Moja pierwsza tokareczka

Dyskusje na temat popularnych małych tokarek hobbystycznych.

Autor tematu
BlazejCG
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 15
Posty: 88
Rejestracja: 21 lip 2014, 22:47
Lokalizacja: lubuskie

#11

Post napisał: BlazejCG » 30 mar 2015, 22:09

Dzisiaj udało mi się zastąpić nakrętkę i kilka podkładek taką oto tulejką :) Małe a cieszy
Obrazek

Założyłem szczęki do uchwytu ale jedna z nich była pęknięta i pospawana w efekcie czego detal krzywo siedzi...

Obrazek

Taki widnieje na nich numer: Można gdzieś takie cudo kupić jeszcze?

Obrazek

Do takiego uchwytu (80mm)
Obrazek
Obrazek


Oraz dorobiłem korbkę co trochę ułatwia operowanie :o
Robione tanim kosztem ale staram się jako tako o ,żeby to funkcjonowało.
Obrazek
Obrazek

Trochę wiórków.
Obrazek

Tak jak podpowiedział kolega RomanJ4 przetoczyłem wałek na długości 250mm , finalnie zebrałem 2mm średnicy. Nie powstał stożek

[ Dodano: 2015-03-30, 22:34 ]
Postanowione. Będę wzorował się na projekcie pokazanym przez RomanJ4.

Pytania godne laika ale jak połączyć silnik i śrubę ? Za pomocą kół i pasa to rozumiem , ale lepiej było by chyba bezpośrednio ,bo mniej miejsca zajmie i jedna rzecz do awarii mniej :)?

Obrazek

Gdzie szukać śruby pociągowej



Tagi:

Awatar użytkownika

allegromtn
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 309
Rejestracja: 20 cze 2014, 15:02
Lokalizacja: Bielawa

#12

Post napisał: allegromtn » 30 mar 2015, 22:50

Śruba- wpisz w google śruba trapezowa. Najlepszy by tu był pręt gwintowany trapezowy z metra.
jeden z przykładowych linków:
http://www.ebmia.pl/sruby-trapezowe-sru ... tAod7DoAtA
Na aledrogo można też znaleźć ;)


Do łączenia służą sprzęgła. więc albo na bogato kłowe:
Obrazek

Albo taniej, zwykła tuleja:
Obrazek

Obrazek


Albo całkiem po taniości (nie polecam):
Obrazek

Co do szczęk, nowe są dostępne ale cena powala z nóg:
http://allegro.pl/szczeki-sjz-jedn-twar ... 95234.html

Ewentualnie coś takiego (to chyba te, ale niech ktoś jeszcze potwierdzi):
http://allegro.pl/szczeki-do-uchwytu-to ... 47679.html
Ostatnio zmieniony 30 mar 2015, 23:11 przez allegromtn, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 11621
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#13

Post napisał: RomanJ4 » 30 mar 2015, 22:59

Jeśli szczęki są krzywe lub mocno zużyte, to należało by je albo przeszlifować, jak masz kolego czym i trochę wprawy, ale podejrzewam, że raczej z tym w początkach ciężko, więc lepiej i bezpieczniej dla kolegi byłoby kupić nowe.
Jest to uchwyt Bizona wiec jest b. duże prawdopodobieństwo kompatybilności nawet z dość starymi korpusami.
Poniżej są rysunki i wymiary obecnie produkowanych szczęk, i dla pewności można porównać ich ważne dla pasowania w korpus wymiary B, D, E,

powinien być jeszcze rozstaw zebów ślimaka, ale tego nie podają.. (kiedyś podawali)
http://www.e-darmet.pl/uchwyty-tokarski ... t-417.html
http://www.e-darmet.pl/szczeki-jednolit ... 15382.html
BlazejCG pisze:przetoczyłem wałek na długości 250mm , finalnie zebrałem 2mm średnicy. Nie powstał stożek
Jeśli tak, to bardzo dobrze, znaczy konik wycentrowany.
A czym kolega mierzył, jakie wyniki pomiaru uzyskał? (tak z ciekawości)
Ostatnio zmieniony 30 mar 2015, 23:06 przez RomanJ4, łącznie zmieniany 1 raz.
pozdrawiam,
Roman

Awatar użytkownika

pioterek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1724
Rejestracja: 27 gru 2012, 02:40
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

#14

Post napisał: pioterek » 30 mar 2015, 23:05

Widzę, że zapał jest, to dobrze. Takie szczęki można trafić na Allegro, albo innych ogłoszeniach OLX. Można też dać ogłoszenie na forum.
https://www.cnc.info.pl/gielda-cnc-vf17.htm
Trzeba wykonać pomiary tych szczęk i zapisać je sobie i wtedy można wydzwaniać po ludziach z pytaniami o szczegóły których nie podają w treści. Podstawowy wymiar to skok zębów i trzeba go zmierzyć od początku pierwrzego zęba do początku ostatniego i podzielić ten wynik przez ilość zębów objętych pomiarem. To będzie tyle ile ich jest bez ostatniego, bo do niego był wykonany pomiar. Pozostałe pomiary to szerokość całkowita szczęk oraz szerokość w przewężeniu biegnącym promieniowo w uchwycie i wzdłuż szczęki. Te powyższe pomiary warunkują to czy szczęka będzie się w uchwycie przesuwała i pasowała. Zostają długości i wysokości po 3 pomiary dla upewnienia się czy o to chodzi. Nie warto kupować pojedyńczych szczęk, bo zwykle, poza nielicznymi cudami, mają inne długości czynne niż pozostałe te co już mamy, więc lepiej kupić 3 sztuki, ale z jednego kompletu,
Obrazek


Autor tematu
BlazejCG
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 15
Posty: 88
Rejestracja: 21 lip 2014, 22:47
Lokalizacja: lubuskie

#15

Post napisał: BlazejCG » 31 mar 2015, 22:02

Ok dzięki wszystkim za pomoc!
Będę szukał tych szczęk ale na uchwyty też spróbuje zapolować w dobrej cenie


Przeróbka nastąpi na pewno , na razie muszę się finansowo podbudować i powrócimy do tematu ,bo jeszcze jestem zwykłym uczniem miesiąc przed maturą :)
''SPRZEDAM MIEJSCE NA REKLAMĘ" :)

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 11621
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#16

Post napisał: RomanJ4 » 31 mar 2015, 22:35

BlazejCG pisze:jestem zwykłym uczniem miesiąc przed maturą
No to trzymamy kciuki... tfu, tfu... i kopa w tyłek Obrazek (to na szczęście)
pozdrawiam,
Roman

Awatar użytkownika

allegromtn
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 309
Rejestracja: 20 cze 2014, 15:02
Lokalizacja: Bielawa

#17

Post napisał: allegromtn » 01 kwie 2015, 00:24

Z góry przepraszam za wyskok poza temat.
Ale mam takie małe pytanie do kolegi RomanJ4 :razz:
Już wiele wiele razy na kolegi posty trafiłem, praktyczne zawsze kolega doda zdjęcie- ewentualnie 8 :smile: które idealnie ilustrują odpowiedź na zadane wcześniej pytanie bądź dobrze kwitują rozmowę (patrz powyżej).
I tu pojawia się moje pytanie, kolega ma bazę "dobrych" zdjęć, dobrą pamięć i szybko znajduje w necie to co już kiedyś widział, czy na bieżąco obrazków szuka? :roll:
Jedno co dzięki koledze zauważyłem (i często stosuje), to to że jak się dobrze zobrazuje wypowiedź grafiką to ludzie dużo szybciej łapią o czym mowa :wink:

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 11621
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#18

Post napisał: RomanJ4 » 01 kwie 2015, 00:54

allegromtn pisze:zauważyłem (i często stosuje), to to że jak się dobrze zobrazuje wypowiedź grafiką to ludzie dużo szybciej łapią o czym mowa
Ktoś kiedyś powiedział: "Jednego obrazu nie zastąpisz tysiącem słów"...
I ja się z tym zgadzam... Choć nie wszystko można pokazać.
A obrazy... niektóre mam(albo linki do nich), inne pamiętam "że gdzieś takie w necie były", tylko trzeba znaleźć tag/tagi do nich prowadzące, albo szukam na bieżąco.
Jak nie w naszym, to w anglojęzycznym, czasem niemieckim albo rosyjskim (tam też jest kopalnia interesujących tematów, czasem b. bogato ilustrowanych)..
Ot, cała tajemnica...
pozdrawiam,
Roman


dawca87
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 260
Rejestracja: 15 mar 2010, 21:38
Lokalizacja: Osw wlkp

#19

Post napisał: dawca87 » 01 kwie 2015, 20:10

RomanJ4 pisze:
BlazejCG pisze:jestem zwykłym uczniem miesiąc przed maturą
No to trzymamy kciuki... tfu, tfu... i kopa w tyłek (to na szczęście)
He he. dobre. Mnie akurat miesiąc przed maturą ze szkoły wykopali :) A moze to było przed stódniowką...

A co do kolegi jak wydał "ciezko zarobione w wakacje" pieniądze na tokarke to bedą z niego ludzie.

Ja bym czegoś takiego nie kupił. Jakoś nie widze jak to z rozsdądnymi parametrami w stali pracuje ale alum i kolorowe jak najbardziej. Przydało by się to zcnczować i wtedy bedzie pożytek. Przy tym gabarycie koszta nie zabiją a funkcjonalność niebo a ziemia.

A co do geometrii. Po twoim przetoczeniu powstał stożek. Pytanie tylko jaki.

Pozdrawiam. :)


Areo84
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 991
Rejestracja: 26 gru 2009, 09:33
Lokalizacja: ...

#20

Post napisał: Areo84 » 01 kwie 2015, 22:45

dawca87 pisze: . Mnie akurat miesiąc przed maturą ze szkoły wykopali :) A moze to było przed stódniowką...
To tyż piknie :smile:.

Przynajmniej ominęła Cię duża strata czasu i stres związany z nauką, studiami, egzaminami, kolokwiami, dobrymi ocenami, fanaberiami profesorków.
A później..... patrzeniem jak tym co w szkołę rzucali kamieniami, i praktycznie żadną pracą się nie pohańbili, czyli różnej maści cwaniakom, przemytnikom i kombinatorom, nierobom powodzi się nad wyraz dobrze. Mimo tego że nie wiedzą co to trygonometria, a obliczenie pola koła to dla nich już wyższa matematyka.
Mimo tego, że Jan III Sobieski kojarzy im się wyłącznie z nazwą wódki, bo historycznie kolesia w ogóle nie kojarzą. Mimo tego że nie wiedzą na jakim kontynencie leży USA :smile: .

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Tokarka Nutool 550, Zuch, OUS, TSA, TSB, Mini Lathe i inne małe tokarki”