"MIKRUS" Frezarka 600x600x200

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
mario73z
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 16
Rejestracja: 06 lut 2011, 23:27
Lokalizacja: Krzepice

"MIKRUS" Frezarka 600x600x200

#1

Post napisał: mario73z » 05 cze 2016, 21:22

Jako że to mój pierwszy post, witam wszystkich użytkowników tego forum.
Od kilku lat nosiłem się z zamiarem zbudowania własnej frezarki cnc jednak praca i proza życia zmieniała moje plany na inne zajęcia. Jednak ostatnio postanowiłem podjąć wyzwanie i zbudować maszynę od podstaw. Taka decyzja to skutek właśnie przeglądania tego forum i śledzenia mniej lub bardziej ambitnych projektów. Pewnie nie jestem pierwszy który to piszę ;)
Więc zaczynamy.
Początek moich działań to zeszły rok. Założenia jakie wtedy sobie postawiłem to pole pracy 600x600x200 mm do pracy w drewnie i aluminium. Podstawowym kryterium były koszty które szacowałem na max 10k. Aby się w tym zmieścić postanowiłem że wszystko będę robił własnymi siłami.
I tak w okolicach sylwestra przywiozłem profile stalowe 160x80x8 mm i zacząłem powoli pracę. Mogłem to robić jedynie w weekendy i nocami bo reszta tygodnia to praca zawodowa.
Mój warsztacik to małe pomieszczenie jednak praca szła do przodu.
Kilka archiwalnych zdjęć:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Miałem problem ze znalezieniem firmy która by odprężyła mi konstrukcje ale udało się odprężyć termicznie 20km od mojego miejsca zamieszkania. Jednak z prze frezowaniem powierzchni pod prowadnice już był większy problem bo nikt w okolicy nie miał maszyny która miała by pole pracy 1200 mm. Znalazłem jedną firmę dysponującą maszynką z odpowiednim polem ale uszkodzoną a naprawa miała potrwać około miesiąca. Jako że raczej nie lubię czekać, zdecydowałem się na wałki podparte 20mm które wy-pozycjonowałem za pomocą liniału i płytek szczelinomierza. Nie był to najszczęśliwszy pomysł bo profile okazały się być sporo nierówne które po odprężeniu i wyczyszczeniu uwydatniły swoje krzywizny. Jednak jak mi się wtedy wydawało udało się to zrobić dokładnie.

Obrazek

Obrazek

W między czasie przyszły śruby kulowe z nakrętkami średnicy 20mm i skokiem 5mm na obrót. Oraz zamówione formatki aluminiowe . Uznałem że 15mm są wystarczające na zetkę i napędy osi. Zacząłem się rozglądać za kimś kto by przefrezował mi te formatki według mojego projektu, owszem kilka osób chętnie by mi to zrobiło ale jak doszło do wyceny to "buty spadają" ;) najtaniej 1500zł na sprzęcie który widziałem i nie budził zaufania. Teraz już wiem że trzeba było zapłacić i już. Ale wtedy tego nie wiedziałem i zacząłem rzeźbić samemu. Droga wyboista, mnóstwo czasu a efekt taki sobie. Wydawało się ok. Potem doszła i elektronika z napędami. Zdecydowałem się na silniki krokowe 4Nm 4A i Sterownik 4,5A 20-50V SK5045
I tak z tygodnia na tydzień ploterek o roboczej nazwie mikrus zaczął przypominać frezarkę.
Na osi X wózki przykręciłem do formatki o grubości 10mm do której planowałem przykręcić docelowy stolik który też z czasem dotarł cięty z bryły, rozmiar zamówionego bloczku to 605x600X50

ObrazekObrazek
Obrazek
Obrazek

Nie bez przygód dotarło też wrzeciono wraz z falownikiem. Mokry Chińczyk chłodzony wodą na ER20.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Po skręceniu wszystkiego przyszedł czas na test. Od razu dały o sobie znać nietrafione pomysły z początku projektu. Przejazdy nierówne a zetka wpadała w wibracje. Mimo wszystko i tak banan z twarzy nie schodził .
https://onedrive.live.com/redir?resid=1 ... ideo%2cmp4
Po pierwszych frezowaniach stolika doszedłem do wniosku że bez obudowy raczej nie da się korzystać w tam małym pomieszczeniu. I znów kilka tygodni siedziałem przy takim oto wynalazku.
Profil 60X60X3
plexi 8mm na profilach 40x15x1,5 ( chyba bo nie pamiętam dokładnie )

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

w między czasie wymieniłem krańcówki na indukcyjne bo te mechaniczne to ..... bez komentarza ;)
Obrazek

no i mikrus wyciął sobie panel :)

Obrazek

https://onedrive.live.com/redir?resid=1 ... ideo%2cmp4

Całość wygląda moim zdaniem znośnie

Obrazek

No i ostatnio przyszedł moment na usunięcie niedoróbek. Ponowna kontrola wraz z korektą podpór wałków zlikwidowała nierówne przejazdy ale zetke można było tylko naprawić w jeden sposób.
Nabyłem formatki ze stali węglowej grubości takiej samej jak alu. A mikrus zrobił resztę. Stal frezować na tym wrzecionie to mordęga, zwłaszcza bez chłodziwa. Kilka godzin i można było wymienić płyty na stalowe:
https://onedrive.live.com/redir?resid=1 ... ideo%2cmp4
https://onedrive.live.com/redir?resid=1 ... ideo%2cmp4

Obrazek

Obrazek

Obrazek

No i dziś w ładnie niedzielne przedpołudnie finalnie splanowałem sobie stolik. Wyszedł całkiem fajnie, wreszcie gładki i jednolity.

https://onedrive.live.com/redir?resid=1 ... ideo%2cmp4

Obrazek

Oj coś się rozpisałem zbyt mocno chyba.
Tak na koniec:
Dziękuje wszystkim fachowcom udzielającym się na tym forum którzy nie żałują czasu i bezinteresownie dzielą się zdobytą wiedzą. Za Wasze zdrowie dziś się napiję ;)
Pierwszy etap zakończony, oczywiście projekt jeszcze nie zamknięty. Teraz uszczelnienie zsypu na wióry i chłodziwo, zrobienie mgły olejowej, i pojemnika na wióry z nierdzewki.
Kurtyna na tył zacznie się robić w przyszłym tygodniu.

Ciekaw jestem waszej opinii :roll:

Cześć

[ Dodano: 2016-06-05, 22:08 ]
Linki do filmów trzeba skopiować w całości. Samo kliknięcie nie działa ;)



Awatar użytkownika

syntetyczny
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2696
Rejestracja: 08 gru 2009, 22:33
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

#2

Post napisał: syntetyczny » 05 cze 2016, 22:09

W osi X coś faluje, albo śruba, albo prowadnice, widać że wiór jest zbierany nie jednostajnie.

A tak poza tym, bardzo fajnie! Robił kolega pomiary geometrii?
Kto pyta, nie błądzi. Eppur si muove
Kreatura CNC
Modernizacja plotera megaplot


Autor tematu
mario73z
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 16
Rejestracja: 06 lut 2011, 23:27
Lokalizacja: Krzepice

#3

Post napisał: mario73z » 05 cze 2016, 22:17

Myślę że faluje bo jeszcze prowadnice nie są ustawione na 100%. To strasznie czasochłonne zajęcie ;)
Jeśli chodzi o pomiary to jedynie mierzyłem kieszenie które frezowałem, te pod przełączniki manipulator falownika były prawie idealne tolerancja do 2 setek. To wielkie w okolicach 3~4 setek. Ale to może wina suwmiarki. Domyślam się że jednak w różnych miejscach stołu będą różnice.
Zawaliłem że nie poczekałem aż będzie możliwe zfrezowanie baz ale to już przeszłość.

Awatar użytkownika

syntetyczny
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2696
Rejestracja: 08 gru 2009, 22:33
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

#4

Post napisał: syntetyczny » 05 cze 2016, 22:20

lepiej zainwestuje kolega w liniały i kąty i na szczelinomierzach ustawi wszystko. Nie będzie falowania(co wkurza) i można robić dalej.

Jakim frezem maksymalnie robił kolega?
Kto pyta, nie błądzi. Eppur si muove
Kreatura CNC
Modernizacja plotera megaplot

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#5

Post napisał: adam Fx » 05 cze 2016, 22:27

No ładnie się prezentuje i pracy sporo włożone ...ale... OSŁONY! szczególnie śrub ale i zgarniacze wałkowe to nic specjalnego wiec i tam się przydadzą.
Będzie chłodziwo ? bo nie bardzo mimo zamkniętej obudowy wiedzę wannę na emulsje oraz wióry.
wygląda całkiem zacnie i całkiem fajnie działa a to najważniejsze;)
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Autor tematu
mario73z
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 16
Rejestracja: 06 lut 2011, 23:27
Lokalizacja: Krzepice

#6

Post napisał: mario73z » 05 cze 2016, 22:28

max to próbowałem fi14( po zeszlifowaniu trzpienia pod fi12). Idze całkiem fajnie gdyby to wrzeciono miało większy moment przy 6k obrotów. Stępiłem je na obróbce stali i nie próbowałem po poprawie zetki i ustawieniu prowadnic.
Zamówiłem już porządny kątownik i na pewno poprawie jeszcze co tam znajdę ;)

[ Dodano: 2016-06-05, 22:33 ]
adam Fx pisze:No ładnie się prezentuje i pracy sporo włożone ...ale... OSŁONY! szczególnie śrub ale i zgarniacze wałkowe to nic specjalnego wiec i tam się przydadzą.
Będzie chłodziwo ? bo nie bardzo mimo zamkniętej obudowy wiedzę wannę na emulsje oraz wióry.
Osłony na śrubach będą gumowe z osłon maglownicy z astry. Chłodziwo będzie. Pod spodem jest ukośna płyta ze sporym spadem w prawą stronę maszyny i pod spodem po tej stronie będzie zbiornik na chłodziwo i wióry. Tam jest sporo miejsca. Muszę to tylko uszczelnić i pomyśleć nad grodzią przelewową do chłodziwa.


Autor tematu
mario73z
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 16
Rejestracja: 06 lut 2011, 23:27
Lokalizacja: Krzepice

#7

Post napisał: mario73z » 10 wrz 2016, 21:24

Witam po dłuższej przerwie.
Jako że zaznaczyłem że projekt nieskończony to coś postanowiłem skrobnąć w temacie.

Troszkę czasu minęło, frezarka doczekała się kilku modyfikacji. Największą bolączką było brak osłoniętej śruby pod stolikiem. Osłony gumowe nie zdały egzaminu więc zrobiłem osłonę stalową. Pod nim jest uszczelniona wanna z zsypem na prawą strone do pojemnika z kwasówki . po tej samej stronie znajduje się tam też układ chłodzenia wrzeciona. Po zagłębieniu się w temat chłodzenia narzędzia zalewowo, nie zdecydowałem się na takie rozwiązanie. Zakupiłem dysze do mgły olejowej, trzeba było wymienić prowadnik na nieco szerszy i wykonać instalacje sprężonego powietrza ale mimo wszystko to prostsze rozwiązanie i odeszło sporo problemów z filtracją chłodziwa. Wszystko jest sterowane z linuxcnc.
A to krótki filmik z planowania po zmianach.
https://1drv.ms/v/s!AnlyL1fP08AVgo9BMZEhOjZTpsC3Ew

Obecnie pracuje nad zmianami umożliwiającymi mi obróbkę stali. Na dniach będę mógł odebrać wrzeciennik o wymiarach takich samych jak obecne wrzeciono. No i trafił mi się fajny serwomotor o mocy 2kW.
Problemem jest brak enkodera z halami w tym silniku. Szukam pasującego serwonapędu do niego już dość długo ale nie mogę nic w rozsądnej kasie znaleźć.
I tu moja prośba do Was. Może ktoś posiada coś takiego albo wie gdzie szukać. Silnik to
serwomotor AC 6 serji. z 6 biegunami. Jako enkoder pracuje 2 biegunowy resolwer. Reszta jest na tabliczce

Obrazek

Ma ktoś może jakiś pomysł na serwonapęd do tego serwomotora ?
;)

Awatar użytkownika

syntetyczny
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2696
Rejestracja: 08 gru 2009, 22:33
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

#8

Post napisał: syntetyczny » 11 wrz 2016, 20:30

chyba serwowzmacniacz...W zasadzie to ciężko powiedzieć coś mądrego. Co dystrybutor siemensa na to?
Kto pyta, nie błądzi. Eppur si muove
Kreatura CNC
Modernizacja plotera megaplot


Autor tematu
mario73z
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 16
Rejestracja: 06 lut 2011, 23:27
Lokalizacja: Krzepice

#9

Post napisał: mario73z » 11 wrz 2016, 21:14

syntetyczny pisze:chyba serwowzmacniacz...W zasadzie to ciężko powiedzieć coś mądrego. Co dystrybutor siemensa na to?
Od 2 tygodni czekam od nich na maila z odpowiedzią. Może sezon urlopowy i dlatego a może to zbyt "cienki temat" żeby zawracali sobie tym głowę. ;)

Awatar użytkownika

syntetyczny
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2696
Rejestracja: 08 gru 2009, 22:33
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

#10

Post napisał: syntetyczny » 11 wrz 2016, 22:04

Ja bym dzwonił. Ile to już razy mail został nie zauważony...
Kto pyta, nie błądzi. Eppur si muove
Kreatura CNC
Modernizacja plotera megaplot

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”