Materiał na formę negatywną

Dyskusje na tematy związane z przygotowywaniem form.

Autor tematu
troy
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 25
Rejestracja: 21 sie 2009, 13:57
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Materiał na formę negatywną

#1

Post napisał: troy » 27 sie 2009, 13:41

Witam wszystkich forumowiczów ! Potrzebuję porady odnośnie materiału na formę , której użyję do infuzji próżniowej . Forma ta będzie obrabiana na ploterze frezującym . Potrzebuję 2 bryły materiału o wymiarach około 800x600x70(minimum 60mm grubości) mm . Pytałem w firmie http://www.kornix.com.pl/ o takie płyty z lignofolu , ale informacja o tym , iż docinają je na wymiar , a rzeczywistość to 2 różne rzeczy . Poinformowano mnie , że mogę zakupić płytę o wymiarach 1000x1500x70 za kwotę 1400zł , i muszę sam załatwić transport , gdyż nikt mi tego nie przywiezie . Jest to stanowczo zbyt duża ilość jak dla mnie , no i cena też nie jest mała .

Wymagania odnośnie materiału :
-łatwo skrawalny
-w miarę tani
-dostępny w ww. ilościach (w sumie mogą być większe , ale nie droższe niż powiedzmy 1000zł)

Będę wdzięczny za wszelkie porady i propozycje , z góry dziękuję i pozdrawiam .



Tagi:


kendy
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 477
Rejestracja: 02 lut 2008, 23:29
Lokalizacja: Wroclaw

#2

Post napisał: kendy » 27 sie 2009, 23:25

Hmm...a nie myslales o MDFie?


Autor tematu
troy
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 25
Rejestracja: 21 sie 2009, 13:57
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

#3

Post napisał: troy » 29 sie 2009, 01:14

Myślałem , lecz nie mogę nigdzie znaleźć tak grubych płyt . Orientuje się Pan , gdzie można takowe dostać "od ręki" w ww. gabarytach ?

Myślałem o sklejeniu 18mm'owych płyt sosnowych bezsękowych . Widziałem takie w Castoramie . Zastanawiam się jednak , czy nie rozwarstwi się to przy frezowaniu . Jak Pan myśli ?

Awatar użytkownika

Inf-el
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 573
Rejestracja: 22 cze 2004, 18:41
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#4

Post napisał: Inf-el » 29 sie 2009, 09:39

Myślę, że można wyfrezować model w styropianie / styroleksie (są dostępne takie duże twarde płyty) a następnie stworzyć formę przez zalanie żywicą z matą szklaną i siatką. Można to wzmocnić dodając w następnych warstwach piasek, proszek aluminiowy itp.
Wydaje mi się, że to będzie tania i łatwa w wykonaniu metoda.


No_bo
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 40
Rejestracja: 07 sie 2009, 19:57
Lokalizacja: Kraków

#5

Post napisał: No_bo » 06 wrz 2009, 13:34

http://www.amod.pl/index.php?option=com ... &Itemid=17

do wyboru do koloru. O cenę trzeba jednak pytać telefonicznie.
Ja używam pianek z serii lab i prolab - są bardzo dobre. Jeśli to ma być kilka-kilkadziesiąt wydmuchów prolab wytrzyma. Przy większej ilości polecam lab (z proszkiem aluminiowym - ale droższe). O ile pamiętam 1m2 prolab 65 #50 mm kosztuje około 1400 pln.

pozdrawiam,

Awatar użytkownika

yellovv
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 63
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:04
Lokalizacja: Kraków

#6

Post napisał: yellovv » 18 wrz 2009, 22:32

Ja stosuje z firmy AMOD żywice F16 + wypełniacz mineralny (można zastosować aluminiowy), robię z tego formy do termoformowania dla kilku tysięcy cykli i zdaje super egzamin.
Jest jeszcze F19 ale praktycznie się niczym ona nie różni od F16 tylko tym że czas jaki mamy po zmieszaniu składników wynosi: dla F16 - ok 1,5-2,5 min, a dla F19 dużo więcej na pewno 15 min albo i więcej nie pamiętam bo tylko raz używałem (zrezygnowałem z niej bo za długo trzeba było czekać i wg mnie gorzej się obrabiała). Jak się zadzwoni do tej firmy to oni tam wszystko krok po kroku wytłumaczą i doradzą co wybrać :)

Pozdrawiam!

PS. Jak by ktoś miał pytania o termoformowanie to śmiało można pisać pomogę, na temat samych form i żywicy też mogę trochę podpowiedzieć jak by trzeba było.

PS2. Żywice są duuuużo tańsze niż płyty Lab i ProLab :razz:


Autor tematu
troy
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 25
Rejestracja: 21 sie 2009, 13:57
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

#7

Post napisał: troy » 21 wrz 2009, 13:46

Witam ponownie :wink: Skończyło się na tym , że forma zostanie wykonana w aluminium. Proces "produkcji" uległ zmianom i jest to konieczne .

Mam jednak pytanie do Pana yellovv . Do środka formy potrzebuję zrobić balon/pęcherz , który wytrzyma około 10atm i temperaturę 200st ~ . Z czego to wykonać ? Podejrzewam , iż trzeba będzie to zgrzać przy krawędziach , czy zwykłe żelazko wystarczy ? Da się takie materiały kupić na metry , czy trzeba kombinować z kupnem końcówek rolek w zakładach ?


tomek pacanow
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 6
Rejestracja: 23 lut 2012, 21:43
Lokalizacja: pacanow

#8

Post napisał: tomek pacanow » 16 paź 2014, 20:39

yellovv, hej mam kilka pytan odnosnie termoformowan ia podaj nr tel to zadzwonie

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wytwarzanie Form”