więc sensu wymiany płytki w trakcie jednego przejazdu roboczego raczej nie ma. "

Wszystko w temacie.

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”