napęd zębaty jak dobrać

Dyskusje na temat elementów przeniesienia napędu oraz przekładni


Autor tematu
mlynarskitomasz
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 9
Rejestracja: 12 wrz 2019, 19:16

napęd zębaty jak dobrać

#1

Post napisał: mlynarskitomasz » 12 wrz 2019, 20:02

witam jestem tu nowy więc przepraszam za lamerstwo w temacie.... kiedyś nabyłem amatorskie małe cnc ale przestało spełniać moje oczekiwania i chciałbym zrobić nowe wiem mniejwięcej czego chce tylko pytanie do was czy to będzie działało ewętualnie czy ktoś nie policzył by tego oczywiście nie za darmo.... minimalne pole robocze 3000mm x2100mm ze względu na wielkość odpadają śruby kulowe jakie miałem do tej pory. w grę wchodzi listwa zębata myślałem nad modułem m1 lub m2 max m3 z kołem 12zębów i 2x silnik 12nm z enkoderem na ośx oraz 1x12nm na ośy teraz pytanie czy silniki 12nm poradzą sobie z tak dużą maszyną i jaki moduł zębaty wybrać dodam że ze względu na koszta prowadnic w tak dużej maszynie chyba zdecyduje się na pręt podparty 40mm na x oraz 25 na y za każdą informacje będe wdzięczny.



Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: napęd zębaty jak dobrać

#2

Post napisał: adam Fx » 12 wrz 2019, 20:15

mlynarskitomasz pisze:teraz pytanie czy silniki 12nm poradzą sobie z tak dużą maszyną
z maszyną tak a z tym co będziesz obrabiał nie wiemy
dla przykładu M1 22 zęby silnik 3 nm

plazma 6,3Nm (listowy chyba 1,5 lub 2 koła około ø 35-40) (za mocen te silniki były jak na taką maszynę) https://youtu.be/BwUQLyN-V6Y

jak to ma być frezarka to przemyśl rozdzielczość i dokładność na listwie zębatej :) (tu maszyna kolegi https://youtu.be/YSagHkBS0s8?t=166 na śrubach - napędzane nakr. może jednak się skusisz)
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Autor tematu
mlynarskitomasz
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 9
Rejestracja: 12 wrz 2019, 19:16

Re: napęd zębaty jak dobrać

#3

Post napisał: mlynarskitomasz » 12 wrz 2019, 22:02

wielkie dziękij za podpowiedź ogólnie bardzo chciał bym śrube wiem że jest dokładniejsza niestety przy długości około 3m boję się o bicie śruby już na stole 1,6 metra był z tym spory problem że po przekroczeniu posuwu około 0.2-0.3m/s śruba biła no i drugi porblem to jedna śruba pszesuwająca brame powodowała "koszenie się bramy" i spadek precyzji cięcia. jeśli chodzi o materiały no to frezowanie głównie mdf (frąty) sporadycznie drewno lub alu, cięcie głównie płyty i mdf sporadycznie jakieś detale z alu lub drewna18mm frez 12mm diamęt

Dodane 41 minuty 21 sekundy:
jaką dokładność można uzyskać na listwach zębatych normalnie wystarczy mi dokładność +-0.5mm ale czasem zdażają się detale które dobrze jak by były zrobione w +-0.1mm czy jest to wykonalne na listwie m1 i czy tak duża maszyna będzie miała prawo działać pod obciążeniem na najmniejszej dostępnej listwie zębatej? brałem pod uwage silniki 200 kroków/obr z enkoderem 1/256

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: napęd zębaty jak dobrać

#4

Post napisał: adam Fx » 13 wrz 2019, 06:39

mlynarskitomasz pisze:niestety przy długości około 3m boję się o bicie śruby
dlatego napędzane są nakrętki a nie śruby
mlynarskitomasz pisze:to jedna śruba pszesuwająca brame powodowała "koszenie się bramy"
(ale na filmie są 2)
mlynarskitomasz pisze:jaką dokładność można uzyskać na listwach zębatych
Wiertarka uzyskiwała 0,08
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Autor tematu
mlynarskitomasz
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 9
Rejestracja: 12 wrz 2019, 19:16

Re: napęd zębaty jak dobrać

#5

Post napisał: mlynarskitomasz » 13 wrz 2019, 07:41

O napędzie nakrętki nigdy bym nie pomyślał dziękuję bardzo pomocne....jak byś miał materiały jak zrealizować taki napęd sensownie byłbym wdzięczny..... Zasadniczo 0.08mm było by wystarczające ale teraz jak rozkminiam śrubę to napewno będzie stabilniejsza pod kątem zmiany temperatury wpływającej na zmianę luzu na zębach a co za tym idzie zmianę dokładności maszyny....

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: napęd zębaty jak dobrać

#6

Post napisał: adam Fx » 13 wrz 2019, 16:51

nie mam trzeba poszukać w sieci. ogonie to łożyska skośne zamontowane by była możliwość kasowania luzu .i koło na pas HTD
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przeniesienie napędu, Przekładnie Pasowe, Przekładnie Zębate, Listwy zębate”