Na co zwracać uwagę, wybierając oprogramowanie CAD?

W tym dziale można przedstawiać swoją ofertę, opisywać maszyny na sprzedaż oraz oferować inne usługi komercyjne.

Na co zwracać uwagę, wybierając oprogramowanie CAD?

#1

Post napisał: chaos » 12 lis 2019, 21:45

Obrazek
W dzisiejszym świecie konsumenci indywidualni, jak również przedsiębiorcy, stając przed obliczem wyboru jakiegoś produktu czy usługi, najczęściej dostać mogą zawrotu głowy od mnogości propozycji. Także w zakresie oprogramowania do projektowania CAD wybór nie jest oczywisty, mimo, że na rynku istnieją dziesiątki rozwiązań, od programów najprostszych, najtańszych oraz o bardzo małych możliwościach, po zaawansowane systemy, wspomagające proces powstawania produktu od wstępnych szkiców po wsparcie dla jego wytwarzania.


Wybierz soft pod kątem przeznaczenia
W pierwszej kolejności uwagę należy położyć na przeznaczenie oprogramowania i wyzwania, jakie będą przed nim stały. W każdej z firm będą to inne, często specyficzne zagadnienia i niekoniecznie każde z rozwiązań będzie potrafiło sobie poradzić z tym, do czego ma służyć. Przed innymi problemami stają mała firma i duże przedsiębiorstwo. Inaczej projektuje się elementy blaszane czy tłoczniki wielotaktowe, a inne są założenia projektowe dla części z tworzyw sztucznych czy kompozytów.


Określ formę współpracy z innymi podmiotami
W drugiej kolejności warto zastanowić się nad łatwością współpracy z klientami, dostawcami czy producentami. Często wybór podyktowany jest koniecznością wymiany danych w formacie natywnym z określonym odbiorcą dokumentacji projektowej. Należy zatem sprawdzić jakie rozszerzenia plików są obsługiwane przez dane oprogramowanie, jakie natywne formaty mogą być wczytane, oraz co da się później zrobić z taką geometrią. W dzisiejszych czasach import i eksport .step, .iges czy .dxf nie dziwią już przecież nikogo.
Obrazek
Rys. 1 Nowoczesne systemy CAD/CAM/CAE wspomagają cały cykl życia produktów


Weź pod uwagę cały cykl życia produktu
Na oprogramowanie CAD warto spojrzeć z perspektywy całego cyklu życia produktów, jakie wytwarzane są w danej firmie. Nowoczesne systemy stworzone są jako komplementarne środowiska CAD/CAM/CAE, swoje największe zalety pokazujące wtedy, gdy będą mogły funkcjonować w szerszym zakresie niż sam CAD. Przykładem może być zintegrowanie środowiska CAD i CAM, które niesie za sobą szereg profitów w postaci zachowania plików natywnych z pełnią danych projektowych, automatyzmów w funkcjonowaniu, spójnego środowiska czy też braku konieczności posiadania kilku różnych rozwiązań do różnych zadań. Wszystkie te zalety objawiają się w obniżeniu kosztów ogólnych z tytułu zakupu i utrzymywania oprogramowania.

Nie mniej istotną kwestią są zasady funkcjonowania i rozwoju oprogramowania przez producenta, koszty i czas wdrożenia oraz szkoleń, czy też czas reakcji ze strony wsparcia technicznego.


Siemens NX – rozwiązanie dla wielu przedsiębiorców
Czy powyższe kryteria może łączyć jakiś wspólny mianownik? Odpowiedź brzmi: tak. Wspólnym mianownikiem powyższych oraz niewymienionych tu kryteriów jest oprogramowanie Siemens NX.

Czym jest to rozwiązanie? NX to najbardziej komplementarny system CAD/CAM/CAE na rynku, doskonale wspierający pracę inżynierów odpowiedzialnych za rozwój różnego rodzaju produktów.
Obrazek
Rys. 2 Siemens NX - multidyscyplinarna platforma do projektowania, analiz inżynierskich i wytwarzania

Dla kogo przeznaczony jest system NX?
Skalowalność i możliwość dopasowania licencji do potrzeb sprawiają, że użytkownikami oprogramowania Siemens NX mogą być zarówno małe, jednoosobowe firmy jak i duże korporacje, ale także ich dostawcy czy kooperanci. Siemens NX jest optymalnym rozwiązaniem dla przemysłu lotniczego, motoryzacyjnego, obronnego, energetycznego, w zakresie produktów konsumenckich, elektroniki, maszyn i urządzeń przemysłowych, morskich, czy też urządzeń medycznych.


Dlaczego warto rozważyć zakup i wdrożenie Siemens NX?
Przede wszystkim jest to nowoczesny system CAD/CAM/CAE, zawierający bardzo szeroki zestaw narzędzi do projektowania, analiz inżynierskich i wytwarzania. Wdrożenie Siemens NX owocować będzie skróceniem czasu tworzenia dokumentacji 2D i 3D. Przykładowo, decydując się na NX CAD jako oprogramowanie dla konstruktorów oraz NX CAM (https://gmsystem.pl/nx-cam/) dla technologów, oczekiwać można ściślejszej i bardziej owocnej współpracy pomiędzy tymi działami firmy. Przepływ dokumentacji nie będzie narażony na utratę danych z powodów ciągłej translacji, a zmiany projektowe będą natychmiastowo odwzorowywane w dalszych etapach cyklu życia projektu. Imponująco wyglądają także możliwości wykorzystania geometrii otrzymanej od kooperantów. Dzięki Technologii Synchronicznej w NX CAD, a nawet w NX CAM użytkownicy mogą bez problemu modyfikować geometrię importowaną, nawet z takich programów jak SolidWorks, Inventor czy Solid Edge.

Szereg korzyści wynikających z wdrożenia Siemens NX jest w rzeczywistości dalece wykraczający poza możliwości opisania tego w tym artykule.


Wybierz najlepszego dostawcę Siemens NX
Oczywiście profity płynące z wdrożenia to nie tylko samo oprogramowanie, ale także czas jego realizacji i kompetencje dostawcy, który zapewnić może profesjonalne szkolenie z NX CAD, NX CAM czy NX CAE.

Za takiego dostawcę uznać należy firmę GM SYSTEM, która w swojej ofercie ma także oprogramowanie Teamcenter czy postprocesory do maszyn. W uznaniu swoich osiągnieć firma wielokrotnie została nagrodzona statusem platynowego partnera firmy Siemens, a w ostatnim czasie także statusem Smart Expert, dla partnerów odznaczających się najwyższymi kompetencjami z zakresu CAD/CAM/CAE.

Opracowano przez GMSystemWróć do „Artykuły - Oferty Firmowe”