koszt dokumentacji technicznej

Dyskusje dotyczące spraw związanych z rysunkiem technicznym

Autor tematu
rzepuncja
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 6
Rejestracja: 04 mar 2014, 18:05
Lokalizacja: Rzeszów

koszt dokumentacji technicznej

#1

Post napisał: rzepuncja » 05 maja 2022, 10:39

Witam,
Nie mam pewności czy w dobrej kategorii pisze post...
Mam pytanko, ile powinno się brać pieniędzy za wykonanie rysunków technicznych + modeli 3D? Dostałem prywatnie zlecenie wykonania dokumentacji technicznej pewnego zespołu, w skład którego wchodzi powiedzmy 20 części, w tym kilka części handlowych, mam wykonać rysunek wykonawczy każdej z części + model 3D, rysunek złożeniowy całego zespołu, ewentualnie proces montażu itp. bez procesu technologicznego wykonania tych poszczególnych części.
Części niektóre są proste a niektóre dosyć dokładne, z tolerancjami itp., format A3, A4. Kilka modeli będzie też powierzchniowych. Program na którym będę rysował i modelował to głównie Autodesk Inventor. Klientem jest mała firma ale bardzo jej zależy na usłudze więc finansowo nie powinni żałować... :)
Mam doświadczenie w modelowaniu itp, ale nigdy sam nie wyceniałem rysunków dla klienta, stąd pytanie ile wycenić pojedynczy rysunek a ile model 3D? Jakie to są koszta w jakich granicach (przy uwzględnieniu dzisiejszych cen)? Ewentualnie ile wynosiłaby roboczogodzina spędzona przy rysowaniu/projektowaniu?
Proszę o odpowiedź!
Pozdrawiam :)



Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7977
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: koszt dokumentacji technicznej

#2

Post napisał: WZÓR » 05 maja 2022, 16:00

rzepuncja pisze:
05 maja 2022, 10:39
.... Mam pytanko, ile powinno się brać pieniędzy za wykonanie rysunków technicznych + modeli 3D? ....
W necie znajdziesz takie usługi i stawki za jakie je oferują.

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


CFA
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1679
Rejestracja: 28 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Wrocław

Re: koszt dokumentacji technicznej

#3

Post napisał: CFA » 05 maja 2022, 22:07

rzepuncja pisze:
05 maja 2022, 10:39
Mam pytanko, ile powinno się brać pieniędzy za wykonanie rysunków technicznych + modeli 3D? ...Ewentualnie ile wynosiłaby roboczogodzina spędzona przy rysowaniu/projektowaniu?
Myślę, że 500.


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5345
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

Re: koszt dokumentacji technicznej

#4

Post napisał: jasiu... » 06 maja 2022, 16:56

Tego się w ten sposób nie wylicza. Jeden radzi sobie doskonale z programem, jest rutyniarzem i w godzinę zrobi więcej, niż inny w ciągu całej dniówki. Do tego czasem dochodzą prawa autorskie, które przekazuje się z dokumentacją. Ogólnie trzeba wiedzieć za ile ci się opłaci wykonać dany projekt i wyjść z tej ceny, bo to zawsze będą ceny umowne. A ty najlepiej wiesz, ile wart jest twój wieczór, ile być w tym czasie zarobił przy innej robocie, może razy współczynnik za to, że pracujesz "po godzinach".

Może i taki w ten sposób się okażesz, to się zleceniodawca ucieszy, a ty i tak będziesz zadowolony, jeśli ci się opłaci ta robota. Jeśli będziesz za drogi, to też się ucieszysz, że nie musisz starać się za grosze, że ktoś tak słabo cię ceni, że proponuje ci byle co za robotę. Jak nie spojrzysz, ty ustalasz stawkę według swoich kryteriów. Według tego, co jesteś wart, twoim zdaniem.


zwyczajny
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 220
Rejestracja: 25 gru 2017, 16:26

Re: koszt dokumentacji technicznej

#5

Post napisał: zwyczajny » 09 maja 2022, 09:12

25zł na rękę. razem 50. neto netto, więc brutto brutto trzeba policzyć + tyle samo do kieszeni, do lewej, do prawej... i obowiązkowo procent od zysków. ;-)


adadur
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 241
Rejestracja: 11 wrz 2018, 08:23

Re: koszt dokumentacji technicznej

#6

Post napisał: adadur » 20 maja 2022, 10:54

Musisz wycenić swoją roboczogodzinę na bazie rozeznania i ocenić pracochłonność tego projektu i wyjdzie ci ile możesz zażądać za zlecenie.
Zakładam że to robótka "na boku" bez US i takich tam ... czyli bez umowy bo i program pewnie "studencki", stąd też ta firma zgłosiła się do ciebie a nie do jakiegoś biura, licząc na niskie koszty.
tak jak jasiu... pisze, stawka musi ciebie satysfakcjonować jak i zleceniodawcę

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Rysunek techniczny”