Młodszy konstruktor - ksiazki pomocnicze

Dyskusje na temat ogólnych konstrukcji i budowy maszyn oraz obliczeń mechanicznych

Autor tematu
Sp0r7man
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 5
Rejestracja: 03 lip 2017, 18:53
Lokalizacja: Warszawa

Młodszy konstruktor - ksiazki pomocnicze

#1

Post napisał: Sp0r7man » 25 lut 2019, 09:50

Hej,

Czy znacie jakies ciekawe ksiazki pomocne w konstruktorce?
Chodzi mi o przyklady roznych mechanizmow,
Obliczenia itd.
Podstawowe ksiazki z pkmy mam przerobione.

Najtrudniejszym etapem jest etap koncepcji i tu szukam pomyslow na rozwoj tej sfery.
Bede wdzieczny za jakiekolwiek tytuly




StudentIB
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 501
Rejestracja: 23 paź 2015, 00:00
Lokalizacja: Poznań

Re: Młodszy konstruktor - ksiazki pomocnicze

#2

Post napisał: StudentIB » 25 lut 2019, 21:36

Niestety nie ma raczej takich książek poświęconych praktycznym aspektom projektowania i podających konkretne przykłady. Podręczniki inżynierskie skupiają się na teorii i obliczeniach. I tak masz te do PKM-ów (tu przykłady rzeczywistych konstrukcji kończą się na podnośniku śrubowym), do wytrzymałości (suche belki i pręty) czy do teorii maszyn i mechanizmów (czworobok przegubowy i jemu podobne układy bez odniesienia do zastosowań praktycznych). Oczywiście to wszystko jest niezbędne przy projektowaniu, ale w książkach nie znajdziesz nic konkretnego. Są tylko 2 sposoby na "obejście" tego:
- książki bardzo specjalistyczne np. o projektowaniu koparek, obrabiarek czy maszyn papierniczych. Niestety takich jest bardzo mało i tylko do niektórych dziedzin.
- książki ogólne, ale anglojęzyczne. Poszukaj jakiegoś podręcznika po angielsku do którejś z wspomnianych przeze mnie dziedzin a zobaczysz, że zupełnie inaczej podchodzą do tematu. Np. jak masz rozdział o zginaniu w takiej książce do wytrzymałości (np. Gere, Hibbeler) to zamiast nudnych belek swobodnie podpartych masz przykłady typu ramię robota przemysłowego, dyszel przyczepy do przewozu łodzi a nawet kiwon (ten taki wahadłowy "młotek" do pompowania ropy). Ktoś może powiedzieć, że przecież to jest to samo co w naszych książkach, bo i tak chodzi o liczenie belek/prętów. Owszem, ale jeśli jest to przedstawione na takim ciekawym przykładzie to od razu przyjemniej się tego uczyć a można też podpatrzeć jak takie belki czy pręty stosuje się w obliczeniach prawdziwych konstrukcji. Dla kogoś początkującego może to wcale nie być takie oczywiste.

Awatar użytkownika

ASOR
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 232
Rejestracja: 18 sty 2011, 18:13
Lokalizacja: Warszawa

Re: Młodszy konstruktor - ksiazki pomocnicze

#3

Post napisał: ASOR » 26 lut 2019, 10:55

Ewentualnie:

"Konstrukcja przyrządów i urządzeń precyzyjnych"
ISBN: 83-204-1982-4
Wydawnictwa Naukowo-Techniczne PWN-WNT

Dotyczy raczej drobnych mechanizmów a nie pras hydraulicznych czy koparek, ale jest tam dużo przykładów rozwiązań różnych elementów, sporo informacji o technologiczności konstrukcji, przykładów obliczeń. Podane przystępnie i dobrze usystematyzowane. Pisząc pracę dyplomową i na początku kariery konstruktora bardzo mi ta książka pomogła a i teraz zdarza się do niej zaglądać.

Kiedyś bywały książki rosyjskie ze szczegółami konstrukcji - używałem swego czasu takiej książki o przyrządach giroskopowych (oczywiście nie przez internet, tylko siedząc w bibliotece Instytutu Lotnictwa):

Детали и узлы гироскопических приборов. Атлас конструкций

Współcześnie raczej takich rzeczy nikt nie wydaje. Na pewno poza książkami trzeba poprostu interesować się konstrukcjami. Czekając na pociąg oglądać konstrukcję zawieszenia lokomotywy. Rozkręcać zepsute urządzenia. Albo naprawiać. I zawsze analizować dlaczego zrobiono to tak a nie inaczej? Jak można to ulepszyć? Zapamiętywać błyskotliwe rozwiązania - może za trzy lata przydadzą się w czymś zupełnie innym.


StudentIB
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 501
Rejestracja: 23 paź 2015, 00:00
Lokalizacja: Poznań

Re: Młodszy konstruktor - ksiazki pomocnicze

#4

Post napisał: StudentIB » 26 lut 2019, 13:26

Konstrukcja przyrządów i urządzeń precyzyjnych to rzeczywiście bardzo dobra (i obszerna książka).

Niestety prawda jest taka, że obecnie w Polsce już raczej nie wydają żadnych porządnych książek do mechaniki czy wytrzymałości oraz innych tego typu dziedzin i korzysta się z podręczników z ubiegłego wieku (nawet lata 60-te), ponieważ nadal są niezastąpione. Dlatego też czasami można trafić na wznowienia tych trochę młodszych klasyków.


Matt1991
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 17
Rejestracja: 28 lis 2013, 23:28
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Młodszy konstruktor - ksiazki pomocnicze

#5

Post napisał: Matt1991 » 03 mar 2019, 20:43

Myślę że to jest dość ciekawa pozycja, tylko że w języku niemieckim:
https://www.hanser-fachbuch.de/buch/100 ... 3446420342


StudentIB
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 501
Rejestracja: 23 paź 2015, 00:00
Lokalizacja: Poznań

Re: Młodszy konstruktor - ksiazki pomocnicze

#6

Post napisał: StudentIB » 03 mar 2019, 23:56

Po angielsku też są tego typu książki, ale niestety raczej w formie atlasów z rysunkami i ew. opisem a bez obliczeń. Jest np. seria "Ingenious Mechanisms" (4 tomy) albo "Mechanisms and Mechanical Devices Sourcebook" czy "Five Hundred and Seven Mechanical Movements". Bardziej dla laików jest z kolei "970 Mechanical Appliances and Novelties of Construction" oraz "1800 Mechanical Movements and Devices". Tytuły na tyle oryginalne, że nie podaję autorów - łatwo znaleźć te pozycje.

Kiedyś polecono mi też jakiś rosyjski atlas, ale nie wiem czy jestem w stanie znaleźć jego tytuł.

Najlepsza byłaby taka książka gdzie zamiast tysięcy (dosłownie) zdjęć i krótkich opisów mechanizmów, przedstawiliby obliczenia dla różnych rzeczywistych konstrukcji.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obliczenia Mechaniczne / Projektowanie Maszyn / Podstawy Konstrukcji Maszyn (PKM)”