Laser CO2 - prezent dla żony ;)

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
crocens
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 7
Rejestracja: 24 paź 2008, 18:37
Lokalizacja: Radzionków

Laser CO2 - prezent dla żony ;)

#1

Post napisał: crocens » 06 mar 2022, 13:26

Witam serdecznie!

Jestem całkiem nowy na forum i zdaję sobie sprawę, że pewnie pytania które zadam będą wydawały się błache, nie mniej liczę na jakiś feedback ;)

Trochę o mnie: Marcin, jestem technikiem chłodnictwa, swego czasu dużo udzielałem się na forum znanego portalu branżowego (stąd wiem, że moje pytania laika dla specjalistów pewnie będą dla Was tendencyjne ;) ). Lubię dłubać przy elektronice, lubię programować conieco, budować, wymyślać, poznawać. Stąd pomysł na wykoanie takiej maszyny. To połączenie przyjemnego (dla mnie, chciałbym po prostu coś zbudować, lubię majsterkować) z pożytecznym (dla żony, prowadzi małą działalność gospodarczą no i ma w czerwcu urodziny :P).

Od razu dodam, że nigdy nie projektowałem maszyn w komputrze chociaż autocad nie jest mi obcy. Z racji tego nie mam jeszcze tego na rysunkach jednak moim celem i prośbą nie jest ocena projektu a pomysłu wg któego chcę wykonać maszynę. Jeżeli pomysł ma szansę na realizację pewnie projekt powstanie ;)

Ogólnie sprawa wygląda tak, że chciałbym zbudować mojej żonie Laser CO2 o polu pracy około 1000x1000, mm. Aktualnie mamy chińczyka 400x400 i daje radę sklejkę 3mm, ale tak na prawdę to strazne ^#&^ ;)

Przeznaczenie:
- głównie wycinanie w sklejce 3-10mm oraz jej grawerowanie
- dodatkowo wycinanie i grawerowanie plexi

Konstrukcja podstawy:
Konstrukcja stalowa z profili 40x40x2, spawana - prawdopodobnie górna część zostanie oddana do frezowania, by była równa pod systemy liniowe. Poziomowana poprzez wkręcane stópki. Nie mam możliwości jej wyrzażenia odprężającego całej konstrukcji, niestety :(

Oś X:
Oparta na wałkach podpartych fi 12 i łożyskach półotwartych umieszczonych na górze podstawy. Napędzane paskiem zębatym. Dwa silniki krokowe (SM 42STH60-1684A - 0.91Nm, 1,68A) -praca sprzężona. Do tego swa sterowniki (DM542) oraz zasilacz zasilacz niestabilizowany SPS2410 (V3.0)-24VDC/10A

Oś Y:
Brama, wykonanie w pierwszej wersji z twardej płyty HDF (widziałem takie coś we frezarce i dawało radę. Myślę, że z laserem też się sprawdzi?) system jezdny na podobnej zasadzie jak dla osi X: wałki podparte tylko fi 10 obrócone o 90*, pasek, ten sam silnik krokowy, ten sam sterownik, zasilanie z tego samego zasilacza co silniki osi X.

Stół roboczy:
Tu mam pewną zagwozdkę, szukałem plastrów miodu do laserów ale ich ceny powalają a w takim rozmiareze to już nie mówię, nie znalazłem nic. Myślałem nad wykonaniem lekkiej ramy do której zostanie przytwierdzona krata Wema jako plaster miodu. Konstrukcja oparta na 4 śrubach trapezowych w narożnikach z kołami żębatymi pod pasek w celu regulacji wysokości (pasek przechodzi przez wszystkie 4 rolki, napinacz i zębatkę z rączką do kręcenia, mam nadzieję, że rozumiecie o co mi chodzi ;)

Laser:
Tuba 80W umiejscowiona na stałe, nie na bramie w celu minimalizacji drgań.
Chłodzenie wykonam sobie sam, w końcu chłodniarz ;)
Powietrze: ACO-003

Wszystkim zawiadywało by na początek Arduino UNO gdyż takie cuś posiadam i na tą chwilę tylko to potrafię oprogramować.
Soft: Lightburn

Dodatki:
- wyłączniki krańcowe
- osłona trasy promienia lasera
- osłona oczu ;)
- osłony wszystkich elementów gdzie może w razie awarii pojawić się światło lasera
- odciąg dolny (wstępnie około 300m3/h)


Pytanie na dzisiaj czy taka idea ma w ogóle sens? Bo jeśli tak to zacznę się brać za projektowanie i pewnie pozawracam Wam głowę trochę ;)
Jeżeli nie ma sensu to dlaczego? ;)
Po prostu nie chcę się zabierać za coś co z góry jest skazane na porażkę ;)
Nie liczę też, że ktoś zbuduje maszynę za mnie, liczę raczej podpowiedzi odnośnie założeń, wybranych technologii, systemów itp.

Dziękuje bardzo za wszystkie odpowiedzi!

Marcin.




Daniu
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 831
Rejestracja: 01 lip 2013, 00:27
Lokalizacja: Krk

Re: Laser CO2 - prezent dla żony ;)

#2

Post napisał: Daniu » 06 mar 2022, 13:39

crocens pisze:
06 mar 2022, 13:26
Pytanie na dzisiaj czy taka idea ma w ogóle sens?
Wg mnie, nie. Raczej szukałbym jakiegos chińczyka, może używany się trafi..
Chyba, ze cierpisz na nadmiar wolnego czasu… 😀
„Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy”…


Autor tematu
crocens
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 7
Rejestracja: 24 paź 2008, 18:37
Lokalizacja: Radzionków

Re: Laser CO2 - prezent dla żony ;)

#3

Post napisał: crocens » 06 mar 2022, 14:18

Nadmiaru nie mam ale mogę wygospodaroać trochę czasu dziennie, zresztą mam czas do czerwca ;)

Oglądałem oczywiście używki, nawet do naprawy, ale lasery o takim polu są totalnie poza moim zasięgiem cenowym. A pole wynika z potrzeb, a właściiwie pomysłu żony na kolejne produkty. Standardowe pole rzędu 600x400 jest zwyczajnie za małe. Poza tym z kupna nie ma ani satysfakcji ani pieniędzy w portfelu, kiedy robisz sam masz przynajmniej satysfakcję a i portfel jednak grubszy zostaje ;)

Dodam, iż osobiście buduję i serwisuję układy chłodnicze, przeróżne. I nie ma nic bardziej satysfakcjującego od momentu, kiedy urządzenie zaczyna działać albo kiedy rozwiązuje się jakiś skomplikowany problem techniczny ;)

PS. Jakby ktoś potrzebował pomocy przy chłodzeniu chętnie pomogę :D

Awatar użytkownika

abyss
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 503
Rejestracja: 06 maja 2005, 23:13
Lokalizacja: Irlandia

Re: Laser CO2 - prezent dla żony ;)

#4

Post napisał: abyss » 09 kwie 2022, 11:18

Przy projektowaniu myśl o sztywności konstrukcji - bo "okiem" ugięcia 1-2mm na tej długości niemal nie widać, a "promień lasera" ma już z tym problem. Podobnie z paskami napędu i ich elastycznością.


koala.g
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2824
Rejestracja: 01 kwie 2009, 23:02
Lokalizacja: Małopolska

Re: Laser CO2 - prezent dla żony ;)

#5

Post napisał: koala.g » 10 kwie 2022, 23:19

W sumie mam "plasterek" ale o rozmiarach 160x160... dałem za niego 1800zł netto.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”