Materiały stosowane w przemyśle spożywczym

Dyskusje na temat ogólnych konstrukcji i budowy maszyn oraz obliczeń mechanicznych

Autor tematu
Hawku
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 5
Rejestracja: 18 sty 2017, 07:46
Lokalizacja: Zabrze

Materiały stosowane w przemyśle spożywczym

#1

Post napisał: Hawku » 28 mar 2019, 16:14

Czy jest jakaś norma lub rozporządzenie, w którym wymieniono materiały dopuszczone do kontaktu z żywnością. Głównie w tym momencie zależy mi na temacie stali, ale dla innych materiałów każda informacja również może się przydać.

Robiłem już kilka podejść do tematu usiłując coś znaleźć, ale jak do tej pory bez skutku.

Wiem tyle, że Rozporządzenie (WE) nr 1935/2004 mówi o tym, że materiały przeznaczone do kontaktu z żywnością muszą być wystarczająco obojętne. Nie może dochodzić do migracji składników materiału do żywności w ilości, która mogła by stanowić zagrożenie dla zdrowia. Ale czy można gdzieś znaleźć wykaz konkretnych gatunków stali?

316L jest chyba najczęściej stosowana, ale z informacji w Internecie również 304 jest odpowiednia. A jaka stal byłaby odpowiednia w przypadku sprężyn? Jeśli chodz o sprężyny nierdzewne to najczęściej chyba wykonane są z 301. Czy ta stal może mieć kontakt z żywnością?

Zdaję sobie sprawę, że poza samym gatunkiem stali ważne jest też wykończenie powierzchni.



Wróć do „Obliczenia Mechaniczne / Projektowanie Maszyn / Podstawy Konstrukcji Maszyn (PKM)”