Nie działa "edytor kształtu"

ArtCAM, ArtCAM Express, ArtCAM Insignia, ArtCAM Pro

Autor tematu
Arkadiusz2000
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 113
Rejestracja: 11 maja 2017, 18:01
Lokalizacja: Mrągowo

Nie działa "edytor kształtu"

#1

Post napisał: Arkadiusz2000 » 15 lut 2019, 20:12

Od kilku dni uczę się obsługi programu ArtCAM Premium 2017, wszystko szło dobrze, wyniki były dla mnie satysfakcjonujące, ustaliłem wielkość i grubość materiału, narysowałem kółko i mogłem w materiale zrobić dołek lub górkę, aż do przedwczoraj.
Nie działa "edytor kształtu"
Po zaznaczeniu całości klikam "edytor kształtu" wcześniej z prawej strony pojawiało się okno z opcjami teraz w okół całości pojawiają się kolorowe kropki którymi mogę rozciągać, zmieniać geometrię itp.

Kombinowałem z ustawieniami, klikałem co się da, F12 też nie działa.
Wczoraj wieczorem całego ArtCAM-a odinstalowałem i powtórnie zainstalowałem, edytor kształtu działa byłem szczęśliwy.

Dzisiaj odpalam komputer i beeeeee nie działa
Może coś nieopatrznie kliknąłem lub nacisnąłem.

Już trzy godziny kombinuje, jeszcze raz przeinstalować, chyba nie ma sensu.

Ktoś coś podpowie? przynajmniej kierunek, gdzie szukać?
Będę wdzięczny.


Wszystko jest trudne nim stanie się proste (C.K. Norwid)


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

Re: Nie działa "edytor kształtu"

#2

Post napisał: lajosz » 16 lut 2019, 12:12

Kolego Arkadiusz2000.

Po prostu pokaż screeny.
Ideałem byłby filmik.

Sorry, ale z Twojego opisu (pomimo iż dość obszernego) niewiele wynika.

Jeśli zamieścisz screeny + opis, a najlepiej filmik który pokazuje od początku do końca co robisz, to spróbuję pomóc.

==========
Tak na marginesie, to przyczyną może być używanie Artcama w wersji ... nazwijmy to .... legalnej inaczej :)
Jeśli powyższe nie ma miejsca, to:

Tak na dzień dobry spróbuj zainstalować najnowszą przeglądarkę internetową Internet Explorer, tak tak, to nie żart.
Interfejs Artcama jest w dużej mierze oparty właśnie na IE.

Przyczyną może być również (obserwowano takie lub podobne "kwiatki" i opisywano na forach) posiadanie przecudnego, najnowszego i jedynie słusznego systemu jakim jest Windows 10 bez względu na wersję.

Nie bez znaczenia jest też posiadany sprzęt, czyli na ogólnie pojętych laptopach, mogą (aczkolwiek nie muszą) występować problemy z wyświetlaniem lub brakiem wyświetlania niektórych elementów interfejsu.
Dotyczy to głównie laptopów ze zintegrowaną kartą graficzną która korzysta ze wspólnej pamięci.


Autor tematu
Arkadiusz2000
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 113
Rejestracja: 11 maja 2017, 18:01
Lokalizacja: Mrągowo

Re: Nie działa "edytor kształtu"

#3

Post napisał: Arkadiusz2000 » 16 lut 2019, 21:29

Dziękuje za odzew.

Komputer stacjonarny którego używam jest już stary, ale dotychczas się sprawdzał, jest to:
Intel Core Duo 3 GHz
Ram 4 Gb
Chyba z racji, że jestem osobą 50+ to Windows 8 lub 10 mi nie przypasował i używam Windows 7 Home Premium 64 bit legalny oryginał z licencją. Przeglądarka internetowa to Mozilla Firefex która na bieżąco się aktualizuje jak cała reszta.
Jak na poniższym zdjęciu, lewy, służy tylko do sterowania maszyną czyli nie ma internetu, antywirusa, wyszukiwania aktualizacji itp, a prawy jest w pełni funkcjonalny i służy do pozostałych czynności, ArtCam jest na nim.
Obrazek


Dotychczas gdy ćwiczyłem ArtCAM-a to po zaznaczeniu całości i kliknięciu na "Edytor kształtu" pojawiało się z prawej strony okno z opcjami jak na zdjęciu
Obrazek

Obecnie jest tak Obrazek
Jak już pisałem, opcja ta działała, ale teraz nie działa, kombinowałem różności i nic.

Jedyne co udało mi się stworzyć i "wyskrobać" zanim Edytor kształtu znikł
Obrazek
Proszę o wyrozumiałość i nie krytykować, to było tylko na próbę, miałem frezy "rybi ogon" lub proste, kuliste już jadą z państwa środka. No i chyba za duży skok.

Dodam, ArtCAM którego używam nie lubi internetu tak więc musiałem go trochę zablokować.

Będę wdzięczny za jakąkolwiek wskazówkę jak odzyskać Edytor kształtów.
Wszystko jest trudne nim stanie się proste (C.K. Norwid)


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

Re: Nie działa "edytor kształtu"

#4

Post napisał: lajosz » 17 lut 2019, 01:06

No to tak:

Najpierw spróbuj tego co widzisz na poniższym screenie, a jeśli nie pomoże, przeczytaj to co pod nim.

Obrazek



--- Tak jak pisałem, zainstaluj najnowszą przeglądarkę Internet Explorer. Wiem, że pomyślisz .... a co to ma do rzeczy ?, ale ... jak już poprzednio pisałem, interfejs Artcama jest oparty w dużej mierze właśnie na Internet Explorerze.

--- Piszesz, że Artcam którego używasz nie lubi neta, no to .... możliwe, że jest to wersja "studencka" , czyli ..... mogą wystąpić nieprzewidziane kłopoty i niestety na to już rady nie ma.

--- Kolejna sprawa, to (niestety) tylko 4GB ramu. Moim zdaniem ZDECYDOWANIE ZA MAŁO.

--- Rada na koniec .... spróbuj zainstalować Artcama na znacznie lepszym komputerze (nie laptopie) i sprawdź czy problem nadal występuje.

Wszystkie w/w rzeczy mogą być przyczyną tego o czym piszesz, aczkolwiek nie muszą.


Autor tematu
Arkadiusz2000
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 113
Rejestracja: 11 maja 2017, 18:01
Lokalizacja: Mrągowo

Re: Nie działa "edytor kształtu"

#5

Post napisał: Arkadiusz2000 » 18 lut 2019, 21:03

Moja przeglądarka Internet Explorer
Obrazek
Dla mego systemu to jest chyba najnowsza wersja.
IE ustawiłem jako przeglądarkę domyślną.
Zresetowałem komputer.
Odpaliłem ArtCAM-a.
Obrazek
Edytora kształtu nie ma.

Chyba odpuszczę sobie wersję programu.

Czy mógłby ktoś doradzić w jakim programie znajdę podobne funkcje jak Edytor kształtu w ArtCamie.
Nie planuję tworzyć skomplikowanych brył 3D, wystarczy mi zrobić literki, cyferki, napisy 2,5D tak jak ta litera A której zdjęcie wcześniej wrzuciłem, czyli aby krawędź litery nie była prostopadła do płaszczyzny XY, a jakaś skośna, półokrągła, wklęsła lub wypukła.
Program nie musi generować g-codu, wystarczy, że będzie eksportował do STL.
Najfajniej aby był to program darmowy lub w miarę tani, czyli taki dla hobbysty.
W chwili obecnej mam CorelDraw X7, a do g-codów LazyCam i CamBam przy pomocy którego generowałem g-cody z STL znalezionych w internecie i do tego programu bardziej się skłaniam, dla mnie wystarczy.

Pół niedzieli kombinowałem z FreeCAD-em i SketchUp-em, ale nie mogę ogarnąć. Może jest coś prostszego.

Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki.
Wszystko jest trudne nim stanie się proste (C.K. Norwid)


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

Re: Nie działa "edytor kształtu"

#6

Post napisał: lajosz » 18 lut 2019, 23:18

Witam ponownie.

No szczere pisząc, to .... nie wiem już co może być, ale poczytaj o wymaganiach sprzętowo-systemowych

Jak sam widzisz, .... wesoło nie jest.
Dlatego w poprzednim poście napisałem, żeby spróbować instalki na znacznie lepszym kompie.
Jeśli masz taką możliwość, to po prostu spróbuj i już będziesz wiedział czy po prostu masz zbyt słabego kompa, czy coś nie tak jest z instalką Artcama którą masz.

Spróbuj jeszcze na tym sprzęcie i systemie który masz:

Zresetować Internet Explorera do domyślnych ustawień.
Czepiłem się tego IE, bo Artcam jest z nim ŚCIŚLE powiązany, szczególnie jeśli chodzi o wyświetlanie.
Jeszcze jedno, jeśli reset IE nie pomoże, to spróbuj odinstalować Artcama + wszystko co z nim związane + usuń wszystkie wpisy w rejestrze systemowym dotyczące Artcama + usuń wszystkie pliki i foldery które Artcam założył podczas instalacji.
Po czym restart kompa i instalka od nowa, ale .... UWAGA odpal plik instalacyjny jako administrator, czyli prawo-klik na niego i "Uruchom jako administrator"
Po instalacji, na dzień dobry usuń "dobrodziejstwo" instalujące się bez pytania, a nazywające się "analityka pulpitu Autodesk".
Po czym ponowny restart kompa.

Jeśli w/w kroki nie pomogą, to:


-- Istnieje alternatywne (i bardzo podobne) oprogramowanie, czyli Vectric Aspire.
Spróbuj, może akurat Ci przypasuje.

Mimo wszystko Artcam daje większe możliwości modelowania reliefów, ale w/w Vectric jest niemal IDENTYCZNY jeśli chodzi o tworzenie trajektorii frezowania, a skoro jak piszesz, potrzebujesz takiego programu do prostych modeli, to Vectric spokojnie da radę.
Nawet mocno skomplikowane modele też można w nim tworzyć, aczkolwiek już nie tak wygodnie jak w Artcamie.

Możesz również zainstalować sobie starszą wersję Artcama (np. 9.1) która SPOKOJNIE do tego co chcesz robić Ci wystarczy, a do poprawnej pracy potrzebuje ZNACZNIE MNIEJ zasobów sprzętowo-systemowych.

Mam jeszcze kilka pomysłów, co zrobić żeby Artcam (2017) jednak przestał "się wygłupiać" i zaczął pracować jak należy, jednak ..... pisaniny byłoby tu sporo, bo i zakres "sprawdzania" co jest nie tak jest dość obszerny, więc nie bardzo mi się chce, ale .... jeśli chcesz i nie boisz się, to mogę spróbować przyjrzeć się temu online, czyli po prostu skorzystałbym ze zdalnego pulpitu.
Inaczej pisząc, po prostu niejako siedziałbym, przy Twoim kompie i ...... "grzebał" przy nim zdalnie.
Oczywiście dotyczyłoby to tylko Artcama, bo możesz wierzyć lub nie, cała reszta Twojego kompa mnie nie interesuje.
Wszystko będziesz widział na żywo, czyli co i jak robię, więc jeśli uznasz, że z jakiegoś powodu nie powinienem ruszać tego czy tamtego, po prostu możesz w każdej chwili przerwać sesję albo skierować mysz w inne miejsce.
Odbyłoby się to za pomocą dodatku do przeglądarki Chrome, czyli Pulpit zdalny Chrome.
Oczywiście musisz mieć zainstalowaną przeglądarkę Chrome żeby to w ogóle było możliwe.
Wystarczy, że to zainstalujesz i klikniesz w zielony przycisk "Udostępnij" .
Program wygeneruje kod który ja wklejam do swojego okna z Pulpitem zdalnym Chrome i ..... to wszystko, czyli już jestem na Twoim kompie.
Ten kod jest jednorazowy, czyli w momencie przerwania sesji (z jakiejkolwiek przyczyny) nie mogę ponownie wejść na Twój komputer dopóki nie prześlesz mi nowego kodu, tak więc wszystko jest bardzo bezpieczne.
Codziennie z tego korzystam kontrolując komputer w pracy będąc w domu.

Tak jak wyżej pisałem, jeśli jesteś zainteresowany (i się nie boisz), to po prostu umówimy się np. na weekend o określonej godzinie.
klika minut przez umówioną godziną, prześlesz mi wygenerowany kod na priv (na to forum) i .... spróbujemy coś zaradzić w temacie o którym piszesz.

Nie mówię, że na pewno pomogę, ale ..... spróbować mogę, a co-nieco o Artcamie wiem.

Jeśli w trakcie sesji miałbyś jakieś pytania, to po prostu otwórz notatnik i w nim pisz ..... będę to widział i odpowiem również w tym samym oknie notatnika.


Autor tematu
Arkadiusz2000
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 113
Rejestracja: 11 maja 2017, 18:01
Lokalizacja: Mrągowo

Re: Nie działa "edytor kształtu"

#7

Post napisał: Arkadiusz2000 » 19 lut 2019, 20:34

Bardzo dziękuję koledze "lajosz" za deklarację chęci pomocy zdalnej, ale spróbuje ArtCAM-a odinstalować, usunąć pozostałości, dysk wyczyścić i zainstalować ponownie, ale to za kilka dni, chyba, że w międzyczasie znajdę inny program do napisów 2,5 D.

Pozdrawiam
Wszystko jest trudne nim stanie się proste (C.K. Norwid)


Autor tematu
Arkadiusz2000
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 113
Rejestracja: 11 maja 2017, 18:01
Lokalizacja: Mrągowo

Re: Nie działa "edytor kształtu"

#8

Post napisał: Arkadiusz2000 » 12 maja 2019, 10:41

Witam po prawie trzech miesiącach

Porzuciłem ArtCAM 2017 na rzecz ArtCAM 2008, który dla mnie, amatora, hobbysty jest bardziej przyjazny, chociażby przez "pomoc" opisującą co robi dana funkcja, opcja. Poza tym mój komputer z ArtCAM 2008 to chyba równolatki i się polubili, nic się nie zawiesza, nic nie wyłącza.

ALE !

Przydatne jest dla mnie gdy w G-Codzie wiersze są ponumerowane, mój ArtCam tego nie robi.
Do generowania G-Codu 2D używałem CamBam gdzie, aby wiersze były numerowane zrobiłem tak
Obrazek

ArtCama 2008 przejrzałem w internecie szukałem, ale nie znalazłem informacji jak to zrobić.
Postprocesor jaki używam w ArtCamie to Mach3_4-Arcs(MM)(*.TAP) lub Mach3_4-MM-Arcs-ATC(*.TAP) jeśli będzie zmiana narzędzia, a może jakiś inny postprocesor, ale który, jest ich trochę za dużo, aby każdy sprawdzać.
Kombinowałem jak przekopiować postprocesor z CamBam do ArtCAM, ale nic nie wykombinowałem, a może to nie wina postprocesora ?

Będę wdzięczny za jakąś podpowiedź jak zrobić, aby ArtCAM 2008 numerował wiersze G-Codu.

Dodane 13 minuty 44 sekundy:
Dodam.
Do sterowania maszyną używam Mach3, więc G-Cod powinien mieć rozszerzenie *.TAP, *.nc, *.ncc lub *.txt
Wszystko jest trudne nim stanie się proste (C.K. Norwid)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „ArtCAM”