Mała Frezarka/Ploter/Grawerka do stali

Urządzenie hobbystyczne

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC
Awatar użytkownika

Autor tematu
phenix1
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 7
Posty: 13
Rejestracja: 04 cze 2017, 22:47
Lokalizacja: Kościan
Kontakt:

Mała Frezarka/Ploter/Grawerka do stali

#1

Post napisał: phenix1 » 10 paź 2018, 15:17

Witam
Hobbystycznie zajmuje się pracą z elementami stalowymi (odrobinę metali kolorowych, drewna i tworzyw) z stali o grubościach od 2 do 15 mm.
W przyszłym roku planuję zakup mini frezarki/plotera/grawera o polu roboczym około 500x300 mm.
Jak wspominałem ma to być urządzenie hobbystyczne do stali węglowych jaki stopowych oraz nowoczesnych stali proszkowych.
Zależałoby mi aby móc samemu wyciąć elementy z płaskowników stalowych. Zrobić otwory, rowki i tym podobne. Do tego znakować elementy przez grawerowanie.
Próbowałem sam znaleźć dla siebie takie urządzenie jednak mam z tym nie mały problem po lekturze różnych opinii i informacji. Niestety kompletnie nie znam się na tym :( Z jednej strony małe chińczyki za 3-4 tys zł w opisie miewają, że są również do obróbki stali, jednak często są do nich komentarze, że to tylko fikcja i tylko w miękkich materiałach dają radę z drugiej skrajnej strony mamy obrabiarki z pięcioma zerami (i więcej), których w życiu nie kupię dla własnego hobby :( Przez chwilę miałem pomysł, żeby samemu zrobić taki ploter frezujący ale bardzo szybko mi przeszło z oczywistych względów.
I teraz mam pytanie, czy do moich potrzeb jestem wstanie kupić takie urządzenie CNC nie sprzedając przy okazji wszystkich organów i zastawiając dom pod hipotekę ;) Nie chcę tu podawać założonego budżetu ponieważ chcę kupić coś co mi posłuży i nie będzie utrapieniem na każdym kroku. Więc w ramach rozsądku jestem wstanie po prostu poczekać dłużej i dozbierać niezbędną kwotę. Może to być firma jak i sprawdzona i polecana osoba prywatna.
Będę wdzięczny za informację oraz sugestie.


Pozdrawiam
Michał
YT MBFeniks
Kontakt FB

Awatar użytkownika

Autor tematu
phenix1
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 7
Posty: 13
Rejestracja: 04 cze 2017, 22:47
Lokalizacja: Kościan
Kontakt:

Re: Mała Frezarka/Ploter/Grawerka do stali

#2

Post napisał: phenix1 » 15 paź 2018, 13:12

Czy ktoś się podejmie polecenia jakiejś małej maszyny??? Coś w stylu desktop cnc lub niewiele większej. Tak aby można było ją swobodnie przez drzwi przenieść w całości lub do montażu. Szacunkowy budżet około 8 tys euro dla obrabiarki 5 osiowej i odpowiednio mniej dla plotera frezującego.
Pozdrawiam
Michał
YT MBFeniks
Kontakt FB


FTW
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 710
Rejestracja: 16 gru 2016, 10:44
Lokalizacja: śląsk

Re: Mała Frezarka/Ploter/Grawerka do stali

#3

Post napisał: FTW » 15 paź 2018, 13:44

Licz około 20-25 tys. pln na 3 osiową frezarkę. Szalu w stali robić nie będzie, ale na maszynie o wadze 200-250kg już coś tam można podziałać frezem fi4-5. 5 osiowych nikt nie robi o ile mi wiadomo, na pewno nie w takiej cenie. Co najwyżej można dołożyć 4-tą oś obrotową.

Awatar użytkownika

Autor tematu
phenix1
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 7
Posty: 13
Rejestracja: 04 cze 2017, 22:47
Lokalizacja: Kościan
Kontakt:

Re: Mała Frezarka/Ploter/Grawerka do stali

#4

Post napisał: phenix1 » 15 paź 2018, 14:08

FTW pisze:
15 paź 2018, 13:44
Licz około 20-25 tys. pln na 3 osiową frezarkę. Szalu w stali robić nie będzie, ale na maszynie o wadze 200-250kg już coś tam można podziałać frezem fi4-5. 5 osiowych nikt nie robi o ile mi wiadomo, na pewno nie w takiej cenie. Co najwyżej można dołożyć 4-tą oś obrotową.
A miałeś może doświadczenia z taką mszynką ?
https://www.thojomech.com/CNC-vertical- ... eady-to-go
Pozdrawiam
Michał
YT MBFeniks
Kontakt FB


FTW
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 710
Rejestracja: 16 gru 2016, 10:44
Lokalizacja: śląsk

Re: Mała Frezarka/Ploter/Grawerka do stali

#5

Post napisał: FTW » 15 paź 2018, 14:10

phenix1 pisze:
15 paź 2018, 14:08
FTW pisze:
15 paź 2018, 13:44
Licz około 20-25 tys. pln na 3 osiową frezarkę. Szalu w stali robić nie będzie, ale na maszynie o wadze 200-250kg już coś tam można podziałać frezem fi4-5. 5 osiowych nikt nie robi o ile mi wiadomo, na pewno nie w takiej cenie. Co najwyżej można dołożyć 4-tą oś obrotową.
A miałeś może doświadczenia z taką mszynką ?
https://www.thojomech.com/CNC-vertical- ... eady-to-go
Nie, ale z tego co widzę to za sterowanie jest dopłata 3 tys. euro i robi się z tego już ponad 10 tys. euro.

Awatar użytkownika

Autor tematu
phenix1
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 7
Posty: 13
Rejestracja: 04 cze 2017, 22:47
Lokalizacja: Kościan
Kontakt:

Re: Mała Frezarka/Ploter/Grawerka do stali

#6

Post napisał: phenix1 » 15 paź 2018, 14:26

a jestem wstanie dorwać coś małego na polskim rynku???? czy jednak jestem skazany na zagraniczną ofertę, pytam w kontekście serwisu
Pozdrawiam
Michał
YT MBFeniks
Kontakt FB


bdgr
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 111
Rejestracja: 16 paź 2017, 15:21
Lokalizacja: Poznań

Re: Mała Frezarka/Ploter/Grawerka do stali

#7

Post napisał: bdgr » 15 paź 2018, 17:06

Chcesz płacić za ściąganie serwisu z Austrii? Firma jest mała, słyszę o niej pierwszy raz, ryzyko że za 5 lat nikt nie podniesie słuchawki jest spore. Napędy są na krokowcach albo serwach hybrydowych (krokowe z enkoderami, za tą opcję jest dopłata do 10K EUR), nie podają marki sterowania ale to jest raczej hobbystyczna niż przemysłowa maszyna. Jak myślisz o serwisowaniu przy rzemieślniczym użytku to najlepiej naucz się robić to sam, ewentualnie nie powinieneś mieć problemu znaleźć tu na forum serwisanta.

Maszyna wygląda na poskładaną z chińskich odlewów, tylko zamiast zwyczajowych jaskółczych ogonów ma zamontowane wózki liniowe. Wrzeciono BT30 do 4000 rpm, obszar roboczy, użyte części - Opitimill MH25 SV ma podobną specyfikację, ale widać że ta austriacka ma inny odlew głowicy i mocniejszy 3fazowy silnik wrzeciona.

Awatar użytkownika

Autor tematu
phenix1
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 7
Posty: 13
Rejestracja: 04 cze 2017, 22:47
Lokalizacja: Kościan
Kontakt:

Re: Mała Frezarka/Ploter/Grawerka do stali

#8

Post napisał: phenix1 » 15 paź 2018, 17:35

bdgr pisze:Opitimill MH25 SV
właśnie o takie propozycje mi chodzi :) I szukam jak najbardziej hobbystycznych rozwiązań pod warunkiem że ogarną stal :)
Pozdrawiam
Michał
YT MBFeniks
Kontakt FB


Blady
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 527
Rejestracja: 16 mar 2013, 14:59
Lokalizacja: Łódź

Re: Mała Frezarka/Ploter/Grawerka do stali

#9

Post napisał: Blady » 15 paź 2018, 18:45

To zależy co chcesz robić bo jak to ma być robota typu płaskownik ofrezowane proste kształty etc to może warto kupić jakąś chińską frezarkę typu właśnie tych kolumnowych z tym że na jaskółkach. Znajdziesz tu sporo informacji jak je dopieścić. Zgromadzisz trochę doświadczenia na korbkach i bez problemu przerobisz sobie to na cnc dorabiając części i kupując sterowanie wraz z silnikami. Były już przeróbki takich maszyn na cnc tu na forum i zdaje się że stal sobie zjadały. I 8k eur to myślę aż nad to kwota żeby ktoś z forum podjął się tego wyzwania jak nie masz ochoty się pobawić...
Profesjonalnie zajmuję się amatorstwem...

Awatar użytkownika

Autor tematu
phenix1
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 7
Posty: 13
Rejestracja: 04 cze 2017, 22:47
Lokalizacja: Kościan
Kontakt:

Re: Mała Frezarka/Ploter/Grawerka do stali

#10

Post napisał: phenix1 » 15 paź 2018, 19:19

Generalnie hobbystycznie zajmuje się robieniem noży do rzucania, obecnie z płaskownika robię je ręcznie i na malutkiej szlifierce pasowej "Dedry" Chciałbym zwiększyć dokładność moich projektów oraz ich powtarzalność. czyli w grę wchodzi wycięcie kształtu, otworów odciążających otworów pod piny oraz płaszczyzn noża do krawędzi tnącej.
Największy mój projekt to długość 400mm a najszerszy 210mm przy długości niecałe 400mm.
Pozdrawiam
Michał
YT MBFeniks
Kontakt FB

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”