Łożyska liniowe, a luzy promieniowe ??

Dyskusje na temat przesuwu liniowego stosowanego w maszynach
Awatar użytkownika

Autor tematu
Wodzu
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 674
Rejestracja: 29 lip 2006, 19:32
Lokalizacja: z sasiedztwa

Łożyska liniowe, a luzy promieniowe ??

#1

Post napisał: Wodzu » 19 sie 2006, 22:51

Mam pytanie??
Chciałbym zastosować Łożyska liniowe zamknięte typu UU, jednak po przeczytaniu kilku postów zastanawiam się nad luzami powstającymi przy tym rozwiązaniu?? Czy naprawdę są tak duże?? Czy nie lepiej byłoby zastosować łożyska regulowane AJ ? Gdzieś natknąłem się na post mówiący że, przy pewnej średnicy powstają naprawdę duże luzy, może ktoś mógłby coś doradzić docelowo chce zastować łożyska zamknięte typu KB 3068 UU, jednak boję się że luzy będą zbyt duże.
Wiem, że najlepiej jest zastować wózki ale przy mojej konstrukcji są raczej nie wsakzane ze względu na kosz wózków po prostu wychodzi 4 na jedną oś :???:
Mam nadzieję, że ktoś się odezwie przez resztę weekendu bo chciałbym ten element rozrysować tzn. oś a nie weim czy warto wogóle się brać do pracy, bo słowa krytki względem łożysk liniowych powstrzymują mnie od dalszego "myślenia".
Załączniki
standard.jpg
standard.jpg (3.35 KiB) Przejrzano 4931 razy
Ostatnio zmieniony 19 sie 2006, 23:00 przez Wodzu, łącznie zmieniany 1 raz.


Prawda leży pośrodku -Arystoteles.Może dlatego wszystkim zawadza -Wodzu.

Tagi:

Awatar użytkownika

termit_tm
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 702
Rejestracja: 01 lis 2005, 20:02
Lokalizacja: Leszno

#2

Post napisał: termit_tm » 19 sie 2006, 22:58

a ja chciał bym abys zalozyl swoj temat w którym bedziesz zadawal pytania bo w ciagu tygodnia zakladasz po 20 tematów !!!!!!

:razz:

zawsze wychodza 4 wózki na jedna os wogule to nie wiem o co ci chodzi piszesz o dokładnosci 0,0001 a chcesz zastowosowac lozyska na walkach na dodatek niepodparte ....

Awatar użytkownika

Autor tematu
Wodzu
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 674
Rejestracja: 29 lip 2006, 19:32
Lokalizacja: z sasiedztwa

#3

Post napisał: Wodzu » 19 sie 2006, 23:03

wiem i przepraszam za to. Ale stosuje się ogólnie do założenia tzn. zadaje pytania tam gdzie powinny być zadawane. Jednak mam pomysł: założe temat w: Inne Sprawy Mechaniczne pt. "Pytania i uwagi Wodza" :mrgreen:
Może być??
Poważnie tak napisałem?? Chyba 0,001
Jeżeli tak napisałem to musiałem być mocno wstawiony :mrgreen:
Nawet dobry szlifierz nie wziąłby takiej roboty :mrgreen:
Jednak co do podparcia, to mam pewne rozwiązanie, jest jednak kłopotliwsze przy montażu ale daje naprawdę dobrą sztywność. Kto wie czy nie lepszą niż wałki podparte na całej długości??
Mam nadzieję wkleić jakiś render czy coś nawet dziś, ale muszę zapoznać się z opiniami na ten temat, bo gdzieś czytałem (ale nie jestem pewien, czy o te wymiary chodziło), że łożyska pod wał fi30 mają dużo wieksze luzy niż te pod wał fi25.
tak po za tym to założyłem ten post na 2 dni i ileś tam godzin, ja też niechcę tutaj syfu :cool:
Prawda leży pośrodku -Arystoteles.Może dlatego wszystkim zawadza -Wodzu.


bartek_iw
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 314
Rejestracja: 20 paź 2005, 17:45
Lokalizacja: cz?uchĂłw

#4

Post napisał: bartek_iw » 19 sie 2006, 23:15

Wodzu pisze:że łożyska pod wał fi30 mają dużo wieksze luzy niż te pod wał fi25.
chodzi o to ze walki sa wykonane w jakiejs tam tolerancji powiedzmy h6
a im wieksza srednica walka tym wieksze jest pole tolerancji
zapraszam do lektury rozdzial - tolerancje i pasowania

a swoja droga to odnosze wrazenie ze sam do konca nie wiesz co chcesz zrobic :cool: , skaczesz z tematu na temat
a pomysl z zalozeniem wlasnego postu to proponuje w dziale inne sprawy mechaniczne

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#5

Post napisał: bartuss1 » 19 sie 2006, 23:30

bartek_iw pisze:a im wieksza srednica walka tym wieksze jest pole tolerancji
a kto ci to powiedział ? chyba chodziło o to ze im większa średnica tym drozsze w tej samej klasie dokładności, bo w nizszej klasie dokładności to ja bym sobie od razu odpuscił,
na marginesie wałki fi 30 na 1 metrze wykazują mniesze sklonności do ugięcia aniżeli fi 25 jesli bierzemy pod uwage np kressa czy metabo, a łozyska to lepiej regulowane, bo te LM ...UU to rózne mają wykonania, wszak chinczyki
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign

Awatar użytkownika

termit_tm
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 702
Rejestracja: 01 lis 2005, 20:02
Lokalizacja: Leszno

#6

Post napisał: termit_tm » 19 sie 2006, 23:40

chodzi mu to ze np. w klasie "h" im wieksza średnica tym wieksza jest odchyłka

Awatar użytkownika

Autor tematu
Wodzu
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 674
Rejestracja: 29 lip 2006, 19:32
Lokalizacja: z sasiedztwa

#7

Post napisał: Wodzu » 19 sie 2006, 23:43

Kurcze nie jestem geniuszem i po prostu chcę uzyskać obiektywne zdanie na temat niektórych rozwiązań, nie należe do typów ludzi, którzy sobie cos tam wymyslą zrobią, a po tem szukają winnych bo niedziała, albo działa ale nie tak (najbardziej czarny scenariusz to: działało prze 5 s. ale pózniej wszytsko się rzopadło i pozabijało wszystkich do okoła :razz: ), więc pewnie zadje pytania, na tematy, które nie są mi nawet potrzebne, ale służą do dobrego ukierunkowania swoich działań. Ja raczej potrzebuje ściśle określonego planu działania i konsekwentnym realizowaniu go. Tak więc ktos pisał, że po cholere liczę wrzeciono ( niestety ale ktoś usunął kilka moich postów, przynamniej teraz wiem dla czego :shock: ), a ja je liczyłem żeby wiedzieć głównie jakie łożyska zastosować, a nie jaki wał mogę zamocować w uchwycie. Tak więc zadaje pytania na forum, głównie po to żeby zebrać jak najwięcej opini i sugesti dotyczących danego rozwiązania. Jeżeli komuś to przeszkadza to chyba nie powinien zaglądać na jakie kolwiek forum.
Jeżeli chodzi o skakanie z tematu na temat: w zasadzie mam ukończony projekt tokareczki, nie długo przyjedzie jeden serwomechanizm- na razie do testów. Ale mam wątpliwości co do nie których elementów i potrzebuje opini. Pisałem, że pracuje w firmie gdzie siedzi z 30 zawodowych konstruktorów- projektantów, naprawadę bardzo konstruktywne osoby i widać że z doświadczeniem ale jak im powiedziałem, że ta część ma być do amatorskiej tokarki to zaraz wzięli się za jakieś obliczenia wytrzymałościowe i szukanie norm itp. czyli w zasadzie za rzeczy, które się raczej odpuszcza przy amatorskich rozwiązaniach. Skonczyło się na tym, że teraz frezują jakiś detal na zamówienie, przychodzi przynajmniej dwa razy dziennie (w szczególności jeden, od którego praktycnie nic nie chciałem- spec. od form wtryskowych) taki gości i prosi o wykonanie czegoś tam do prototypu, a ja mam zaplanowaną technologię co do minuty i jak zejdę poniżej 80% normy tygodniowej to po premi :sad:
Więc pytania, które tutaj zadaję są dla mnie bardzo istotne, kasy raczej mam pisałem o 30 tyś. ale po zastanowieniu się postanowiłem sobie wyzanczyć jakąś granicę cenową (na razie jej nie podam), na swóją pierwszą mszynkę, bo raczej nie jestem zwolnnikeim do wydawania kasy, a już szczególnie na coś co jest wielką niewiadomą (chodzi o stosunek założeń do efektu końcowego), myślę że każdy kto to będzie czytał jest w stanie mnie zrozumieć.
Pozdrawiam

Następny post założe w dziale: Inne Sprawy Mechaniczne.
Prawda leży pośrodku -Arystoteles.Może dlatego wszystkim zawadza -Wodzu.

Awatar użytkownika

skoti
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1743
Rejestracja: 28 gru 2004, 23:56
Lokalizacja: Rybnik

#8

Post napisał: skoti » 19 sie 2006, 23:47

bartuss1 pisze:bartek_iw napisał/a:
a im wieksza srednica walka tym wieksze jest pole tolerancji


a kto ci to powiedział ?
Może powiedziały mu to tablice odchyłek ? :roll:

Awatar użytkownika

Autor tematu
Wodzu
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 674
Rejestracja: 29 lip 2006, 19:32
Lokalizacja: z sasiedztwa

#9

Post napisał: Wodzu » 19 sie 2006, 23:51

Kurcze, z tymi klasami to jest oczywiste, aż takim laikiem to nie jestem, chodzi mi głownie o doświadczenia z tego typu rozwiązaniami, a pytałem po za tym o łożyska pod wałki a nie o wałki, te to w skrajnyej sytuacji sam zrobie, mam dostęp do szlifierki do wałków, trudniej jedynie z hartowaniem powierzchniowym.
A jak zachowują się te regulowane przy obciążeniach. Próbował ktoś na tym frezować chociaż w alu. Bo przychodzi mi na myśl, że po wyregulowniu luzu zostanie tam jakaś szczelina i jak ona wpływa na (o dokładności to ja już raczej nie będe pisał jak wyjdzie tak wyjdzie :mrgreen: ) stan powierchni, czy nie pojawiają się większe drgania ?
Chyba, że umieścić to łożysko w taki sposob w obudowie, żeby szczelina nie miała wpływu na przenoszone obciążenia?
Prawda leży pośrodku -Arystoteles.Może dlatego wszystkim zawadza -Wodzu.


olo_3
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1249
Rejestracja: 31 sie 2004, 22:25
Lokalizacja: EU

#10

Post napisał: olo_3 » 20 sie 2006, 01:37

skoti pisze:
bartuss1 pisze:bartek_iw napisał/a:
a im wieksza srednica walka tym wieksze jest pole tolerancji


a kto ci to powiedział ?
Może powiedziały mu to tablice odchyłek ? :roll:

Raczej pasowan :)

Poza tym nie jest powiedziane ze odchyłka rośnie proporcjonalnie do średnicy walka (w tym wypadku), albowiem istnieją rożne klasy pasowan w każdym przedziale.
Wspomniane H7 tez dzieli się na kilka, nawet pasowania swobodne maja swoje tolerancje – przynajmniej za moich czasów uczyli tak w szkole.
Zwątpienie jest oznaką, że podążasz w dobrym kierunku.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prowadnice - Technika Przesuwu Liniowego”