Nowy migomat

Spawalnictwo i obróbka cieplna

Autor tematu
kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

Nowy migomat

#1

Post napisał: kubus838 » 31 sie 2022, 15:46

Witam

Stałem się posiadaczem spawarki Black mig/mma 250A. Z racji tego, że nie jestem zawodowym spawaczem to chciałbym aby ktoś wytłumaczył mi pewne zagadnienia. Ze spawarkami i migomatami to miałem styczność tylko "zabawowo" - ot tak "przykleić" coś aby ktoś poprawił.

1. Jak jest różnica między elektrodami do spawarek transformatorowych a inwentorowych? Pytam ponieważ jak poszedłem do sklepu to od razu mnie zapytali.

2. Moja spawarka jest jednocześnie migomatem "bez gazowym". Oczywiście wiem, że do spawania potrzebny jest specjalny drut i nie używa się gazu osłonowego. Ale dokładnie chodzi mi oto jak jest z samym spawem - czy on jest twardszy i jednocześnie trwalszy, czy to zwykły chwyt reklamowy? Co z drutem w przypadku kiedy spawarka np stoi nie używana?

3. Jakiej maski używać? Ponieważ w komplecie była taka na pół twarzy i do tego z foli wypełnionej kartonem. Czy lepiej kupić w markecie jakąś przyłbice samo ściemniającą? Noszę okulary korekcyjne więc maska może być ważna. A pamiętam jak się bawiłem w spawanie to te wielkie maski trzymane w ręku więcej mi przeszkadzały ponieważ nigdy nie mogłem elektrodą trafić w punkt spawania

Ta spawarka nie będzie pracowała na produkcji tylko będzie służyła w garażu jakby coś trzeba było przyspawać czyli na potrzeby amatorskie.

robert




dudziak4
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 702
Rejestracja: 06 wrz 2007, 13:30
Lokalizacja: Bielawa

Re: Nowy migomat

#2

Post napisał: dudziak4 » 31 sie 2022, 18:01

Ad1 Zmień sklep bo pracują tam idioci
Ad2 spoina nie różni się od tej uzyskanej elektrodą czy zwykłym drutem, plus jet taki że nie musisz mieć dodatkowej butli z gazem co ma znaczenie jak ją musisz gdzieś zatargać. Ja osobiście nie lubię drutu samo osłonowego jak już to wolę elektrodę. Minusem na pewno jest cena używanie takiego drutu jest bardzo nie ekonomiczne.
Ad3 Mi do sporadycznego spawania w zupełności wystarczyła by właśnie ta zwykła maska trzymana w ręku, kiedyś tylko takie były i człowiek nie miał dylematów ale to już od ciebie zależy jak masz gelt to kto ci zabroni :mrgreen:


bear
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1234
Rejestracja: 15 gru 2014, 23:03
Lokalizacja: Łódź

Re: Nowy migomat

#3

Post napisał: bear » 31 sie 2022, 20:56

dudziak4 pisze:Ad1 Zmień sklep bo pracują tam idioci

Dlaczego tak sądzisz? Mogę śmiało stwierdzić że ogromna ilości spawarek inwenterowych a niemalże wszystkie budżetowe niczym innym sensownie nie pospawają jak rutylową czy cellulozową. Reszty to albo nie zajarzą albo łuk sam zgaśnie zaraz po zajarzeniu. Testowałem wielokrotnie to na różnych budżetowych spawarkach a nawet markowych...


dudziak4
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 702
Rejestracja: 06 wrz 2007, 13:30
Lokalizacja: Bielawa

Re: Nowy migomat

#4

Post napisał: dudziak4 » 31 sie 2022, 21:39

Nie ma czegoś takiego jak podział elektrod do spawarek inwertorowych i tranformatorowych.
Reszty to albo nie zajarzą albo łuk sam zgaśnie zaraz po zajarzeniu.
Wbrew pozorom spawanie elektrodą nie jest łatwe a wręcz bym powiedział że jest jedną z trudniejszych metod i nie każdy jest wstanie ją opanować.


Autor tematu
kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

Re: Nowy migomat

#5

Post napisał: kubus838 » 31 sie 2022, 22:16

I właśnie jak dokładnie jest z tymi elektrodami. Dwaj koledzy wypowiadają "przeciwne" zdania. Ja też słyszałem, że spawarką inwentorową nie pospawam elektrodą do spawarki transformatorowej a nawet uszkodzę spawarką inwentorową. A uszkodzeniu ulegną tranzystory. Ale podkreślam ja to tylko słyszałem z ust osób które parę lat już spawają migomatami i elektrodą. I może jest w tym jakaś prawda dlatego w sklepie o rodzaj spawarki mnie pytali przy zakupie elektrod.

Czyli mogę śmiało używać do spawania elektrodą i drutem przyłbicy spawalniczej. A czy mogę używać takiej samo ściemniającej zakupionej np w castoramie?

robert


bear
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1234
Rejestracja: 15 gru 2014, 23:03
Lokalizacja: Łódź

Re: Nowy migomat

#6

Post napisał: bear » 01 wrz 2022, 08:09

kubus838 pisze:I właśnie jak dokładnie jest z tymi elektrodami. Dwaj koledzy wypowiadają "przeciwne" zdania. Ja też słyszałem, że spawarką inwentorową nie pospawam elektrodą do spawarki transformatorowej a nawet uszkodzę spawarką inwentorową. A uszkodzeniu ulegną tranzystory.

Nie ma podziału na elektrody do inwentera czy transformatora. Elektrody są różne, różnią się składem i zastosowaniem. Wiele elektrod ze względu na swój skład i zastosowanie jest ciężkie do zajarzenia, utrzymania łuku i ogólnie ciężkie w spawaniu i tymi elektrodami nie pospawamy inwenterami budżetowymi czy tymi z niskich znanych firm dlatego tego typu spawarki dobrze spawają ale rutylowymi które są łatwe do zajarzenia czy spawania. Spawanie czymś "lepszym" jest niemalże niemożliwe.
kubus838 pisze:Czyli mogę śmiało używać do spawania elektrodą i drutem przyłbicy spawalniczej. A czy mogę używać takiej samo ściemniającej zakupionej np w castoramie?

Możesz używać dowolnej przyłbicy, kwestia dopasowania odpowiednich szkieł w przypadku przyłbyć tarczowych.


Autor tematu
kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

Re: Nowy migomat

#7

Post napisał: kubus838 » 01 wrz 2022, 15:23

Czyli jak dobrze zrozumiałem - w razie czego poprawcie mnie. Do tej spawarki należy używa elektrod rutylowych ze względu na ich łatwość zajarzenia bo posiadają właśnie takich skład chemiczny. Przy użyciu innych elektrod (i tu pytanie jakich) może być problem z zajarzeniem a co za tym idzie z efektem spawania.

Jak rozumiem mogę kupić najtańszą przyłbice ze ściemnianiem i śmiało będę mógł spawać? Rozumiem, że taka przyłbica będzie dobrze się sprawdzała przy spawaniu migomatem i elektrodą?

A co z drutem? Z racji tego, że ten drut jest w jakieś otulinie i do sprzedaży pakowany jest hermetycznie to jak go przechowywać? Ja tej spawarki będę używał raczej sporadycznie więc ona będzie więcej stała niż pracowała. Już teraz wiem, że kiedy urządzenie nie będzie pracowało to należy z garażu przenieść je do domu i przechowywać w suchym miejscu. A teraz co robić z drutem? Czy gdy spawarka stoi nie używana i będzie stała nie wiadomo ile drut wyjąć i zamknąć np w pudełeczku? A może są na to jakieś inne sposoby?

robert


dudziak4
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 702
Rejestracja: 06 wrz 2007, 13:30
Lokalizacja: Bielawa

Re: Nowy migomat

#8

Post napisał: dudziak4 » 01 wrz 2022, 17:40

Kolega narobił ci trochę bałaganu w głowie przy takim podejściu o którym piszesz, prawdopodobnie nigdy nie będziesz potrzebował innej elektrody bo do wszelkich prac naprawczych ta w zupełności wystarczy więc nie zaprzątał bym se tym głowy to raz. Dwa że jak kupiłeś migomat to nie po to żeby spawać elektrodą owszem zdarzają się przypadki kiedy elektroda jest nie zastąpiona ale to raczej nie ten przypadek, jeśli spawarkę widziałeś tylko na zdjęciach to próbując sam się przekonasz że elektroda nie jest dla ciebie, trochę więcej trzeba wiedzieć niż przy spawaniu drutem. Najpierw spróbuj pooglądaj youtuba a dopiero potem zacznij zadawać pytania. Drut musi być przechowywany przede wszystkim w suchym pomieszczeniu żeby się nie zrobił rdzawy nalot, bo się potem przycina w pistolecie i powstają kolejne pytania czego spawarka nie spawa itd...


allegro8228
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 90
Rejestracja: 01 wrz 2007, 08:47
Lokalizacja: Białystok

Re: Nowy migomat

#9

Post napisał: allegro8228 » 01 wrz 2022, 18:37

1) Co do zajarzenia elektrod, to nowoczesne spawarki mają system zajarzania bezkontaktowego co pomaga przy np. zawilgoconych, brudnych elektrodach, twoja spawarka tego nie ma więc będzie to kwestia elektrody, doświadczenia, materiału... itd.
2) Przyłbica będzie się sprawdzać przy spawaniu ale może być problem np: przy pozycjach wymuszonych, szlifowaniu, regulacji czasu i zakresu ściemniania...itd.
3) Każdy drut po otwarciu się utlenia (starzeje) w związku z tym np: może się łuszczyć warstwa powierzchniowa, mogą występować problemy z zajarzaniem, strzelanie podczas spawania .....itd. Najlepiej jest otworzyć i zużyć.


Autor tematu
kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

Re: Nowy migomat

#10

Post napisał: kubus838 » 09 wrz 2022, 20:20

Ok, co do maski wszystko jasne. Co do spawania elektrodą też rozumiem. W tej chwili interesuje mnie migomat. A dokładnie chodzi o drut samo osłonowy taki do którego nie potrzeba osłony gazu. I teraz pytanie gdzie mogę znaleźć informacje na temat takiego drutu? Ponoć taki drut jest oznaczany kolorami samego drutu. Inny kolor ma drut do stali zwykłej a inny np do aluminium. Jak to jest w rzeczywistości?

robert

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Spawalnictwo i obróbka cieplna”