Mach i servo

Dyskusje dotyczące najpopularniejszego programu sterującego maszynami CNC

Autor tematu
roman_ows
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 2
Posty: 72
Rejestracja: 20 sie 2005, 23:21
Lokalizacja: Poznań

Mach i servo

#1

Post napisał: roman_ows » 05 mar 2007, 23:02

Jak skonfigurować Macha, aby ten, po otrzymaniu sygnału o zgubieniu kroków z któregokolwiek sterownika, zatrzymał program lub zrobił pauzę?
Mile widziane wszystkie sugestie.
Pozdrawiam



Tagi:

Awatar użytkownika

wood carver
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1243
Rejestracja: 28 lip 2006, 19:14
Lokalizacja: okolice Krakowa
Kontakt:

#2

Post napisał: wood carver » 06 mar 2007, 22:45

można podłąłczyc enkoder..ale nic sensownego z tego nie wyjdzie poza możliwoscią podłączenia licznika położenia....

ciekawe czy dałoby się kontrolowac silnik posługując się VB script i pisząc swoje makro?!?

myśle ze jest mozliwosc kontroli silnika za pośrednictwem sygnały enkodera ( oczywiscie nie pisze o funkcji regulatora pracy silnika....bo to by było niemożliwe) ale w takim zakresie, że mach czeka na odpwidnią ilosc sygnałów z enkodera...myśle ze jest taka możliwosc....

tylko to robota dla kogos kto dobrze zna środowisko VB....mach daje możliwosc tworzenia "podprogramów"


olo_3
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1249
Rejestracja: 31 sie 2004, 22:25
Lokalizacja: EU

#3

Post napisał: olo_3 » 06 mar 2007, 23:33

jesli chodzi o UHU:

(F)Wylaczanie bledow (w wersjijezykowej niem.)
Parametr ten ogranicza maksymalne dopuszczalne odchylenia w 4 krotnie ocenionym kroku enkodera od pozycji jest i ma. Jezeli wartosc ta zostanie przekroczona procesor odlacza koncowke mocy oraz zapala diode LED
Aktywowanie nastepuje poprzez twardy (+) reset lub miekki reset (R)
Jezeli na pinie 17 jest podlaczony sygnal NOT STOP moga dolaczone systemy rowniez zostac wylaczone. Niskie wartosci sa lepsze
Sensowne wartosci leza miedzy 100 i 5000.


jeśli sterujesz Machem można ustawić na pinie iż podanie masy (wysoki/niski stan - zależy od sprzętu i konfiguracji) dokona bezwarunkowego zatrzymania pracy.

oczywiście to jest moje zadane, bo zaraz napisze zakompleksiony filozof ze jest inaczej.
Zwątpienie jest oznaką, że podążasz w dobrym kierunku.


Autor tematu
roman_ows
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 2
Posty: 72
Rejestracja: 20 sie 2005, 23:21
Lokalizacja: Poznań

#4

Post napisał: roman_ows » 07 mar 2007, 00:53

Dzięki za zainteresowanie. Otóż chcę zabezpieczyć się przed sytuacją (wcale mi nie obcą), w której jeden ze sterowników wyłącza napęd wysyłając jednocześnie sygnał o błędzie, a pozostałe nadal pracują rujnując po drodze wszystko. Załóżmy, że daję ten sygnał błędu (bo taki mam, chyba 5V) na "input pin" do Macha, ale czy można wszystkie sterowniki podłączyć do jednego pinu, (a tych brakuje) czy może przez jakieś diody? Chcę poznać "winowajcę"-sterownik, który mi się wyłączył. a obawiam się, że łącząc wszystki razem sygnał błędu zostanie przeniesiny na wszystkie i nie poznam który to. Co Wy na to?

Pozdrawiam

Awatar użytkownika

wood carver
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1243
Rejestracja: 28 lip 2006, 19:14
Lokalizacja: okolice Krakowa
Kontakt:

#5

Post napisał: wood carver » 07 mar 2007, 07:48

.. czoraj z ciekawości napisałęm do ART soft w ej sprawie...oczywiscie nie uzyskałem konkretnej odpowiedzi, ale potwierdzenie, że jest taka możliwosc o której pisałem wcześniej!

ps. mam nadzieje Olo ze Pit nie czytał Twojego ostatniego komentarza...takimi komentarzazmi sprawisz, ze pole bitwy na któym toczy sie wasza "prywtna batalia", będzie sprowadzone do każdego postu, w którym przypadkiem czy nie zetkniecie się w waszych opiniach :)


pit202
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 863
Rejestracja: 02 lip 2004, 23:38
Lokalizacja: --

#6

Post napisał: pit202 » 07 mar 2007, 08:17

ps. mam nadzieje Olo ze Pit nie czytał Twojego ostatniego komentarza
ależ oczywiście , ze czytalem, ale nie wiem o co olo`wi chodzi , sam zrobiłbym/napisał tak samo odnośnie tego problemu, może tylko mniejsze wartości bledy , ale to przeciez indywidualna sprawa.
Dzięki za zainteresowanie. Otóż chcę zabezpieczyć się przed sytuacją (wcale mi nie obcą), w której jeden ze sterowników wyłącza napęd wysyłając jednocześnie sygnał o błędzie, a pozostałe nadal pracują rujnując po drodze wszystko.
takiej sytuacji nie bedzie jak podlaczysz wyjscie błędu uhu do wejscia macha, uhu sie wylaczy i mach sie wyłączy, wiec pozostałe silniki nie będą pracowały.
PiteR

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)”