Mechanizm posuwisto-zwrotny w przekładni łańcuchowej.

Łańcuchowy korbowód.

Tematy inne dotyczące mechaniki nie pasujące do żadnego z działów.
Awatar użytkownika

Autor tematu
oskaeg
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 546
Rejestracja: 28 sty 2011, 19:00
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Mechanizm posuwisto-zwrotny w przekładni łańcuchowej.

#1

Post napisał: oskaeg » 21 wrz 2018, 01:58

Witam Państwa, przez przypadek natrafiłem na dość ciekawy mechanizm łańcuchowy, który można nazwać mechanizmem posuwisto-zwrotnym przekładni łańcuchowej. Tak mi się spodobał ten mechanizm, ze postanowiłem zrobić do niego poglądowe rysunki oraz go tutaj ogólnie omówić, na wypadek gdyby filmik gdzieś wyparował...

Działanie mechanizmu można zobaczyć pod adresem:

Jest tam również wiele innych ciekawych pozycji, jednak mnie najbardziej ten przypadł do gustu.

Zasada mechanizmu jest dość prosta, gdyż przypomina w świecie znany dobrze każdemu korbowód, nietypowe jest tylko jego zastosowanie, które w znaczący sposób podnosi możliwości zwykłego korbowodu.
RYSUNEK_PODSTAWOWY.jpg
Na rysunku widzimy małe koło napędowe zaznaczone kolorem czerwonym. Koło to kręci się w lewą stronę, jednak koła napędzane kręcą się w zależności od położenia elementu łańcucha. Taką metodą uzyskujemy obroty raz w lewą stronę, a raz w prawą.

Dokładną zasadę mechanizmu, przedstawiają poniższe rysunki:

Koło napędowe kreci się w lewą stronę i za nim podąża również i łańcuch, który jest przeciągany w lewą stronę.
POZYCJA_1.jpg
POZYCJA_1.jpg (23.07 KiB) Przejrzano 1406 razy
POZYCJA_2.jpg
POZYCJA_2.jpg (23.44 KiB) Przejrzano 1406 razy
W pewnym momencie dochodzi jednak do przełączenia i łańcuch zmienia swój kierunek posuwu, co jest genialne w swojej prostocie :)
Kopia POZYCJA_2.jpg
Kopia POZYCJA_2.jpg (23.59 KiB) Przejrzano 1406 razy



Wróć do „Mechanika”