Multi CNC

z serii przychodzi pracoholik do lekarza...

Ogólne tematy związane z maszynami CNC, maszyny o odmiennej konstrukcji czyli wszystko co nie pasuje do powyższych.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
crocens
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 7
Rejestracja: 24 paź 2008, 18:37
Lokalizacja: Radzionków

Multi CNC

#1

Post napisał: crocens » 22 cze 2020, 14:45

Witam wszystkich :)

Jakiś czas temu lekarz powiedział mi, że jak nie zmienię trybu życia i nie zwolnię z pracą to nie dożyję 40, dlatego postanowiłem zwolnić trochę w życiu i zająć się czymś co mnie ciekawi. I tak zrodził się pomysł zbudowania jakiejś maszyny. Jako, że w życiu skonstruowałem parę maszyn, to żadna z nich nie była skomplikowana pod kątem mechanicznym czy elektronicznym ponieważ były to agregaty chłodnicze. No ale cóż, przez koronavirusa zacząłem od zabawy z elektroniką (pochłonięte jakieś ksiązki, różne układy na arduino itp) doszedłem do wniosku, że zbuduję coś większego, a kto mi zabroni ;) No i stanęło na maszynie CNC do frezowania (drewno), grawerowania (plexy, drewno), wycinania laserowego (plexy) oraz drukowania 3D (jako miły dodatek ;)).

Projekt jest typowo hobbistyczny, chcę go realizować po pracy w wolnej chwili, mam trochę wolnego miejsca i trochę środków finansowych.

Jak miałoby to wyglądac? Po lekturze wielu forów, przeczytaniu katalogów itp wiem, że nic nie wiem :P dlatego przepraszam za często niefachowe słownictwo.
- maszyna "bramowa" o polu roboczym 2100x1600
- konstrukcja z profili stalowych zamkniętych, około 80x80x6, brama 140x80x6
- przeniesienie napędu z silnika poprzez listwy zębate,
- sterowanie UCCNC
- wymienne głowice z elektrowrzecionem, laserem oraz głowicą do druku 3D
- wałki z podporą i wózki jako element jezdny.

Generalnie cieszyłbym się, gdyby to działało :D nie mam wygurowanych wymagań jakościowych, tak jak pisałem, chcę się raczej czegoś nauczyć. Ale mam też jedno pytanie... odnośnie tworzenia G-Codów. Potrafię sobie zrobić jakiś model 3D, 2D itp i chciałem sie zapytać, czy jest jakiś przyzwoity, stosunkowo niedrogi program który zamieni mi model 3d w CAD na gcody które będę mógł załadować do UCCNC?

Pozdrawiam,
Marcin K.




Adam Domański
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 712
Rejestracja: 04 lut 2008, 20:26
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Multi CNC

#2

Post napisał: Adam Domański » 22 cze 2020, 14:56

crocens pisze:jest jakiś przyzwoity, stosunkowo niedrogi program który zamieni mi model 3d w CAD na gcody które będę mógł załadować do UCCNC?

Ja co prawda jestem amatorem ale na początek polecam Estelcam-a .


mineque
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 592
Rejestracja: 12 wrz 2010, 01:59
Lokalizacja: Południe

Re: Multi CNC

#3

Post napisał: mineque » 22 cze 2020, 15:22

Fusion360? 2k/rok
Cambam


atlc
Posty w temacie: 1

Re: Multi CNC

#4

Post napisał: atlc » 22 cze 2020, 15:28

Na Twoim miejscu odpuściłbym opcję druku 3D.
Jak od biedy założenia dla plotera frezującego i lasera da się pogodzić ,tak dla plotera frezującego i drukarki 3D wydaje mi się to mało praktyczne.
Pomyśl o zrobieniu frezarki, a później na frezarce wycięciu elementów do małej drukarki.
Chociaż na mój gust akurat prostych drukarek nie opłaca się już robić. Taniej może wyjść zakup gotowego chinola.


Autor tematu
crocens
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 7
Rejestracja: 24 paź 2008, 18:37
Lokalizacja: Radzionków

Re: Multi CNC

#5

Post napisał: crocens » 22 cze 2020, 19:48

Dzięki za odpowiedzi!

Zapomniałem dodać, że cała maszyna ma pracować tylko w 3 osiach (x, Y, Z) dlatego wydaje mi się, że Cambam lub Estelcam będzie moim wyborem :)

jeżeli ktoś ma doświadczenie na obydwu programach to może coś podpowie, który lepszy :)

I chyba rzeczywiście odpuszczę drukarkę :)


upanie
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1965
Rejestracja: 15 sty 2011, 09:26
Lokalizacja: Wyszków

Re: Multi CNC

#6

Post napisał: upanie » 22 cze 2020, 21:21

Popieram atlc. Łączenie tych urządzeń nie jest najlepszym pomysłem jak i budowanie prostej, własnej drukarki. Chińczyki są przyzwoite i tanie.
czilałt...


Adam Domański
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 712
Rejestracja: 04 lut 2008, 20:26
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Multi CNC

#7

Post napisał: Adam Domański » 23 cze 2020, 09:12

upanie pisze: Chińczyki są przyzwoite i tanie.


Witam
Ja mam Sapphire Pro i jestem bardzo zadowolony a kosztowała niewiele ponad 1200zł.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „NASZE AMATORSKIE MASZYNY CNC”