Narzędzia do obróbki skrawaniem materiałów trudnoobrabialnych

toczenie/frezowanie

Dyskusje na temat stosowania i doboru narzędzi, głównie skrawających

Autor tematu
Mastid
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 9
Rejestracja: 21 lis 2019, 15:08

Narzędzia do obróbki skrawaniem materiałów trudnoobrabialnych

#1

Post napisał: Mastid » 05 lut 2020, 16:13

Witam, czy ktoś orientuje się jakie są stosowane narzędzia do obróbki materiałów trudnoobrabialnych (np. do obróbki na twardo) i może mi podać nazwę, wkleić link w celu zdobycia informacji ? Obecnie wiem tylko tyle z katalogów i internetu, że występują:
-narzędzia z płytkami obrotowymi ( Rotary tools ), które wydłużają czas "żywotności" płytki wzg. płytek z pojedynczą krawędzią skrawania.
-narzędzia składane, wyposażone w tłumiki drgań oraz płytki borazonowe do obróbki materiałów hartowanych.
A chciałbym pogłębić swoją wiedzę :)




jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5341
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

Re: Narzędzia do obróbki skrawaniem materiałów trudnoobrabialnych

#2

Post napisał: jasiu... » 05 lut 2020, 16:32

Mastid pisze:
05 lut 2020, 16:13
Obecnie wiem tylko tyle z katalogów i internetu, że występują:
-narzędzia z płytkami obrotowymi ( Rotary tools ), które wydłużają czas "żywotności" płytki wzg. płytek z pojedynczą krawędzią skrawania.
To nic nie wiesz.Krawędź skrawania i promień naroża zależy od typu obróbki. Bo od geometrii narzędzia zależą np. siły na ostrzu. I w każdej książce o skrawaniu to jest.

Każdy producent ma swoje sposoby na materiały trudnoobrabialne i gdyby ci się chciało przeglądać katalogi, to znalazłbyś, jaki gatunek płytki do czego służy. Tak, chodzi też o geometrię, nie tylko o materiał płytki. Rzeczywiście, do trudnoskrawalnych materiałów można stosować płytki CBN (z azotku boru), czasem jednostronne, mogą być z diamentem, z pokryciami.

Jeśli cię temat interesuje, przeglądaj katalogi, np: https://www.sandvik.coromant.com/pl-pl/ ... rades.aspx Tam się dowiesz wszystkiego i będzie to w miarę aktualne.


Autor tematu
Mastid
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 9
Rejestracja: 21 lis 2019, 15:08

Re: Narzędzia do obróbki skrawaniem materiałów trudnoobrabialnych

#3

Post napisał: Mastid » 05 lut 2020, 16:53

@jasiu... dzięki za odpowiedź, wiedzę muszę usystematyzować, samemu jest to trochę trudne bo płytek skrawających jest cała masa, a jak ktoś delikatnie naprowadzi w danym kierunku (żuci jakimś hasłem) to już jest znacznie prościej :)

znalazłem również fajny katalog: https://www.dako.net.pl/katalogi/obrobk ... cation.pdf
spróbuje poszukać jeszcze coś w Oerlikon Balzers katalogach Mitsubishi.


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5341
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

Re: Narzędzia do obróbki skrawaniem materiałów trudnoobrabialnych

#4

Post napisał: jasiu... » 05 lut 2020, 18:58

Oczywiście, że każdy producent ma swój asortyment i dlatego musisz szukać w różnych katalogach różnych producentów. Na szczęście nie jest trudno katalogi z opisem, jak zbudowane są płytki, znaleźć.

Na początku chyba powinieneś poszukać ogólnej wiedzy, o kątach na płytce, o siłach działających na narzędzie. I nie szukaj w katalogach obrabiarek, ale w katalogach producentów narzędzi. No i włącz słownik, bo jakoś tak na mnie (chyba nie tylko na mnie) działa, jeśli ktoś pisze "żuci". Żuć to możesz gumę, hasłem możesz rzucać.

Ogólnie, mam wrażenie, że jesteś dość chaotyczny w swoich poszukiwaniach i nie myślisz, brakuje ci też teorii. Jeśli chcesz coś osiągnąć, musisz to nadrobić. Chcesz dużo i za darmo, ściągnij (w pdf) http://www.katalogi-narzedziowe.pl/kata ... -coromant/ Tam masz taką ikonkę z pdf i możesz ściągnąć. Wiem ile to stron, ale albo poważnie chcesz się tematem zająć, albo dyskusja sensu nie ma. A to jest naprawdę dobra pozycja. I nic nie płacisz.

Ogólnie polecam, żebyś się zaznajomił z tą stroną. Masz naprawdę dużo materiałów na interesujący cię temat.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Narzędzia - frezy, noże, gwintowniki etc ”