Montaż wałka podpartego do profilu zamkniętego

Tematy inne dotyczące mechaniki nie pasujące do żadnego z działów.

Autor tematu
VNC
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 21
Rejestracja: 20 mar 2018, 21:31

Montaż wałka podpartego do profilu zamkniętego

#1

Post napisał: VNC » 26 kwie 2018, 15:45

Witam.
Jestem w trakcie budowy pierwszej frezarki cnc. Chciałbym zastosować do jej budowy profile 60x40x2. Chcę również zamontować wałki podparte. Jak to zamocować do profilu? Wystarczy wywiercić otwór i go nagwintować? Podpory przykręcone będą śrubami M5. Czy przy skoku 0.8mm te 2mm grubości profilu to trochę nie za mało...? Jak tam na środku profilu zastosować nakrętkę do kontry? :D
Proszę o pomoc, nie pracowałem wcześniej z profilami :D

Obrazek Obrazek




Bronsonboss
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 304
Rejestracja: 14 sty 2018, 18:27
Lokalizacja: Cedry Wielkie

Re: Montaż wałka podpartego do profilu zamkniętego

#2

Post napisał: Bronsonboss » 26 kwie 2018, 16:05

To się nie uda.. nawet jeśli natniesz gwint i wkręcisz śrubę łączącą podstawę prowadnicy z profilem to przy mocniejszym dokręceniu ukręcisz gwint w profilu... chyba jednak grubszą ściankę będziesz musiał mieć w tym profilu..
Zauważ jeszcze jedną rzecz, te profile zamknięte niestety nie są idealnie proste/równe.. i ich bok, bez obróbki nie powinien być bazą dla prowadnic. Poczytaj na forum, ludzie najczęściej naspawują na profile grube płaskowniki i potem frezują miejsce pod prowadnice..


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Montaż wałka podpartego do profilu zamkniętego

#3

Post napisał: strikexp » 26 kwie 2018, 23:20

Ja przykręcam elementy do takich profili wsadzając śrubę imbusową od wewnątrz i jedynie przytrzymując kluczem dokręcam nakrętkę od zewnątrz. Ale to wymaga dużego profilu i odpowiednio długiego i niskiego klucza. Ja po prostu uciąłem swój najsłabszy kluczyk imbusowy na długość 1cm. Ty byś musiał pewnie sięgnąć jeszcze jakąś przedłużką i trafić co nie jest łatwe.
Ewentualnie wywiercić większy otwór w ściance naprzeciwko i przez niego trafiać. To chyba dużo bardziej sensowne przy długim profilu.

No ale przede wszystkim to co napisał kolega wyżej. Ani profil, ani wałek, ani podpora, idealnie proste nie są. Powinno się je mocno dokręcać do frezowanego lub szlifowanego płaskownika.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mechanika”