Koszt budowy maszyny

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
Tales
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 1
Posty: 70
Rejestracja: 26 maja 2013, 16:51
Lokalizacja: Łódź

Koszt budowy maszyny

#1

Post napisał: Tales » 19 wrz 2018, 21:08

Witam
Przeglądam to forum od dłuższego czasu i coraz bardziej nakrecam sie na temat maszyn cnc. Powoli kompletuje maszyny do mojego półprofesjonalnego warsztatu. Ów warsztat pierwotnie mial byc samochodowy ale teraz coraz bardziej skłaniam sie ku obróbce i spawalnictwie.
Planowałem w najblizszym czasie zakup wiertarko-frezarki tzw. Zoski. Jednak pomyślałem czy nie lepiej byłoby samemu zbudować frezarke cnc o polu roboczym mniej wiecej 500x500x100. Maszyna bylby uzywana to obróbki stali czarnej.
Niewiele wiem jeszcze o maszynach cnc, choć zgłębiam temat. Pytanie ile może kosztowac taka maszyna? Wstępna koncepcję w głowie już mam. Niebawem będę ja projektował w 3d. Myślę że ramę jestem w stanie wykonać samemu.
Pozdrawiam.



Awatar użytkownika

Alvar4
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1360
Rejestracja: 18 sie 2010, 10:58
Lokalizacja: Okolice Łodzi

Re: Koszt budowy maszyny

#2

Post napisał: Alvar4 » 19 wrz 2018, 21:16

Koszt to około 10-30 tys w zależności od dostępności materiałów, narzędzi, obróbki skrawaniem i podzespołów. Generalnie temat-rzeka... Możesz upierdzielic na szybko jakiegoś paskudnego pająka i dokręcić prowadnice do nieobrobionych profili a możesz uspawać dwutonową konstrukcję, dać do wyżarzania, obrabiać to w jakiejś firmie która da gwarancję na geometrie obrobionych płaszczyzn.... itd. Wtedy to i nawet 50 tyśków może być mało. Pytanie ogólne to i odpowiedź ogólna :P
Obrazek

Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Koszt budowy maszyny

#3

Post napisał: Petroholic » 19 wrz 2018, 22:35

Tales pisze:Maszyna bylby uzywana to obróbki stali czarnej.
Alvar4 pisze:Koszt to około 10-30 tys
Alvar4 pisze:Wtedy to i nawet 50 tyśków może być mało.
Do stali to raczej powiedziałbym 25k w górę :(


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Koszt budowy maszyny

#4

Post napisał: strikexp » 19 wrz 2018, 23:27

Ja bym szedł na kompromis. Kup zośkę, będziesz miał fajny sprzęt. Potem wymień kolumnę na solidną + inne poprawki. No i na koniec zamontuj silniki krokowe na osiach. W ten sposób masz całkiem niezłą frezarkę do stali. Dokładność chińskich śrub i nakrętek może pozostawiać trochę do życzenia, ale da się to poprawić w przyszłości.

Dużo zależy co chcesz na tym potem robić. Jeśli prostą mechanikę to będzie spoko. Ale jeśli jakieś bajery gdzie potrzebna jest dokładność 0,01mm to raczej lipa na Zośce.


Mateusz-M
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 341
Rejestracja: 20 gru 2009, 13:28
Lokalizacja: lubelskie

Re: Koszt budowy maszyny

#5

Post napisał: Mateusz-M » 19 wrz 2018, 23:51

Witam.
Najlepiej kupic duzego manuala, wyremontowac i przerobic na cnc, znajdz takiego ze stolem 2000x400 i nie powinno byc problemu z przerobka na 2000x500.
Wszystko co wyspawasz w tym budzecie i tak bedzie"gralo" przy duzym wiorze w stali, w manualu masz prowadnice trapezowe (jaskolki) ktore doskonale sie do tego nadaja. dodatkowo w starych korpusach nie ucieknie Ci geometria po uplywie czasu, a na spawanej razmie... wiadomo

Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Koszt budowy maszyny

#6

Post napisał: Petroholic » 20 wrz 2018, 09:12

Jeśli kolega myśli zmajstrować coś pokroju Zośki to lepiej poszukać manuala jak sugeruje kolega wyżej ale nie grzmota tylko coś pokroju FXB-12... Rozmiary podobne do Zośki, a wykonanie o niebo lepsze i maszyna przyjmie większe obciążenia...


CinekX0
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 228
Rejestracja: 18 paź 2014, 21:36
Lokalizacja: Poznań

Re: Koszt budowy maszyny

#7

Post napisał: CinekX0 » 20 wrz 2018, 15:30

Jeżeli planujesz taki warsztat i masz miejsce wybetonowany garaż itp to jak poprzednicy tylko żeliwny manual do przerobienia i obudowa do tego. Ja za swoją dałem łącznie ok 40k - materiały elektronika, podzespoły. Spawanie i obróbka tego + zataczanie śrub tocznych (pod stołem kasa) 8k wzieli. Mój temat to: Realizacja - frezarka 4 osiowa.


elmo02
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 128
Rejestracja: 13 lut 2013, 23:17
Lokalizacja: Plock

Re: Koszt budowy maszyny

#8

Post napisał: elmo02 » 22 wrz 2018, 11:41

Na początku musisz podać założenia:
- do jakich materiałów ma służyć maszyna
- jakie pole robocze
- czy chcesz się zajmować hobbystycznie obróbką czy planujesz obrabiać coś wydajnościowo
- czy możesz iść w masę czy masz mało miejsca i ma być to raczej zabawka
- mogę podpowiedzieć, że nie ma maszyny idealnej do wszystkiego, chyba że kosztuje setki tysięcy $
- co będziesz obrabiał w sensie czy otwory na H czy będziesz pracował w 0,01 ogólnie chodzi o jakość i dokładność wykonania poszczególnych elementów i klasy dokładności prowadnic, śrub, jakość sterowania czy potrzebne indeksowanie wrzeciona czy potrzebne liniały itd

Dopiero jeśli odpowiesz na te pytania można rozmawiać o cenie.


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

Re: Koszt budowy maszyny

#9

Post napisał: dance1 » 22 wrz 2018, 11:53

ja bym poszukał używanej starszej maszyny cnc z uwalonym sterowaniem. Moją pierwszą maszyną był bridgeport series 1 cnc, w której wymieniłem sterowanie, założyłem silniki krokowe, mach i maszyna śmigała bez problemu, wielkim plusem (przy odsprzedaży) była pod 240v.
I don't like principles, I prefer prejudices


StartMou
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 22 wrz 2018, 16:47

Re: Koszt budowy maszyny

#10

Post napisał: StartMou » 22 wrz 2018, 16:47

starsza będzie dobra

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”