Napęd wrzeciona tokarki CNC

Dyskusje dotyczące budowy amatorskich tokarek CNC lub modernizacji maszyn konwencjonalnych.

Autor tematu
wirtualnyjan
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 404
Rejestracja: 09 paź 2012, 14:08
Lokalizacja: PL

Napęd wrzeciona tokarki CNC

#1

Post napisał: wirtualnyjan » 12 paź 2014, 16:38

Witam,

muszę zaprojektować napęd wrzeciona tokarki CNC i niestety mam z tym kilka problemów. Przede wszystkim chciałem zrobić rozeznanie literaturowe, ale w intenecie ani kilku książkach jakie przeglądałem nie znalazłem nic konkretnego.
Najrozsądniejsze co znalazłem, to to ale nie wiem po co to jest zrobione na dwóch wałkach?

Mam zrobić silnik -> wrzeciono (myślę że bez takich drugich wałków jak na tamtym obrazku). Mam też pytanie czy producenci mogą udostępniać takie rysunku do swoich maszyn? Moglibyście coś polecić żeby się zagłębić w temat?

Pozdrawiam



Tagi:


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 16251
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: Napęd wrzeciona tokarki CNC

#2

Post napisał: kamar » 12 paź 2014, 17:12

wirtualnyjan pisze: (myślę że bez takich drugich wałków jak na tamtym obrazku).
Te "drugie wałki" to odboczka, rzecz w tokarce niezbędna jeśli chcesz obrabiać większe średnice.


patrykb
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 169
Rejestracja: 07 maja 2012, 10:23
Lokalizacja: łódź

#3

Post napisał: patrykb » 12 paź 2014, 19:18

W tokarkach CNC często napęd na wrzeciono przekazywany jest poprzez bezstopniową przekładnie pasową(np o przełożeniu n=2,5 dla tokarki TUG-56MN przy użyciu pasa wielorowkowego)

Awatar użytkownika

Zienek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3730
Rejestracja: 13 gru 2008, 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#4

Post napisał: Zienek » 12 paź 2014, 20:50

O miło mi - czuję się prawie jak zacytowany :)


Autor tematu
wirtualnyjan
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 404
Rejestracja: 09 paź 2012, 14:08
Lokalizacja: PL

#5

Post napisał: wirtualnyjan » 15 paź 2014, 07:40

Właśnie tak myślę, że u mnie ta odboczka (dzięki Kamar) nie będzie potrzebna i zastosuje przekładnie pasową jak sygnalizuje patrykb. Problem w tym że nie mogę znaleźć jakiegoś konkretnego przykładu z takim ustrojstwem. Moglibyście polecić jakąś książkę, albo katalogi (jeśli producenci udostępniają, bo sam szukałem i bez rezultatu) :(.


Bartollini
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 184
Rejestracja: 06 lis 2012, 16:59
Lokalizacja: Wkz

#6

Post napisał: Bartollini » 15 paź 2014, 12:53

Ostatnio przeglądałem w szkolnej czytelni książkę z lat 60-70 "podstawy konstukcji obrabiarek" Czy podobnie. Powinieneś znaleźć w niej potrzebne wiadomości. Autorem był bodajże Lucjan Tadeusz Wrotny

To chyba ta książka:
http://archiwum.allegro.pl/oferta/podst ... 92267.html

W powyższym linku jest spis treści. Książka występuje w kilku egzemplarzach na allegro.


ak47
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 937
Rejestracja: 22 lis 2013, 12:54
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

#7

Post napisał: ak47 » 15 paź 2014, 16:10

Rysujesz normalne wrzeciono, koło pasowe bezpośrednio na wrzecionie jak w tokarkach pociągowych TPC 40 i paskami do silnika. Wszystko. Do tego oczywiście enkoder, hamulec.
Tutaj przykład, znalazłem pod hasłem "spindle of cnc lathe". Na stronach zagranicznych jednak więcej jest na temat maszyn rozmaitych.



ma555rek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1214
Rejestracja: 15 paź 2007, 00:45
Lokalizacja: nie ważne

#8

Post napisał: ma555rek » 15 paź 2014, 16:44

wirtualnyjan pisze: Problem w tym że nie mogę znaleźć jakiegoś konkretnego przykładu z takim ustrojstwem. :(.
tak ogólnie
https://www.google.pl/search?q=wrzecion ... okarki+cnc
https://www.google.pl/search?q=wrzecion ... es&imgdii=_


Waż pod uwagę ze czasy gdy tokarka była do wszystkiego to dawno przeszły do historii. Rozwój napędów, zarówno silników jak i serowania umożliwia napęd prawie bezpośrednio - z zastosowaniem przeniesienia pasowego 1:1. gdzie przekładnia jest tylko po to aby łatwiej zabudować całość jako mniejszy agregat oraz aby łatwiej/taniej utrzymać podczas eksploatacji.
Odboczka oczywiście też może być bo wtedy naped staje się tańszy ale podobnie jak liniał do stożków znajdziesz ją tylko w wersjach prymitywnych.( i home-made)
Generalnie rozwiazania idą w stronę napędu jednostopniowego dla obrabiarek szybkobieżnych.
Dla maszyn wielkich postęp we wprowadzaniu nowości we wrzecionach jest znacznie wolniejszy - nie bardzo jest co zmienić- Tradycyjne wrzecienniki wielostopniowe nadal są wykorzystywane.
Pasjonat


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7610
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#9

Post napisał: pukury » 15 paź 2014, 17:09

witam.
zamiast pasków klinowych można obecnie bez problemu zastosować wielorowkowe.
jest tego na allegro od groma - do samochodów.
podobne jak w nowych pralkach automatycznych .
weź tylko pod uwagę jaki moment może przenieść pojedynczy pasek - jaki by on nie był.
przy mniejszych obrotach spada to dość dramatycznie.
oczywiście w zależności od średnicy koła pasowego.
po to były ( i są ) odboczki.
jest jeszcze ciekawy rodzaj paska - pasek klinowy segmentowy.
można go skracać , przedłużać i wymieniać bez rozbierania maszyny .
a w niektórych konstrukcjach koła są między łożyskami .
pozdrawiam.
Mane Tekel Fares


Autor tematu
wirtualnyjan
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 404
Rejestracja: 09 paź 2012, 14:08
Lokalizacja: PL

#10

Post napisał: wirtualnyjan » 15 paź 2014, 18:56

ak47 pisze:Rysujesz normalne wrzeciono, koło pasowe bezpośrednio na wrzecionie jak w tokarkach pociągowych TPC 40 i paskami do silnika. Wszystko. Do tego oczywiście enkoder, hamulec.
Tutaj przykład, znalazłem pod hasłem "spindle of cnc lathe". Na stronach zagranicznych jednak więcej jest na temat maszyn rozmaitych.


Tutaj ta tulejka (na której siedzi koło pasowe) jest mocowana gwintem i dokręcana nakrętką? Tak się robi? Czemu tak?

Przy okazji podpytam, czy jeśli mam poprowadzić tę pasówkę, to koło nie mogę bezpośrednio umieścić na wale? Muszę dać tam sprzęgło, wałek i łożyska, tak?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Amatorska Tokarka CNC”