Możliwości pracy w drewnie wrzecionem 0,8 kw

Szukam potwierdzenia jakie są maksymalne parametry pracy wrzeciona 0,8 kw

Dyskusje o maszynach CNC wykorzystywanych do obróbki drewna, sklejki, płyt wiórowych

Autor tematu
T
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 5
Rejestracja: 20 sie 2014, 13:24
Lokalizacja: Łódź

Możliwości pracy w drewnie wrzecionem 0,8 kw

#1

Post napisał: T » 07 kwie 2019, 22:28

Witam.

Wyobraźmy sobie taką sytuację - Stoję przed decyzją o mocy kupowanego wrzeciona. Jedynie sądzę, że wystarczy mi moc 0.8 kw. Nie mam jednak doświadczenia i szukam informacji od kogoś, kto pracuje w drewnie właśnie tak małym wrzcionem.

Wiem, że nie będzie problemu z frezami małej średnicy. Z frezami o średnicy 2 czy 3 mm, wrzeciono powinno poradzić sobie swobodnie. Dobór parametrów to raczej kwestia ... chęci złamania frezu ;-), a nie zagrożenia zatrzymania się wrzeciona. Jednak co z frezami o większej średnicy?

Czy ktoś może mi powiedzieć co z frezem o średnicy 10 mm?

Na jaką głębokość będę mógł "zanurzyć" go w drewnie frezując rowek? Na 0,1 mm z pewnością ;-). ale gdzie (głębokość) mam się spodziewać zatrzymania wrzeciona nawet przy posuwie tak małym jak np. 200 mm/min?

Szukam przykładu parametrów przy których okaże się, że wrzeciono ma zbyt małą moc i zatrzymuje się. Może ktoś ma takie doświadczenia?



Awatar użytkownika

noel20
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1395
Rejestracja: 02 lip 2010, 07:15
Lokalizacja: Białystok

Re: Możliwości pracy w drewnie wrzecionem 0,8 kw

#2

Post napisał: noel20 » 08 kwie 2019, 11:31

https://youtu.be/DfF_e_HwV1o
Wrzeciono 0,8kW, frez 6mm 4 pióra. Sklejka, głębokość chyba 2mm, posów 1500 albo 2000mm/min. Wrzeciono prawie nie odczuwa.


Autor tematu
T
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 5
Rejestracja: 20 sie 2014, 13:24
Lokalizacja: Łódź

Re: Możliwości pracy w drewnie wrzecionem 0,8 kw

#3

Post napisał: T » 08 kwie 2019, 23:29

Dzięki. Już coś wiem.

A zdarzyło Ci się mieć kłopot ze zwalnianiem wrzeciona? Jeśli tak, to przy jakich parametrach?

Awatar użytkownika

noel20
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1395
Rejestracja: 02 lip 2010, 07:15
Lokalizacja: Białystok

Re: Możliwości pracy w drewnie wrzecionem 0,8 kw

#4

Post napisał: noel20 » 09 kwie 2019, 10:17

Zdarzyło się tylko w miedzi. Jak ostry frez i dobry rowek do odprowadzania wióra to na prawdę można ciśnąć w drewnie.


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

Re: Możliwości pracy w drewnie wrzecionem 0,8 kw

#5

Post napisał: kubus838 » 09 kwie 2019, 11:31

T pisze:
07 kwie 2019, 22:28
Witam.

Wyobraźmy sobie taką sytuację - Stoję przed decyzją o mocy kupowanego wrzeciona. Jedynie sądzę, że wystarczy mi moc 0.8 kw. Nie mam jednak doświadczenia i szukam informacji od kogoś, kto pracuje w drewnie właśnie tak małym wrzcionem.

Wiem, że nie będzie problemu z frezami małej średnicy. Z frezami o średnicy 2 czy 3 mm, wrzeciono powinno poradzić sobie swobodnie. Dobór parametrów to raczej kwestia ... chęci złamania frezu ;-), a nie zagrożenia zatrzymania się wrzeciona. Jednak co z frezami o większej średnicy?

Czy ktoś może mi powiedzieć co z frezem o średnicy 10 mm?

Na jaką głębokość będę mógł "zanurzyć" go w drewnie frezując rowek? Na 0,1 mm z pewnością ;-). ale gdzie (głębokość) mam się spodziewać zatrzymania wrzeciona nawet przy posuwie tak małym jak np. 200 mm/min?

Szukam przykładu parametrów przy których okaże się, że wrzeciono ma zbyt małą moc i zatrzymuje się. Może ktoś ma takie doświadczenia?
Witam

Każdym wrzecionem możesz obrabiać drewno - nawet takim 0,8kW. To jest tylko kwestia samej obróbki. Jeżeli takim wrzecionem z frezem 8mm wejdziesz w materiał na głębokość 10mm to na pewno takie wrzeciono się zatrzyma. Ale jeżeli będziesz chciał np. przeciąć deskę o grubości 10mm frezem 3mm i podzielisz tę obróbkę na 10 ramp to wrzeciono bez problemu wykona takie zadanie. Dla takiego wrzeciona problemem jest jaką obróbkę wykonuje. Jeżeli chcesz ciąć deski frezem to raczej powinieneś mieć mocniejsze wrzeciono. Jeżeli chcesz wykonywać jakieś obróbki wykańczające to takie małe wrzeciono z powodzeniem Ci wystarczy.
Dlatego musisz wiedzieć co ma być robione. Wrzecionem 0,8kW płaskorzeźbę czy relief wykonasz bez problemu. Do ciecia desek raczej powinieneś mieć mocniejsze wrzeciono np 3,5kW.
Do maszyn które tną deski, płyty wiórowe, mdf zakłada się mocne wrzeciona ponieważ opór pracy jest bardzo duży. Do maszyn modelarskich np do wycinania i obróbki elementów konstrukcyjnych małych modeli można użyć wrzeciona 0,5kW.

A przede wszystkim przy użyciu frezów 8mm opór pracy jest o wiele większy niż przy frezie 3mm.

robert


Autor tematu
T
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 5
Rejestracja: 20 sie 2014, 13:24
Lokalizacja: Łódź

Re: Możliwości pracy w drewnie wrzecionem 0,8 kw

#6

Post napisał: T » 10 kwie 2019, 16:28

OK. Dzięuje za wszystkie uwagi.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Maszyny CNC do Obróbki Drewna”