Moja CNC

Ogólne tematy związane z maszynami CNC, maszyny o odmiennej konstrukcji czyli wszystko co nie pasuje do powyższych.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
Misiu15go
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 69
Rejestracja: 02 sie 2005, 06:35
Lokalizacja: Pozna?

Moja CNC

#1

Post napisał: Misiu15go » 02 sie 2005, 06:57

Witam wszystkich na forum
1.Jestem tu nowy i zadam za pewne kilka pytan które dla was beda banalnie proste jednak mi uniemozliwiaja dalsze planowanie frezarki. Mianowicie frezarka ma byc do frezowania miedzi. Konstrukcja z profili aluminiowych powinna zapewnie wystarczajaca sztywnasc,całosc w miejscach łaczenia bedzie prawdopodobnie pospawana tigiem. Czytam forum od 2 dni i wiele sie dowiedziałem mianowicie najwiekszy problem mam z wrzecionem poniewaz nie wiem czy to cudo firmy kress co polecaja ludzie na forum nada sie do frezowania w metalu.
Chodzi mi o to wrzeciono http://www.narzedzia.com.pl/dane_szczeg ... %20900%20W
Kilka pytan
1. czy nie zdechnie po poł roku pracy?
2. czy uchwyt zaciskowy jest regulowany czy tylko 8mm?

2. Jako ze na elektronice nie znam sie zazbytnio kupie gotowy zestaw mam nadzieje ze sie nadaje(prosze równiez o jakas opinie)
http://www.akcesoria.cnc.info.pl/index1.php?id=pg
http://www.akcesoria.cnc.info.pl/index1 ... sterowniki

3. Silniki krokowe wybiore prawdopodobnie te
https://www.cnc.info.pl/viewtopic.php?t=972
napięcie 4,5V prąd 2A moment 1.4Nm 6 przewodów cena 150 zł

4. Teraz kilka linków w ktorych sa przedmioty co nie mam pojecia do czego sluza wiec prosze o pomoc
http://www.akcesoria.cnc.info.pl/index1 ... lozliniowe
http://www.akcesoria.cnc.info.pl/index1.php?id=sruby
NAKRĘTKI TRAPEZOWE BEZ KOŁNIERZA
NAKRĘTKI TRAPEZOWE Z KOŁNIERZEM
Równize prosze o pomoc w dobraniu srub trapezowych

5. Prosze o skierowanie mnie do jakiegos zasilacza/trafo do zasilania układu


Generalnie na cały projekt jest 3-4 tys zł oczywiscie nie trzeba wydac wszystkiego. Na wrzeciono Przewidziane jest 1000zł+-500zł(jesli bedzie warto dołozyc wiecej) i prosił bym o skierowanie mnie na cos sensownego do tej ceny,moze bys równiez cos do samodzielnej modyfikacji. Oczywiscie bede dawac fotki na forum jak projekt sie rozpocznie.
Jak sobie przypomne inne nurtujace mnie pytania na pewno wypisze je w topicu
Prosze jeszcze o istotne uwagi,co wybrałem źle co gdzie indziej kupic bo taniej itd..
Bardzo dziekuje za kazda pomoc :D



Tagi:


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7621
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#2

Post napisał: pukury » 02 sie 2005, 08:34

witam !! kol. Misiu15go jest żle , piszesz że na elektronice się nie znasz , ale skoro pytasz do czego służą śruby/łożyska liniowe to znaczy że z mechaniką też nie tęgo ! pooglądaj no Forum fotki , poczytaj posty zobacz jak to inni zrobili ( robią) . musisz wyrobić sobie po pierwsze świadomość do czego ma być Twoja maszyna naówczas wszyscy Ci z pewnościa pomogą . pozdrawiam !!
Mane Tekel Fares


deemon
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 96
Rejestracja: 26 lis 2004, 06:33
Lokalizacja: Sosnowiec

#3

Post napisał: deemon » 02 sie 2005, 14:03

Odpowiada mna pytania.
W 4 podałeś dwa linki - pierwszy link to łożyska liniowe.
Łożysko liniowe jest to nic innego jak lozysko, którego budowa pozwala na posuw po prętach stalowych (wykorzystach jako prowadnice) z tym że dzieki zastosowaniu tych właśne łożysk ruch ten jest wykonywany ze znikomymi oporami przy jednoczesnej właściwie bezluzowej pracy.
Pooglądaj galerie na tym forum - bardzo wielu użytkowników wykorzystuje prowadnice z prętów i łożysk liniowych, choć niektórzy stosują jako alternatywę tuleje(teflon, mosiądz) ze względu na mały współczynnik oporów i cenę.
Ufff, ale mi z tego zdanie wyszło...
Teraz pytanie dotyczące nakrętek.
Zapewne wiesz że aby posuw był możliwy należy w jakiś sposób przy pomocy silnika krokowego bądź serwa wprawić maszynę, a właściwie osie maszyny w ruch.
Ruch ten musi odbywać się wzdłóż osi, tak więc najczęściej stosowanymki metodami jest napęd za pomocą ŚRUBY.
Wygląda to mniej więcej tak - na końcu śruby za pomocą sprzęgła przymocowany jest silnik krokowy wprawiający ją w ruch obrotowy.
Ruch obrotowy z koleji powoduje posuw wzdłuż NAKRĘTKI znajdującej się na tej śrubie.
I teraz nakrętki mogą mieć kołnierz bądź nie, a głównym kryterium jest sposób mocowania ich w "obudowie" , która z kolei łączy się z obudowami łożysk co pozwala na posuw całej osi.
Inaczej nie potrafię wytłumaczyc:(


lisow1
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 295
Rejestracja: 02 gru 2004, 23:51
Lokalizacja: polska

#4

Post napisał: lisow1 » 02 sie 2005, 14:05

co do wrzeciona kress to sie nie nadaje do metalu do pracy ciągŁej,
maiŁem gdzieś link na profesjonalne wrzeciona, ale byŁ też podawany na forum,
sterowniki o które się pytasz są ok.
silniki będą za sŁabe do metalu. Zresztą zrób zaŁożenia maszyny i wtedy dopiero jest punkt wyjścia, jakie podzespoŁy zastosować.:lol:


Autor tematu
Misiu15go
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 69
Rejestracja: 02 sie 2005, 06:35
Lokalizacja: Pozna?

#5

Post napisał: Misiu15go » 02 sie 2005, 15:06

lisow1 pisze:co do wrzeciona kress to sie nie nadaje do metalu do pracy ciągŁej,
maiŁem gdzieś link na profesjonalne wrzeciona, ale byŁ też podawany na forum,
sterowniki o które się pytasz są ok.
silniki będą za sŁabe do metalu. Zresztą zrób zaŁożenia maszyny i wtedy dopiero jest punkt wyjścia, jakie podzespoŁy zastosować.:lol:
Profesionalne wrzeciona oferuje firma klima ale nie mam 10k na wrzeciono jak mozesz polecic cos do 1000zł(moze byc troszke wiecej to bardzo bym prosił)

deemon -->rozumiem juz oco chodzi - dzieki

Awatar użytkownika

skoti
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1743
Rejestracja: 28 gru 2004, 23:56
Lokalizacja: Rybnik

#6

Post napisał: skoti » 03 sie 2005, 20:57

Twoj pomysl ze spawaniem tych profili alum nie jest za dobry poniewaz podczas spawania powstaja duze naprezenia i konstrukcja bardzo mocno sie odksztalca . Tego typu konstrukce ze stali po spawaniu poddaje sie wyrzazaniu a dopiero potem obrabia sie na gotowo a w przypadku alumu to nie bardzo wiem czy mozna go wyrzazyc ale podejzewam ze nie .


Autor tematu
Misiu15go
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 69
Rejestracja: 02 sie 2005, 06:35
Lokalizacja: Pozna?

#7

Post napisał: Misiu15go » 03 sie 2005, 21:28

skoti pisze:Twoj pomysl ze spawaniem tych profili alum nie jest za dobry poniewaz podczas spawania powstaja duze naprezenia i konstrukcja bardzo mocno sie odksztalca . Tego typu konstrukce ze stali po spawaniu poddaje sie wyrzazaniu a dopiero potem obrabia sie na gotowo a w przypadku alumu to nie bardzo wiem czy mozna go wyrzazyc ale podejzewam ze nie .
Hmm to moze polutowac tym?
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=58593327
Nie miałem z tym stycznosci ale moze ktos miał to sie wypowie
Koledzy doradzaja mi konstrukcje z stali ale nie wiem co zrobic bo do wyrzazenia nie dam bo nei mam dostepu
Czy przy lutowaniu twardym równiez powstaja naprezenia? jesli nie to ta metoda wydawała by sie w miare odpowiednia przy konstrukcji stalowej jak mysle
Do spawania mialbym dostep ale czy mozna pozostawic stal niewyzarzona i nie popeka?


cncracing
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 39
Rejestracja: 21 mar 2005, 15:35
Lokalizacja: kielce

#8

Post napisał: cncracing » 05 sie 2005, 13:30

Wyżarzanie stali ma na celu usunięcie naprężeń powstałych podczas procesu spawania i przywróceniem spoinie twardości jak materiał rodzimy, wymogiem przeprowadzenia wyżarzania dla stali węglowej wg PN-EN jest spoina o gr 35mm, przy stalach stopowych wyżarzanie jest wymogiem niezależnie od gr. spoiny co więcej niektóre stale należy obrobić cieplnie do 24 godzin po spawaniu a sam detal przykrywa się i jest studzony pod przykryciem.
Proces jest dosyć prosty nagrzewa się materiał w zależności od gatunku 600-750°C wytrzymuje się od kilku do kilkudziesięciu minut studzi z piecem do ok.300°C a dalej wyjazd z pieca i po sprawie. To tyle teorii

Przy detalach spawanych ze stali węglowych wyżarzanie nie jest więc wymagane.

Często wyżarza się detale typu kratownice gdzie spoiny są np. 5 – 10 mm a detale są zimno gięte nakłada się na siebie duża ilość spoin za jednym zamachem usuwa się naprężenia po kształtowaniu profili i spawaniu.


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7621
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#9

Post napisał: pukury » 05 sie 2005, 14:43

witam !! mam pytanie czy normy które przytaczasz odnoszą się do spawania korpusów maszyn czy do innych mniej wymagających elementów ??
Mane Tekel Fares

Awatar użytkownika

Piotrjub
Moderator
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1495
Rejestracja: 11 kwie 2005, 13:00
Lokalizacja: Gdansk

#10

Post napisał: Piotrjub » 05 sie 2005, 14:46

Myślę, że kolega poplątał wiadomości.
Aluminium (konstrukcja) zaraz po spawaniu powinna być wyżarzona inaczej mogą, ale nie muszą nastąpić zmiany strukturalne w miejscach spawania i materiał tam może pękać, przyjmuje się, że jeśli materiał nie pęka w ciągu pierwszych 3-dni od czasu spawania, spaw już nie powinien pękać.
Wyżarzenie stali przeprowadza się (a na pewno powinno również to, co kolega nazywa stali węglowej) w celu usunięcia naprężeń. Aby była to jednak pełna odpowiedz to trzeba dodać, że taki wymóg dotyczy elementów, które później maja być poddane precyzyjnej obróbce, przykład - ostatnio robiłem u siebie na domu spawaną konstrukcję stalową dachu (na niej dopiero montuje się płatwie, krokwie,koszowe, czyli elementy drewniane i w takim wypadku nikt nie myśli o wyżarzeniu konstrukcji to samo jest z kadłubem statku pomijam tu techniczne możliwości, jeśli jednak mamy wykonać precyzyjne elementy, które maja mieć odpowiednie wymiary i płaszczyzny to taki element musi być podany procesowi, o którym mówiliśmy prędzej.
Podam też przykład gdzie kolega robił elementy spawane dla firmy Philips, po spawaniu konstrukcja musiała być wyżarzona (przed dalszą obróbką) następnie ta konstrukcja poddana była procesowi powtórnego spawania specjalną elektrodą i w miejscu spawania powstawała powłoka mająca twardość ponad 60 HRC i nikt już tej konstrukcji nie wyżarzał, bo inaczej ten spaw wykonany specjalną elektrodą nie miał by takiej twardości (obrabiał to miejsce tylko procesem szlifowania) a więc w takim wypadku nie można twierdzić, że każda konstrukcja spawana musi być wyżarzona, o tym wszystkim decyduje jeszcze technologia możliwości wykonania danego elementu.
Podsumowanie każdy element spawany poddany obróbce zmieni swoje wymiary (pokrzywi się) w zależności od naprężeń, jakie w nim występują, jednemu to będzie przeszkadzało a inny machnie na to ręką w zależności, jaką dokładną konstrukcję będzie chciał uzyskać.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „NASZE AMATORSKIE MASZYNY CNC”