Kurs programowania CNC - czy warto go zrobić?

W tym dziale można przedstawiać swoją ofertę, opisywać maszyny na sprzedaż oraz oferować inne usługi komercyjne.

Kurs programowania CNC - czy warto go zrobić?

#1

Post napisał: Redakcja » 21 lip 2017, 19:39

Obrazek
Droga do zawodu programisty czy operatora maszyn CNC wbrew pozorom nie musi być skomplikowana i wymagająca. W dążeniu do wymarzonej pracy mogą pomóc specjalistyczne studia lub odbycie profesjonalnego kursu. Jest to idealne rozwiązanie dla tych osób, które chcą się przekwalifikować lub zdobyć nowy zawód. Taki fachowy kurs przygotowuje uczestnika m.in. do samodzielnej obsługi maszyn sterowanych numerycznie czy umiejętności kontroli bieżących i ostatecznych wykonywanych wyrobów. Zdobycie odpowiedniego certyfikatu daje pracodawcy sygnał, że kandydat posiada odpowiednią wiedzę w temacie programowania CNC i jest gotowy do podjęcia pracy. Na czym dokładnie polega specjalistyczny kurs obsługi maszyn CNC oraz jakich specjalistycznych umiejętności można podczas niego nabyć?

Kto może wziąć udział w kursie?
Wszystkie osoby, które zakończyły studia mechatroniczne, szkoły zawodowe o profilu mechanicznym lub chcą zdobyć nowe doświadczenia i umiejętności mogą skorzystać z profesjonalnego kursu CNC. Wystarczy już podstawowa wiedza w tematyce CNC oraz znajomość obsługi komputera z systemem Windows, aby wziąć w nim udział. - Kursanci, którzy zgłaszają się do nas na szkolenia posiadają różnorodną wiedzę i doświadczenia. Wykształcenie techniczne bardzo pomaga, uczestnik wówczas rozumie wszystkie rysunki techniczne, zna także podstawowe narzędzia do programowania. Te osoby, które nie posiadają takiej wiedzy będzie im trudniej, jednak przy większym zaangażowaniu, zgłębianiu specjalistycznej literatury oraz intensywnych praktykach można pozytywnie ukończyć kurs - tłumaczy Tomasz Stasiuk, process engineer, specjalista ws. szkoleń CNC w Prima Power Central Europe. - Dobrym rozwiązaniem dla takich osób jest wcześniejsze zapoznanie z literaturą jeszcze przed kursem. Dzięki wiedzy zaczerpniętej z książek na szkolenie przyjdziemy bogatsi o informacje dotyczące chociażby budowy i sposobu działania urządzeń CNC, na których będą odbywać się ćwiczenia praktyczne. Takie dodatkowe przygotowanie pozwala sporządzić sobie również listę pytań do prowadzącego w kontekście niezrozumiałych zagadnień - dodaje.

Umiejętności i doświadczenia zyskane w trakcie kursu
Szkolenia z CNC odbywają się na zasadzie zajęć teoretycznych i praktycznych. Podczas tych pierwszych kursanci zgłębiają wiedzę i zagadnienia z tematyki CNC, dowiadują się na jakich programach będą pracować, poznają elementy, które następnie będą wdrażać w części praktycznej. W tej części z kolei sprawdzą się w rzeczywistej obsłudze maszyn przemysłowych sterowanych numerycznie CNC, tj. obrabiarek, frezarek, tokarek czy nawet wycinarek laserowych. - <i>Specjalizujemy się w prowadzeniu kursów na wycinarkach laserowych. Uczestnicy dowiadują się jak obsługiwać zarówno lasery 2D, jak i lasery 3D tak, aby jakość produkcji i wydajność maszyny utrzymywane były na najwyższym poziomie. Prezentujemy również informacje merytoryczne, aby kursanci poznali podstawy z zakresu maszyn laserowych. Do podstaw kursu należą wszystkie czynności prowadzące do uruchomienia programu cięcia. Kolejny etap szkolenia obejmuje technologię procesu cięcia laserowego i uczy użytkownika jak poprawnie kontrolować ten proces. - dodaje Tomasz Stasiuk. Kursanci nabywają także kwalifikacje w zakresie samodzielnej pracy przy obsłudze i programowaniu maszyn, umiejętności tworzenia i wprowadzania ręcznego programowania, interpretacji istniejących programów i ich edytowania, wykonywania różnych części maszyn na obrabiarkach sterowanych numerycznie w oparciu o stworzony program obróbczy, a także korzystania z narzędzi pomiarowych, stosowanych przy stanowisku operatora CNC.

Odbycie kursu może nie być wystarczające dla pracodawcy
Po odbyciu już podstawowego szkolenia kursant posiada odpowiednie umiejętności, które będzie mógł wykorzystać w praktyce. Jeśli wybrany kurs CNC będzie prowadzony na odpowiednio wysokim poziomie zarówno w zakresie wiedzy teoretycznej i praktycznej, tym samym uczestnik zdobywa solidne podstawy do ubiegania się o stanowisko programisty CNC. Na rynku branżowym istnieje wiele specjalistycznych kursów, dedykowanych odpowiednim narzędziom - warto z nich korzystać, gdyż jednocześnie zdobywa się wyższe kwalifikacje, a tym samym rozszerza się swoje pole kariery zawodowej w różnorodnych przedsiębiorstwach. Należy pamiętać, że odbycie odpowiednich szkoleń i kursów nie jest wystarczające &#8211; to zdobyte doświadczenie jest najcenniejszym czynnikiem dla pracodawcy, na podstawie którego zatrudnia daną osobę. Warto zatem po takim kursie odbyć jak najwięcej praktyk i staży w celu utrwalenia zdobytych umiejętności.Tagi:

Wróć do „Artykuły - Oferty Firmowe”