Laser ORTUR nie chce działać

Nie reaguje na polecenia programu, prowadnice nie działają

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
Bartnik
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 27 lut 2022, 12:28

Laser ORTUR nie chce działać

#1

Post napisał: Bartnik » 27 lut 2022, 15:34

Dzień dobry wszystkim. Jestem nowym użytkownikiem tego forum mam na imię Ryszard i bardzo dziękuję za przyjęcie mnie do tego grona. Od kilku dni jestem "szczęśliwym" posiadaczem chińskiego lasera Ortur Laser Grawer Aufero (taka jest nazwa na Allegro) z głowicą LU2-4SF. Urządzenie jest o tyle proste, że przychodzi z elementami prawie złożonymi. Trzeba tylko skręcić ze sobą prowadnice (ramę), podłączyć kable, przykręcić głowicę i można zacząć przygodę. Nie wiem, czy nie jestem za stary na tę przygodę, bo teoretycznie wszystko powinno działać. U mnie nie chce działać. Od początku był zbuntowany i myślałem, że będzie do oddania, jednak za którymś razem jeden jedyny raz zadziałało, silniki uruchomiły się, laser świecił testy wychodziły. Następnego dnia już przestał działać. "Zaraza" ma w nosie komendy z programu GRBL. Nic go nie rusza. Może ktoś z forumowiczów ma jakiś pomysł, co powinienem zrobić, żeby cieszyć się tym wynalazkiem i wycinać wnukom różne cudeńka?




Shrinker
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 66
Rejestracja: 06 paź 2020, 18:53

Re: Laser ORTUR nie chce działać

#2

Post napisał: Shrinker » 01 mar 2022, 10:14

1. Sprawdzić komutację, pzrewody.
2. Czy jest podłącziny laser no komputera normalnego, czy do laptopu?


Autor tematu
Bartnik
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 27 lut 2022, 12:28

Re: Laser ORTUR nie chce działać

#3

Post napisał: Bartnik » 01 mar 2022, 21:24

Podłączony jest do normalnego - stacjonarnego komputera. O co chodzi z tą komutacją? Proszę wybaczyć pytanie. Ludzie po polonistyce mają małe pojęcie o takim czymś.


mikun
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 44
Rejestracja: 13 paź 2010, 22:35
Lokalizacja: Poznań

Re: Laser ORTUR nie chce działać

#4

Post napisał: mikun » 01 mar 2022, 22:34

Komutacja to zestawienie połączenia, pewnie chodzi o to czy konektory mają przejście. Nie wiem na jakim programie działasz jeśli na LaserGRBL po podłączeniu (u mnie COM8) trzeba obok kliknąć ikonę połączenia a potem jeszcze kłódkę. Po lewej stronie na dole masz strzałki zobacz czy silniki działają. Problemem mogą być jeszcze krańcówki o ile je masz. W programie LaserGRBL można samemu zrobić przyciski np ja mam impuls lasera krótki ale z pełną mocą żeby sprawdzić materiał, mam przycisk z mocą najmniejszą żeby działał jako wskaźnik na materiale, przydaje się też trasowanie czyli laser jedzie z najmniejszą mocą po obszarze na którym ma wycinać czy grawerować, pomaga to ustawić materiał pod laserem.


Autor tematu
Bartnik
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 27 lut 2022, 12:28

Re: Laser ORTUR nie chce działać

#5

Post napisał: Bartnik » 02 mar 2022, 20:45

Mikun - dzięki za pochylenie się nad moim problemem. W swoim poście napisałem, że był jeden moment, że urządzenie mi zadziałało. Laser punktowo świecił. strzałkami uruchamiałem silniki i prowadnice. Wszystko działało - przez jeden wieczór. Następnego już nie działało. Wiem o włączeniu, wiem o kłódce, wiem o przycisku sprawdzającym świecenie. Owszem klikam w przycisk i jego kolor zmienia się tak, jakby laser świecił i wszystko działało, a jednak nie świeci. I ciągle nurtuje mnie pytanie - dlaczego raz przez jeden wieczór wszystko działało, a później już nie. Pozdrawiam.


Autor tematu
Bartnik
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 27 lut 2022, 12:28

Re: Laser ORTUR nie chce działać

#6

Post napisał: Bartnik » 04 mar 2022, 21:28

Drodzy użytkownicy tego forum. Może ktoś jeszcze zechce przekazać mi jakąś radę? Proszę.


Autor tematu
Bartnik
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 27 lut 2022, 12:28

Re: Laser ORTUR nie chce działać

#7

Post napisał: Bartnik » 06 mar 2022, 13:01

Nie daję za wygraną i ciągle kombinuję z tym urządzeniem, żeby go uruchomić. Dzisiaj już jest mały sukces. Mały, bo coś zaczęło działać. Laser zaczął kontrolnie świecić, a silniki zaczęły "buczeć". Chciały wystartować, ale coś je jakby skleiło. NIe mogły ruszyć. Sam próbowałem ruszyć prowadnicami, ale były jakby przyklejone i nie można było ich przesunąć. Może te objawy coś komuś powiedzą i pomoże mi uruchomić to ustrojstwo.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”