Nakrętka trapezowa.

Odlanie nakretki z mosiądzu.

Tematy inne dotyczące mechaniki nie pasujące do żadnego z działów.

Autor tematu
zatronik1
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 57
Rejestracja: 09 lip 2004, 00:45
Lokalizacja: opolskie

Nakrętka trapezowa.

#1

Post napisał: zatronik1 » 15 lip 2019, 18:55

Witam Kolegów.
Mam do dorobienia nakrętkę trapezową nie dość że calowa to jeszcze lewa. Skrawaniem na swojej tokarce nie dam rady. Przyszło mi do głowy aby taką nakrętkę odlać z mosiądzu na śrubie. Cały problem to jakaś warstwa dzieląca co uniemożliwi przyklejenie mosiądzu do stali. Myślę że może sproszkowany grafit zmieszany ze szkłem wodnym może by się nadawał. Wiem że jest to możliwe bo gdzieś widziałem to dawniej na jakimś rosyjskim forum. Pamiętam tyle że gość czymś smarował śrubę po czym podgrzewał palnikiem i odlał nakrętkę na śrubie umieszczonej w odpowiednim pudełku. Po rozcięciu pudełka obstukał ten odlew i w miarę lekko wykręcił.
Może jakiś Kolega próbował coś takiego i podzieli się doświadczeniem.




jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5345
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

Re: Nakrętka trapezowa.

#2

Post napisał: jasiu... » 15 lip 2019, 19:01

Tak, tylko mosiądz musiałbyś zastąpić stopem łożyskowym. Wtedy może by się to udało. Tylko czy trwałość będzie wystarczająca? Sprawdzałeś temperaturę topnienia mosiądzu? Wiesz coś na temat skurczu odlewniczego? Nawet gdybyś zrobił formę metodą traconego wosku (oblepić woskiem, zdjąć, oberżnąć zgrubnie, pokryć powłoką, wytopić wosk, zalać), to będziesz miał nakrętkę, która z uwagi na skurcz nie będzie pasowała. Poza tym wyjdzie dużo drożej, niż zamówienie u kogoś, kto ma do dyspozycji tokarkę.


Autor tematu
zatronik1
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 57
Rejestracja: 09 lip 2004, 00:45
Lokalizacja: opolskie

Re: Nakrętka trapezowa.

#3

Post napisał: zatronik1 » 15 lip 2019, 19:11

Mosiądz w małych formatkach odlewałem wielokrotnie to nie problem, trwałość też nie jest krytyczna. Pochodzi to z jakiegoś amerykańskiego 30 letniego urządzeńia używanego sporadycznie. Dlaczego Kolega uważa że stop łożyskowy byłby bardziej odpowiedni. O skurczu wiem niewiele a le myślę że takie obkuwanie nakrętki na śrubie właśnie ją naciąga i luzuje. Tylko jak wiadomo mi z poprzednich prac odlewniczych mosiądz mocno przywiera do stali i to jest problem. Co do kosztów to tyle co gazy na stopienie mosiądzu no i jeszcze zależy mi na czasie. A taki odlew mogę zrobić od ręki.


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5345
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

Re: Nakrętka trapezowa.

#4

Post napisał: jasiu... » 15 lip 2019, 19:35

OK. Zacznijmy od tego, że pierwsze słyszę, żeby ktoś wykonywał nakrętkę trapezową z mosiądzu. We wszystkich mechanizmach nakrętki wykonuje się z brązu. Czemu chcesz wykorzystać mosiądz?

Bo temperatura topnienia stopu łożyskowego jest sporo niższa i tak "nie przywiera". No ale miękkszy jest.


Autor tematu
zatronik1
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 57
Rejestracja: 09 lip 2004, 00:45
Lokalizacja: opolskie

Re: Nakrętka trapezowa.

#5

Post napisał: zatronik1 » 15 lip 2019, 19:46

Co do mosiądzu nie upieram się pewnie znajdę jakieś zużyte tuleje z brązu lub po stopieniu mosiądzu dodam cyny i powstanie coś brązopodobnego. Stop łożyskowy też posiadam jutro zrobię próby zobaczę co wyjdzie. Mam takie resztki śrub o podobnych wymiarach do testów. Dodam że oryginalna śruba ma około 13mm .

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mechanika”