Nowa wersja STEP2CNC 1.2

Dyskusje dotyczące działania obsługi programu STEP2CNC
Awatar użytkownika

Autor tematu
Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Nowa wersja STEP2CNC 1.2

#1

Post napisał: Piotr Rakowski » 06 sie 2008, 09:10

Witam wszystkich po długiej przerwie. Spieszę donieść, co następuje: udoskonaliłem program STEP2CNC i niniejszym udostępniłem jego najnowszą wersję, oznaczoną przeze mnie 1.2. Oto, co dodałem, a co zmieniłem w programie:

Nowe opcje programu:

1. Włączanie wątku ruchów ręcznych. Włączanie następuje dopiero po zaznaczeniu odpowiedniej kontrolki na ekranie. Domyślnie jest wyłączona! Pozwala to na znacznie pewniejsze sterowanie w wątku głównym (wątek pracy).

2. Wartości posuwów w osiach XYZ są teraz ułamkowe (a nie całkowite, jak poprzednio). To jest ukłon w kierunku wszystkich tych, którzy mają niecałkowity (ułamkowy) posuw, wynikający np. z zastosowania śrub napędowych (lub przełożenia) o skoku np. 3 mm.

3. Obrót pliku PLT o dowolny kąt. Teraz w trakcie wczytywania pliku PLT możliwy jest jego obrót o dowolny kąt (wartość całkowita z zakresu -360 do 360 stopni).

4. Całkowite wyłączenie podglądu w czasie ruchu maszyny. Zrealizowane za pomocą kontrolki "Pokazuj stan pracy maszyny" w zakładce "Ustawienia sterownika". Jej wyłączenie spowoduje, że maszyna maszyna będzie sterowana bez podawania jakichkolwiek informacji o na ekranie programu. Tę opcję prowadzono dlatego, że wielu klientów skarżyło się na charakterystyczne "pukanie" maszyny w czasie wykonywania pracy, co z kolei jest spowodowane odświeżaniem stanu kontrolek ekranowych.

5. Wczytywanie i interpretacje pliku wierceń EXCELLON w formacie TXT. Pliki takie generowane są przez programy do tworzenia płytek obwodów drukowanych. Zawarto interpretację pliku zapisanego zarówno w jednostkach calowych (M72), jak i metrycznych (M71). Format zapisu calowego 5-znakowy (2:3), metrycznego 8-znakowy (4:4). W programie jest nowa zakładka "Opcje DRL", zawierająca ustawienia początkowe dla tej konwersji. W czasie konwersji program interpretuje zmiany narzędzi (wierteł). STEP2CNC reaguje na taką zmianę, przez uniesienie osi Z do zadanej wysokości (może być innej dla każdego narzędzia) i zatrzymanie ruchów (pracy programu). Po zamianie wiertła (najlepiej podkładając jakąś podkładkę o stałej wysokości) trzeba nacisnąć przycisk "Wznów" na ekranie programu.

Zmiany w programie:

* Zmiana realizacji ruchów klawiaturą. Ruchy odbywają się kombinacjami z klawiszem [Ctrl], a nie jak poprzednio [Alt].

* Synchronizacja wątków. Wszędzie tam, gdzie wymagało to ingerencji wprowadzono synchronizację pracy wątków z wątkiem głównym programu. Powinno to zabezpieczyć użytkowników przed pojawiającymi się komunikatami w stylu "Błąd: nieprawidłowe dojście".

* Zmiana sposobu realizacji "zamień-wszystko" w opcji "Zamień" edytora g-kodu (zakładka G-kod). Zamiana taka odbywa się teraz "w mgnieniu oka" - procedura przyspieszona około 100x.

* wczytanie pliku ruchów XYZ powoduje teraz już odblokowanie przycisku "Wykonaj".

* Poprawiono interpretację kodu "M4 H0". Teraz już dziala poprawnie, zatrzymując pracę programu.

* Poprawiono wątek "powrotu do pozycji 0,0,0". Teraz oś niepodłączona oś Z nie powinna blokować powrotu do pozycji wyjściowej.

Zapraszam do testowania programu. Wszelkie uwagi mile widziane!

Link do najnowszej wersji: http://www.lynxsft.com.pl/programy/STEP2CNC_setup2.exe
Załączniki
STEP2CNC.jpg
STEP2CNC.jpg (46.41 KiB) Przejrzano 1291 razy
Ostatnio zmieniony 06 sie 2008, 12:12 przez Piotr Rakowski, łącznie zmieniany 2 razy.


Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

Tagi:


Tomasz
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 20
Rejestracja: 30 lip 2005, 16:06
Lokalizacja: Szczecin

#2

Post napisał: Tomasz » 06 sie 2008, 10:50

Gratuluje nowej wersji ...ale link jakoś nie działa
pzdr

Awatar użytkownika

Autor tematu
Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#3

Post napisał: Piotr Rakowski » 06 sie 2008, 11:18

Teraz już działa. Na końcu była kropka.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


angermanek
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 48
Rejestracja: 28 paź 2007, 13:30
Lokalizacja: Tarnów

#4

Post napisał: angermanek » 07 sie 2008, 14:59

Mam pytanie , jezeli mam juz stepa to czy nową wersje musze od nowa zakupic?

Awatar użytkownika

Autor tematu
Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#5

Post napisał: Piotr Rakowski » 08 sie 2008, 06:04

Nie. Kod aktywacyjny starej wersji działa i w tej.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „STEP2CNC”