LASER FIBER TRUMPF

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

www.kimla.pl_
Posty w temacie: 27

#31

Post napisał: www.kimla.pl_ » 22 lut 2013, 22:33

Clubber, ile kosztuje taka płyta główna do Amady?

Jarek, tak jestem zafascynowany maszynami CNC, kocha się raczej ludzi, jednak ty kochasz Trumpfa.
Ok, nie mam o to pretensji ponieważ jeśli twoje kochanie nikomu nie przeszkadza to ani ja ani nikt inny nie powinien mieć nic przeciwko temu.
Nie możesz jednak ewidentnych wad przedstawiać jako zalet.
Rozumiem, że dla ciebie zepsucie się maszyny jest fascynujące ponieważ możesz sobie w niej pogrzebać i udowodnić szefowi, że jesteś niezastąpionym pracownikiem bez którego firma by się rozsypała.
Nie odpowiedziałeś jednak na moje pytanie dlaczego uważasz że roczna gwarancja w Trumpfie jest lepsza niż 2 lata maszyn Kimla.
To samo dotyczy, twojego twierdzenia, że nie może być maszyn które psują się mniej od trumpfa więc odrzucasz emocjonalnie możliwość, że maszyny innych producentów mogą się nie psuć z powodu zaniku zasilania.
Musisz po prostu oswoić się z faktem, że jednak można robić maszyny, które są na to nie wrażliwe.
Jeśli się tak dzieje to nie znaczy, że jest to przypadek tylko, że maszyna jest źle zaprojektowana i producent powinien dołożyć wszelkich starań aby przeprojektować wadliwe rozwiązanie. Widać niektórzy nie potrafią sobie z tym poradzić przez 20lat -to przykre, ale akurat dla firmy Kimla korzystne.



Tagi:

Awatar użytkownika

clubber84
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1191
Rejestracja: 28 sie 2011, 10:34
Lokalizacja: Zach-Pom

#32

Post napisał: clubber84 » 22 lut 2013, 23:57

www.kimla.pl_ pisze:Clubber, ile kosztuje taka płyta główna do Amady?
W 2009 roku do krawędziarki z serii HF z 1999 roku kosztowała prawie 3000zł, do lasera z serii ALPHA z 2000 roku 4000zł (o ile mnie pamięć nie myli).
Nie wiem ile kosztuje teraz, bo jeszcze w żadnej maszynie, które obsługuje do tej pory płyta główna nie "strzeliła".
Przypomnę tylko, że producent rozwiązał ten problem i w późniejszych maszynach przy skokach napięcia, nic się nie psuło (serwisantem nie jestem, więc szczegółów nie znam).



W


www.kimla.pl_
Posty w temacie: 27

#33

Post napisał: www.kimla.pl_ » 23 lut 2013, 00:44

Czyli tak jak myślałem jednak się da ten problem rozwiązać.


przemo
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 57
Rejestracja: 17 paź 2006, 17:38
Lokalizacja: Śląsk

#34

Post napisał: przemo » 23 lut 2013, 03:26

Pan Kimla bardzo ciekawie wymiguje się z pytania która z firm używa jego maszyn (chodzi o lasery). Co do maszyn które psuja się pod wpływem skoków napięcia problemu takiego nie da się ani do końca wyeliminować . Nie zauważyłem aby maszyny tego czy innego producenta psuły się bardziej a inne mniej. Przez kilka lat pracy z maszynami mieliśmy bardzo dużo zaników napięcia i tak samo jak Amada tak samo i trumpf przy którymś z rzędu zaniku zdarzało się iz maszyna z jakiegoś powodu nie wstała.
Co do psujących się telewizorów czy innego typu urządzeń pragnę zauważyć ze jednak jest sporo serwisów które naprawiają owy sprzęt i dzieje się to z rożnych powodów , sam miałem przykład ze komputer mi zdechł po zaniku napięcia.

Co do uwielbienia przez użytkowników tej czy owej firmy niestety zgadzam się tutaj z kilkoma przedmówcami iz niestety pan Kimla mówi o niezawodności swoich maszyn nie podając żadnych ale to żadnych konkretów jeśli chodzi o użytkowników a niestety ich opinia jest kluczowa. Producent niestety jest tak obiektywny jak ja w kwestii czy jestem ładny(oczywiście ze tak).
Co do gwarancji kto powiedział ze firma Trumpf nie daje 2 lata gwarancji bo niestety chciałem poinformować ze daje i to jest tylko kwestia umowy, sami mieliśmy wszystkie maszyny na takiej gwarancji.
Co do tematu ze duże firmy maja problem z przestawieniem się na coś nowego i coś lepszego.By może tak jest ale niestety to te firmy wymyślają wszystkie te nowe rzeczy czy to jedna czy druga z tych firm. Jeszcze do niedawna dobre lasery Co2 robiło tylko kilka firm a to dlatego ze tak jak pan kimla powiedział optyka i jej precyzja była bardziej wymagająca wiec tylko kilka firm robiło to dobrze a inni wogule sie za to nie brali bo tak naprawdę nie potrafili. Dzisiaj mamy to ze laser Fiber jest prostszym urządzeniem i widzimy co się dzieje > Firmy krzaczki zaczynają skakać na rynku ze swoimi produktami ale trzeba się zastanowić nad jednym. Np weźmy taka firmę kszaczek, czy ona tak naprawdę coś wymyśliła lub poprawiła coś znacząco w tej kwestii ? Według mnie nie.Wszystkie tego typu firmy kopiują rozwiązania konkurencji która wprowadziła to kiedyś na rynek,jedne rozwiązania z laserów Co inne z rozwiązań Fiber.
Co do forsowania przez Trumpfa Co2 wydaje mi się to logiczne tak długo jak będzie się to sprzedawać a chyba się sprzedaje i to w miarę dobrze wiec było by dziwne żeby z tego rezygnować.
Kolejny temat ze firma Trumpf przespała ere laserów Fiber. Nie chce się wymądrzać ale kilka lat temu kiedy na rynku nikt nie słyszał jeszcze o laserach tego typu trumpf prowadził już badania nad tego typu rozwiązaniami, wiec raczej temat nie został przez nich przespany jak sugeruje pan kimla tylko podjęli błędne decyzje co do ich zastosowania. Tak się składa ze taki moloch jak Trumpf kilka lat temu wydawał około 200milionów rocznie na badania nad nowymi rozwiązaniami (dziś pewnie sporo więcej) ,ciekawe ile inne firmy wydaja, szczególnie te co podpatrują i kopiują rozwiązania.
Ktoś oczywiście powie ze skoro robimy tak samo to po co przepłacać , i ma w pewnym sensie racje, tylko idąc w ta stronę zawsze możemy kupić chińczyka bo być może on będzie jeszcze tańszy.

I myślę ze tak samo jak ja inni użytkownicy tez chętnie się dowiedzą kto używa laserów firmy Kimla aby można zweryfikować ich niezawodność w praktyce a nie tylko w teorii.

Pozdrawiam
TruTops Laser/Punch/Bend/Calculate/Fab
SolidWorks/AutoCad
SolidCam
Laser/Punch/Bend/milling


Seb2
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 18 lut 2013, 11:25
Lokalizacja: Polska

fiber

#35

Post napisał: Seb2 » 23 lut 2013, 11:27

Witam
Nie było mnie parę dni i dyskusja bardzo się rozwinęła.
Pozwolicie, że odniosę się do postu Kimla z początku dyskusji odnośnie sprawności laserów dyskowych i światłowodowych. Zamieścił Pan tabelkę, w której porównywane są parametry techniczne obydwu typów rezonatorów. Ta tabelka jest z publikacji z 2005 r. - prawie 10 lat!!! Można byłoby się postarać o coś nowszego, np.:
z 2007: http://www.oulu.fi/fmt/FMT6/PDF/LaserWo ... Trumpf.pdf
z 2008: http://144.206.159.178/ft/CONF/16410807/16410824.pdf
z 2009: http://www.newtechdev.com/newtech_future_fiber_disc.pdf
z 2011: http://www.photonics.com/Article.aspx?AID=47616
a także warto poczytać:
http://www.rp-photonics.com/thin_disk_lasers.html
http://www.rp-photonics.com/high_power_lasers.html
Co do sprawności laserów w łatwy sposób można ją policzyć, tzn:
laser dyskowy o mocy 16 kW pobiera moc z sieci elektrycznej (przy maks. mocy wyjściowej 16 kW na materiale obrabianym) 80 kW (dane z instrukcji)
Sprawność 16/80 *100% = 20% - dane te dotyczą tylko rezonatora a nie całej maszyny. Być może mniejsze moce maja ten współczynnik inny (raczej większy niż mniejszy).
Proszę przeprowadzić takie obliczenie dla lasera włóknowego. Ja nie mogę - nie mam dostępu do danych
Poza tym sprawność jest tylko jednym z kilku, ułamkowym elementem kosztów wycięcia danego detalu.
Co do jakości cięcia. Na jakość i wydajność cięcia ma wpływ nie tylko długość fali ale także gęstość mocy uzyskana na materiale (zastosowana optyka) oraz rozkład modowy (rozkład gęstości mocy). Stąd różnice w zachowaniu się laserów typu fiber (światłowodowych, dyskowych) przy cięciu cienkich blach (na korzyść laserów fiber) i grubych blach (na korzyść laserów CO2).
I jeszcze jedno. Przemawia do mnie to, że w rozmowie z firmą Trumpf, handlowiec powiedział mi. Mozemy sprzedać wam laser jaki chcecie - CO2, Dyskowy (TruDisk), czy nawet włóknowy (TruFiber). produkujemy wszystkie typy laserów, więc nie mamy interesu w tym aby reklamować jedno konkretne rozwiązanie techniczne. Źródło laserowe powinno być dostosowane do potrzeb klienta.
O serwisie i utrzymaniu ruchu powiedziano już tu wiele. Znam firmy, które kupiły "doskonałe" urządzenia, które teraz stoją zamiast zarabiać na siebie.
pozdrawiam


www.kimla.pl_
Posty w temacie: 27

#36

Post napisał: www.kimla.pl_ » 23 lut 2013, 12:44

Kolega wybaczy ale artykuły firmy Trumpf zawsze będą tendencyjne i je pomińmy.
W żadnym z pozostałych przytoczonych artykułów nie ma konkretnego porównania jak w podanej przeze mnie tabeli. W jednym z przytoczonych artykułów jest natomiast wzmianka o żywotności laserów dyskowych co potwierdza dane z przytoczonej przeze mnie tabeli na poziomie 10.000h.

Co do sprawności laserów fiber to osobiście dokonałem pomiaru pobieranej mocy przez laser fiber IPG 3kW i wyszło 8.8kW co daje ok 34% sprawności więc i tak dużo więcej niż w dyskowych.

Co do informacji dotyczących rodzajów laserów produkowanych przez Trumpf to pragnę sprostować, że owszem produkują lasery z rezonatorem światłowodowym ale z małymi mocami do mikroobróbek.
W całym tym wątku dyskutujemy o laserach do produkcyjnego cięcia metali, a takich laserów w ofercie Trumpf do tej pory nie ma.
Jak pisałem, pracują nad tym i obiecywali, że pokażą taki laser w Hannowerze ale nie zdążyli.

Każdego klienta zainteresowanego zakupem maszyn Kimla zapraszam do odwiedzenia firmy w Częstochowie, chętnie również przekażemy referencje firm użytkujących lasery Kimla. Nie spodziewacie się chyba, że będę umieszczał w internecie bazę klientów firmy Kimla.

Podkreślam, że nic nie mam przeciwko Trumpfowi, to dobra firma robiąca dobre maszyny, ale bardzo drogie, można zatem chyba oczekiwać, że psucie się maszyny jak zaniknie napięcie powinno być dawno rozwiązane.
Moje ostatnie posty są raczej wyrazem zdziwienia jak można zakochać się w maszynie, że aż się przedstawia ich wady jako zalety. Tak więc informację o gwarancji 1 rok komentowałem z wypowiedzi użytkownika z poprzednich postów który jak twierdzi taką gwarancję na swoje maszyny Trumpf dostał.
Co do tego że inne firmy korzystają z źródeł IPG a Trumpf nie wynika z wieloletniego już konfliktu Trumpfa z IPG, ale to długa historia...
Cieszę się jednak, że kolega zauważył, że jakość wiązki generowanej z laserów fiber jest lepsza niż z laserów dyskowych.


Seb2
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 18 lut 2013, 11:25
Lokalizacja: Polska

#37

Post napisał: Seb2 » 23 lut 2013, 13:20

Podsumowując, można zacytować fragment podanego przeze mnie artykułu:
At a Market Focus session on industrial lasers during CLEO (the Conference on Lasers and Electro-Optics) in May 2010, a brave soul posed the question, “What’s better, thin-disk or fiber lasers?” A year later, the answer you get is pretty much the same, but it depends on who is doing the answering.
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jedni wola takie inni takie. natomiast drażnią mnie nieścisłości takie jak podawania sprawności laserów dyskowych ok. 15% a włóknowych ok. 30%. W ustach człowieka sprzedającego maszyny z laserami włóknowymi błąd o 1/3 wydaje się być tendencyjny.
Rada dla wszystkich, którzy chcą kupić maszynę do cięcia: pytać, oglądać, konfrontować informacje, policzyć parę rzeczy, zapytać o serwis i nie dawać się zbyć informacja że coś się nie psuje. Zadać pytanie, ale jak się popsuje to ile kosztuje naprawa?
Pytanie do Klima
Interesują mnie lasery światłowodowe. Kiedyś staliśmy przed wyborem Trumpf czy IPG. Do zastosowań spawalniczych wybraliśmy TruDiska. Argumentami były:
- kilka wyjść światłowodowych z jednego rezonatora, każde o takiej samej jakości wiązki laserowej i możliwość obsługi przez jeden rezonator kilku stanowisk (chociaż nam akurat chodziło o możliwość użytkowania światłowodów o różnej średnicy)
- łatwość wymiany modułów diod pompujących w przypadku awarii (wymieniamy sami bez serwisu i justowania) oraz w przypadku awarii pojedynczego modułu reszta przez pewien okres czasu może wygenerować moc pompująca większa niż nominalnie (wtedy IPG zalecało odesłanie rezonatora do Niemiec)
- "odporność", ze względu na konstrukcje rezonatora, na odbicie wsteczne wiązki laserowej, np. w przypadku spawania aluminium (wiem, że najpierw uszkodzi się sprzęg optyczny światłowodu, ale prawdopodobieństwo cofnięcia się wiązki laserowej jest całkiem spore)
W waszych maszynach są źródła IPG? Coś się zmieniło w tych wypunktowanych przeze mnie informacjach?
dzięki
jeszcze tylko dodam, że artykuły, które wypisałem nie są artykułami czysto reklamowymi firmy Trumpf. Pisali je ludzie z Trumpfa ale podpisali się z imienia i nazwiska, biorąc za to odpowiedzialność. W większości przypadków z takich artykułów pochodzi wiedza na temat budowy i parametrów technicznych laserów. Być może pan Klima sam buduje, konstruuje rezonatory laserowe. Jeżeli tak to chylę czoła. Jeżeli nie to skąd pan bierze swoje informację? Pewnie z tego typu artykułów, a mam nadzieje, że nie z folderów reklamowych.
Pozdrawiam


www.kimla.pl_
Posty w temacie: 27

#38

Post napisał: www.kimla.pl_ » 23 lut 2013, 15:29

Oj zmieniło się i to dużo.

Firma Kimla stosuje w zależności od mocy lasery SPI i IPG.
Lasery IPG umożliwiają użycie beam switcha który daje możliwość przełączania odbiorników i zmianę średnicy światłowodu.

- łatwość wymiany modułów diod pompujących w przypadku awarii (wymieniamy sami bez serwisu i justowania) oraz w przypadku awarii pojedynczego modułu reszta przez pewien okres czasu może wygenerować moc pompująca większa niż nominalnie (wtedy IPG zalecało odesłanie rezonatora do Niemiec)
:shock: :shock: :shock:
Jak to wymieniacie? To ile razy wam się to popsuło że sami wymieniacie i zakładam, że używając liczby mnogiej stało się to więcej niż jeden raz.

Ile czasu jest już eksploatowana wasza maszyna?

W źródłach IPG które zamawiamy do naszych laserów są dodatkowe moduły, które umożliwiają kontynuację pracy z mocą nominalną gdyby coś się stało. (prawie 3 lata użytkowania i nic takiego nie miało miejsca).


Seb2
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 18 lut 2013, 11:25
Lokalizacja: Polska

diody pompujace

#39

Post napisał: Seb2 » 23 lut 2013, 18:14

Maszyna jest używana 2 lata. Diod nie wymienialiśmy, ale liczyliśmy się z taka możliwością i jeden pakiet diod jest na stanie. Wymiana jest banalna - przetestowane na szkoleniu z obsługi maszyny.
Czyli jak rozumiem w przypadku laserów IPG mogę uzyskać kilka (ile?) wyjść do których podłączam światłowód (3 kW jaki ma najmniejszy światłowód?) o minimalnej dopuszczalnej średnicy i mogę zamiennie obsługiwać kilka stanowisk?
Co z odbiciem wiązki?
Pozdrawiam


www.kimla.pl_
Posty w temacie: 27

#40

Post napisał: www.kimla.pl_ » 23 lut 2013, 19:06

Tak, w IPG można za pomocą przełącznika wiązki wybierać do którego światłowodu skierowana zostanie moc.
Dla 3kW najmniejsza średnica to 100um
Rozpraszacz odbitej wiązki jest już w złączu QBH które jest chłodzone cieczą i może rozproszyć do 6kW mocy odbitej.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”